Maakonnas tähistati vabariigi aastapäeva pidude ja tunnustustega

Läinud nädalal peeti kolmes vallas vabariigi aastapäeva puhul pidulikke vastuvõtte, kus jagati tunnustusi, maitsti torti ning räägiti sellest, mis maakonnaelanike jaoks oluline.


 Jõgeva kultuurikeskuses toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendatud pidulikul vastuvõtul tunnustasid Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus ja vallavanem Aare Olgo Jõgeva valla aumärkidega mitmekordset maailmameistrit veterandide sangpommispordis ja selle spordiala edendajat Ülo Kuuske, ettevõtja Juss Maurerit, Jõgeva Kabeklubi eestvedajat Ülar Poomi, MTÜ Sokuturi liiget Ave Unti ning Jõgeva Linnateatri juhti, näitlejat ja lavastajat Janek Varblast.

Tunnustus ka kabetajatele

Veteransportlane ja sporditegelane Ülo Kuusk pälvis Jõgeva valla aumärgi sangpommispordi propageerimise, võistluste korraldamise ja isiklike saavutuste eest. Kuusk on sangpommispordis veteranide maailmameistritiitli võitnud kaheteistkümnel ja Euroopa meistritiitli 22 korral. „Meelespidamist ja märkamist vajavad kõik. Mõistagi on mul hea meel, et mu tegusid ja saavutusi märgatakse. Seoses aumärgiga olen saanud palju õnnesoove. Mõtlen, kuidas saan veelgi paremini panustada Eesti ja ka Jõgeva valla spordiellu. On tulnud mõnedki ettepanekud spordisündmuste korraldamiseks. Inimesed peaksid üldse rohkem mõtlema, mida nad saaksid ühiskonna heaks teha. Siis oleks igapäevaelu märksa positiivsem,” lausus spordimees.

Jõgeva valla aumärgi saanud ettevõtja Juss Maurer juhib firmat Moreen, mis möödunud aastal tähistas 20. aastapäeva. Moreen on toetanud Jõgevamaa noori tippkabetajaid Merlii ja Triinu Jalga ja jalgpallur Rainer Kaldet.

Jõgeva Kabeklubi juhatuse esimees ja Eesti Kabeliidu juhatuse liige Ülar Poom nimetas aumärgi andmist suureks üllatuseks, millega kaasnes väga hea meel.

„Kindlasti annab see innustust juurde, sest praeguseks oleme jõudnud 10 aastaga seisu, kus korraldusliku poole pealt on kõik justkui juba olnud ja tehtud, nii Eesti kui ka rahvusvahelisel tasandil. Praegune tunnustus annab kinnitust, et korraldatavad kabeüritused on meie vallale ja ka tervele maakonnale olulised, oleme neid teinud hästi ning loodame, et meie traditsiooniline rahvusvaheline kabeturniir, mis on kahel viimasel aastal ka MK-etapiks, jätkub edaspidigi. Selle aasta MK-etapi ettevalmistused käivad juba täie hooga, see saab olema veel kõrgemal tasemel korraldatud kui senised,” sõnas Poom, kes sattus kabe juurde 10 aastat tagasi.

„Kabe grand old man Uno Plakk tuli minu juurde plaaniga luua Jõgevale kabeklubi ning küsis, kas saaksin aidata. Ega ma siis ei osanud arvata, et see kõik sellisele tasemele tõuseb nagu see nüüdseks kujunenud on. Mul polnud siis kabega muud kokkupuudet kui nägin kõrvalt, kuidas vend kirikabega tegeleb. Aga siis saigi otsustatud, et aitan väheke panustada. Klubi kaasasutajaks sai Uno Plaki kõrval ka minu vend Urmas Poom, kes tuli samal 2009. aastal Eesti ja 2012. aastal Euroopa meistriks kirikabes.

Seejärel koostasime oma kabekalendri ning kuna klubi liikmeteks tulid peamiselt kabemängijad, tuli hakata endal võistlusi korraldama. Aga võistlusele on vaja ka kohtunikku, eks siis tuli see enda peale võtta, mängija ei saa ju olla kohtunik. Võistluste korraldamine ja võistlustel osalemine vajab ka finantse, hakkasin ka selle poolega tegelema, lisaks veel klubile oma kodulehe loomine ja haldamine ning nii olin peagi täielikult kabe sees,” meenutas Poom.

