Maailmameistrivõistlused 100ruuduses kabes

Möödunud pühapäeval lõppesid Tallinnas kaks nädalat kestnud maailmameistrivõistlused 100ruuduses kabes. Avamine ja kolm esimest mängupäeva toimusid hotellis Euroopa, edasine jätkus Tallinna Malemajas. Turniiril osales 96 mängijat 31 riigist. 16 naist mängisid ringsüsteemis, 80 meeskabetajat oli jagatud kolme rühma, neis mängiti üheksa vooru šveitsi süsteemis, mille tulemusena iga rühma neli paremat pääses finaalturniirile, kus 12 kabetajat selgitasid paremuse samuti ringsüsteemis.

Naistest tuli 16. korda maailmameistriks aprillis 50aastaseks saanud Läti suurmeister Zoja Golubeva 21 punktiga 30st. Esmakordselt tuli Valgevenes sündinud Golubeva (siis küll Sadovskaja) maailmameistriks 1986. aastal. Kaks järgmist medalit läksid Valgevenesse ja Venemaale ‒ Olga Fedorovich kogus 20 ja Aygul Idrisova 19 punkti. Eestit esindasid Palamuse kabeneiud Triinu ja Merilii Jalg vastavalt sponsorkoha ja korraldava riigi esindajatena. Nad olid osalejatest noorimad ja ka madalaima koefitsiendiga, mistõttu kõrget kohta neilt ei loodetud. Merilii lõpetas turniiri viie ja Triinu kolme punktiga. Kindlasti said nad tippkonkurentsi ja võistluspinge talumise kogemuse. Mitmed paljulubavad seisud läksid käest just lõppmängudes. Vähem kui kümne päeva pärast algavad juba Poolas noorte maailmameistrivõistlused.

Meeste lõppturniiril oli viimase hetkeni lähedal oma teisele maailmameistritiitlile ka Jõgeva rahvusvaheliste turniiride mitmekordne võitja lätlane Guntis Valneris (pildil). Viimases voorus piirdus ta viigiga, mis jättis talle pronksmedali. Neljandat korda pälvis maailmameistri tiitli Alexander Shvartsman (Venemaa), 14 punktiga 22st. Shvartsman on tulnud veel neljakordseks maailmameistriks ka kahes ülejäänud mänguliigis ‒ 64ruuduses kabes ja brasiilia kabes (kahe mänguliigi ühend). Hõbemedalile jõudnud kümnekordne maailmameister Alexey Chizhov (Venemaa) ja Valneris kogusid võrdselt 13 punkti.

Eesti meeskabetajaid osales turniiril seitse, kellest neli viimasel hetkel mittekohalejõudnud mängijate asemel. Praktiliselt oli raske loota edasipääsule ja nii ka läks. Villem Lüüs ja Raivo Rist kogusid kaheksa punkti 18st, ülejäänud viisik ‒ Andreas Tulva, Argo Unnuk, Raido Värik, Priit Lokotar ja Uno Plakk kogus võrdselt kuus punkti. Kaks viimast olid ka turniiri noorim ja vanim osavõtja, nende vanusevahe oli 64 aastat.

Võistluste ajal toimus ka FMJD üldkogu, kus uueks presidendiks valiti Janek Mäggi. 43 aastane Mäggi on läbi aegade teine eestlane, kes on jõudnud maailma spodiühenduse juhtimiseni. 1999-2015 oli ta Eesti Kabeliidu president ja 2007-2017 Euroopa Kabe Konföderatsiooni (EDC) president.

JÕGEVA KABEKLUBI

blog comments powered by Disqus