Esmakordselt antakse välja Peipsimaa retseptidega seinakalender

Peipsimaa Turism annab esimest korda välja kolmekeelse Peipsimaa retseptidega seinakalendri 2017. Igal kuul on üks Peipsimaale iseloomuliku toidu retsept koos valmistamise õpetuse ja pildiga. Retseptide koostamisel lähtuti kohapeal levinud toitudest ning toiduainetest. Kalender on eesti, vene ja inglise keeles, teatas MTÜ Peipsimaa Turism.

Peipsi järv ühendab eestlaste, vene vanausuliste, vene õigeusklike, setude ja balti-saksa toidukultuuri. Tänaseks on neist kujunenud piirkondlik toidukultuur, kus ühelt ja teiselt laenatud söögid on hakanud oma elu elama ja toitude algupära on juba üsna raske kindlaks teha. Näiteks pannil praetud kala süüakse kaugemalgi kui tavapärane Peipsimaa piir ulatub.

“Peipsimaa toidulauale on iseloomulikud kalatoidud ja sibula kasutamine, kõikvõimalikud pirukad ning rohke metsaandide kasutus. Hooajalisus on elu loomulik osa. Usklike jaoks tähendas söömine ka kirikukalendri järgimist, sest paaste on eriti vanausulistel ju palju. See tingis ka menüü ülima tervislikkuse. Peipsimaa lõunaosas mõjutab toidulauda enam setu traditsioon,” kirjutab eessõnas piirkonna toidukultuuri kohta Ülle Jukk.

Kalendreid saab tellida MTÜ Peipsimaa Turism kaudu. Peipsimaa seinakalendri koostamist rahastati kultuuriministeeriumi toetusprogrammi Peipsiveere kultuuriprogramm 2013-2016  vahenditest.

Vooremaa