 Tunnustus huumori ja teatri eest

 „2009. aastal alustasime kohalike kabevõistluste läbiviimisega, 2010 korraldasime juba Eesti meistrivõistlused 64ruuduses kabes ja esimene rahvusvahelise kabeturniiri „Jõgeva 2010”. Esmakordselt on kabetajad valitud Jõgevamaa parimateks spordis ‒ 2018. aastal oli Triinu Jalg neidude parim ja Jõgeva Kabeklubi võistkond parim võistkondade arvestuses. 2017. aastal valis ESL Jõud rahvusvahelise kabeturniiri „Jõgeva 2017” aasta piirkondlikuks spordisündmuseks Jõgevamaal,” rääkis Poom.

„Kabe populaarsemaks muutmisel Jõgevamaal oleks vaja, et koolid propageeriksid muude alade kõrvalt ka kabet, et oleks kaasatud rohkem noori ning suureneks ala kandepind ning järelkasv. Siinjuures võiks tuua eeskujuks õed Merilii ja Triinu Jala, kellest on kuue kuni seitsme aastaga sirgunud Eesti parimad kabetajad nii noorte kui ka juba naiste hulga,” arvas Ülar Poom. Lisaks saatis ta tänusõnad Jõgeva Kabeklubi suurematele toetajatele Jõgeva vallavalitsusele ja osaühingule Moreen.

Teatritegelane Janek Varblast tunnustati Jõgeva valla aumärgiga Jõgeva Linnateatri kauaaaegse eestvedamise, Šolem Alejchemi teose „Piimamees Tevje” välja toomise eest Pedja meiereis ja seal peaosa mängimise eest ning monolavastuses „Aabitsa kukk” (autor Andrus Kivirähk) Mauno mängimise eest.

„Tunnustus tuli tänuväärse üllatusena. Tegin endale meeldivat asja ja väga rõõmustav, kui omavalitsus seda märkab ja väärtustab,” ütles Janek Varblas, kes Palamuse O. Lutsu kihelkonnamuuseumi esindajana võttis vastu ka sellele asutusele antud Jõgevamaa aasta teo auhinna, muuseumi uue hoone valmimise eest.

MTÜ Sokuturi juhatuse liige Ave Unt pälvis Jõgeva valla aumärgi Oskar Lutsu huumoripreemia väljaandmise pikaajalise korraldamise eest.

„Huumoripreemia preemia väljaandmisel on kogu protsess olnud huvitav alates iga-aastaste kandidaatide leidmise väljakuulutamisest kuni laureaaditiitli üleandmiseni. Kunagi ei ole teada, keda kandidaatideks esitatakse ning nii mõnigi kord on valijatel tulnud otsustada väga võrdväärsete kandidaatide vahel.

Ilma toetajateta, olgu need siis eraisikud või äriühingud, ei oleks sellel üritusel nii pikka traditsiooni. Suured tänud tuleb siin öelda ettevõtmise algatajale Jaan Kollile ja kohalikule omavalitsusele, kelle eesvedamise ja toetusega on huumoripreemiat välja antud. Huvitav on olnud suhelda ka laureaatidega, kes saavad küll naljakirjutamise või etlemise eest huumoripreemia, kuid avanevad üritusel meie kogukonnale hoopiski uuest küljest.

Loodan, et üritus jätkub aastaid, sest meie väikses riigis on veel naljategijaid, kes seda tiitlit vääriksid. Ürituse jätkamiseks on oluline osa kohalikul omavalitsusel, kes peaks toetama vanade traditsioonide jätkamist ning iga kogukonna eripära. Palamuse piirkonna eripäraks on ja jääb Oskar Luts ja temaga seotud paigad: kihelkonnakoolimuuseum, apteek, veski, huumoripreemia,” rääkis Unt.

MTÜ-l Sokuturi on hetkel puhkeaasta. „Oleme aja maha võtnud, et erinevatest projektidest end välja puhata ja koguda uusi mõtteid ja ideid tulevikuks,” ütles Ave Unt. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus