Maakonnas on registreeritud juba üle 30 talgu

Tänavune Teeme Ära, mis saab teoks 5. mail, tõotab Jõgevamaal tulla osalejate- ja teguderohke. Traditsiooniks kujunenud sündmusele on maakonnas praeguseks registreerunud juba üle kolmekümne  talguseltskonna.

Teeme Ära talgupäeva Jõgevamaa koordinaatori Pille Tuti sõnul korrastatakse ja kaunistatakse rohkesti  loodus- ja kultuuriobjekte, parke ja haljasalasid, metsaääri ja  teeservi, külaväljakuid, rahvamaju, mälestusmärke ning  nende ümbrusi. Nende paikade “ehtesse  panekul” töötavad erinevas vanuses inimesed — talgud on ka hea võimalus põlvkondi siduda.

“Me soovime kodukandi prügist võimalikult puhtaks teha. Anname kena väljanägemise Piibe maantee ääres paiknevale parklale, likvideerime Kärde-Tooma teel asuva omavoliliselt  rajatud prügimäe, kuhu on vanu telereidki toodud,”  rääkis  Jõgeva vallas asuva Kärde küla talgujuht Marve Millend. “Üks peamine hoolitseja, et meie talgupäev korda läheks, on  külavanem  Taavi Tõnts. Mitmesuguse tehnikaga lubas aidata ettevõtja Voldemar Ilves Tooma külast.  Ja mine tea, ehk leiavad talgutel rakendust ka tema hobused. Tegelikult kujunevadki Kärde ja Tooma talgud naaberkülade ühisettevõtmiseks,” lisas ta. 

Lisanduvad ka mõttetalgud

Põltsamaa valla Umbusi külas antakse ilusam väljanägemine lugemistoale, mida külarahvas omaalgatuslikult üleval peab ja korras hoiab. “Möödunud aastal korraldati meil talgud esimest korda ja osalejaid oli rohkesti.  Piisavalt töötegijaid on oodata ka tänavu. Korraldame ka mõttetalgud, kus arutame Umbusi ja Kablaküla hetkeseisu ja edasist arengut,” ütles  talgujuht Kaide Tammel.

“Umbusi on  tänaseks Jõgevamaal ainus paik, kus korraldatakse ka mõttetalgud. Kindlasti  hakatakse ühiselt mõtteid mõlgutama mujalgi. Piirkonnaga seotud olulisi ja huvitavaid teemasid peaks ju jätkuma,” lausus Pille Tutt.

“Luual on suuremaks talgutööks juba varem lõigatud okste koristamine  8, 5 hektari suuruses arboreetumis,”  teatas talgujuht Ivar Kandima, kes pärast tööd talgulistele ekskursiooni korraldab.

Mõeldud on ka töötegijate kehakinnitusele. Kärdes küpsetavad perenaised Pille ja Merle koduleiba. Luual on talgusupiks seljanka, Umbusis hernesupp.

“Talgud pole mitte üksnes töötegemine. Selle sündmusega tahame esile tuua mitmeid elulisi väärtusi, mida talgutelt ikka on leitud:  usku enesesse ja ümbruse paremaks muutmisse, teotahet, elurõõmu,  uusi  tuttavaid, sõpru ja miks mitte ka tulevast elukaaslast.   Talgud  on olnud ja on loomulik osa meie elulaadist,” ütles Pille Tutt, kes on Teeme Ära Jõgevamaa koordinaatoriks 2008. aastast. 

Talgulugudele oodatakse lisa

Jõgevamaa rahvakultuurispetsialistina toonitas Tutt talgute süvaseost selle valdkonnaga. “Mullu alustati koostöös Eesti Rahva Muuseumiga  talgulugude kogumist. Tänaseks on laekunud üle saja omanäolise talguloo, millele oodatakse ka lisa. Talgulugu võib olla nii ammune kui ka värske. Loodame kokku saada eestimaise talgulugude valiku, mis seob erinevaid aastakümneid, piirkondi ja põlvkondi.”

Jõgevamaal on paljudes paikades omad pillimehed, laulumehed ja -naised.  Loodetavasti annavad nad loomingulise panuse ka talgutele. Ja pole võimatu,  et maikuu esimesel laupäeval sünnib ka mõni uus talgulaul. Ja miks mitte anda välja ka välkajalehti, sest lähiminevikus tähistati 5.  mail ajakirjanduspäeva.     

Pille Tuti sõnul on Teeme Ära talgute korraldajatel hea  koostöö Eesti Töötukassaga, kust makstakse sõidu- ja majutustoetust  töötuks registreeritud inimesele, kui ta esitab hiljemalt 5. juuniks vastava avalduse ja talgujuhi täidetud osavõtulehe. Lisainfot saab töötukassa infotelefonilt 15501  või   töötukassa Jõgevamaa osakonnast  telefonidelt 77 66 000 ja  77 66 001. Kõige põhjalikumat ja operatiivsemat infot saab talgupäeva kohta kodulehelt www.teemeara.ee.

“Talgurahvana on Eestimaa inimesed kogu maailmale eeskuju andnud. Üle 80 riigi on otsustanud  Eestis 2008. aastal alguse saanud  talgupäeva tava järgides  korralda oma koristuspäev,”  märkis Pille Tutt. Maakonna koordinaator lööb ise talgutel kaasa oma kodukülas Sadalas ja usutavasti ka mujal.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus