Margus Mitt alustas ettevõtlusega veerand sajandit tagasi

Praegu oma perefirmas tegutsev Margus Mitt võib käesoleva aasta lõpus tähistada ettevõtjana tegutsemise 25. sünnipäeva. Ta alustas 1988. aasta lõpus, kui oli koos oma sõbra Neeme Reinasega teinud otsuse asutada Jõgevale statsionaarne videokohvik. Näidati peamiselt filme, mida nõukogude kinode repertuaaris ei onud.

“Kui on loodud ettevõte ja see on äriühing, mitte mittetulundusühing, seltsing ega muu ettevõtmine, mille otsene eesmärk pole raha teenida, siis ongi peamine ja kõige tähtsam ülesanne kasumit saada. Ja see eesmärk oli ka meil,” tunnistas Mitt.

Firmat sai toona registreerida võrdlemisi kiiresti, kui arvestada asjaolu, et muudes valdkondades oli bürokraatiat väga palju. Kõige tähtsam oli saada tegutsemiseks luba Jõgeva rajooni Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomiteelt. Otsus, kas maakond vajab sellise suunitlusega ettevõtet, sündis koosolekulaua taga, kuhu firma esindaja oli kutsutud oma nn äriplaani tutvustama.

Oma äri alustas Mitt koos sõbraga praeguse Jõgeva kultuurikeskuse lava all paiknevates ruumides ja tegemist oli rendipinnaga.

Partneritega suhtlemiseks olid lauatelefon ja kohtumised. Firma juriidiline nimi oli teeninduskooperatiiv “Eks me näe”. “Kõhklustest ja kahtlustest see nimi ilmselt sündis. Eks me kõhklesime väheke ja küllap kaheldi meie ettevõtlikkuse tulususes ka. Ja üleüldse kaheldi rahva seas väga selles, kauaks tollases nõukogude riigis sellist ettevõtlusvabadust on,” nentis ta.

Järgnenud ligi veerand sajandi jooksul on Mitt olnud tegev erinevates valdkondades.

“Palju profiili muutnud? Kõrvaltvaataja jaoks ilmselt palju. Äris, nagu ka tavaelus, ei toimu muutused iseenesest, vaid on tingitud asjaoludest. Nii mõnigi äri on tulnud hüljata minust mitteolenevatel asjaoludel. Mõni asi on ka üle jõu käivaks osutunud,” tunnistas ta.

Mõne teise äriühingu või hoopis munitsipaal- või riigifirma teenistuses on Mitt ka olnud. Täpset aega ei suuda ta kahjuks meenutada.

Temalt sai küsitud, paljudele inimestele ta on tööandja olnud, st mitu töökohta on Jõgevale loonud.

“Jõgeval (Revell ja Ag Kaubamaja) ning Mustvees (Pargi) kauplusi pidanud firmas oli töötajaid parimal ajal üle 50. Minu osalus (otse ja kaudselt) oli selles firmas üle 50 protsendi.

Praeguse valdkonnavaliku tingisid jällegi asjaolud ja turu olukord: reklaam ja reklaamtrükk Jõgevamaal tundusid ahvatlevad ja perspektiivikad.”

Oma äri Mitil  praegu ei ole. “Töötan perefirmas, mille seisu võib — nagu ka üldist majandusolukorda — tagasihoidlikuks pidada. Otseselt mingeid muudatusi ei plaani. Aga ütleme nii, et olen nendeks valmis. Energiat ja ideid jaguks.”

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus