Luual võistlevad tosina Euroopa riigi metsandusõpilased

EUROPEA on Euroopa Liidu liikmes- ja kandidaatriikide metsanduslikke, aianduslikke ja põllumajanduslikke kutseõppeasutusi ühendav organisatsioon. Esimesed metsandusõppurite kutsealavõistlused viidi EUROPEA egiidi all läbi kaks aastat tagasi Austrias, teist korda kohtuti mullu Soomes, kust Eestit esindanud Luua Metsanduskooli võistkond tuli tagasi võitjana. See, et nüüd Eestisse tuldi, polnud siiski otseses seoses Luua poiste möödunudaastase võiduga.

“Mina pakkusin mõtte, et kolmandad metsanduslikud kutsealavõistlused võiksid toimuda Luual, välja juba kaks aastat tagasi Taanis toimunud EUROPEA peaassambleel. Julgesin seda teha sellepärast, et Luua Metsanduskoolil on neljakümne aasta jooksul, mil on toiminud Baltikumi metsanduskoolide kutsealavõistluste süsteem, korduvalt tulnud sedasorti võistlusi korraldada,” ütles Luua Metsanduskooli direktor, EUROPEA Eesti rahvuskomitee president ja käimasolevate kutsealavõistluste peakohtunik Haana Zuba.

Tema sõnul on Luua Metsanduskoolil ühtekokku võõrustada umbes 120 väliskülalist, sest peale kuueliikmeliste (neli võistlejat, üks kohtunik ja ametlik esindaja) võistkondade on kohal ka EUROPEA rahvuslikud koordinaatorid, kes peavad võistluste ajal Luual oma töökoosolekut. Ning lisaks sellele on Luua kooli maastikuehituse eriala õppejõududel külas kolleegid sama õppesuunaga Wellcollant College’ist Hollandist.

“Suurürituse ettevalmistamisel lõid kui üks mees kaasa kõik kooli töötajad, õppejõududest majahoidjateni välja. Auhinnalaua aitasid aga katta Eesti metsatööstusfirmad,” ütles Haana Zuba.

Euroopa tulevik

Võistluste eilsel pidulikul avamisel tervitasid osalejamaade ? Eesti, Austria, Belgia, Hollandi, Leedu, Läti, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Soome ja Ungari võistkondi ning teisi kokkutulnuid võõrustajakooli direktor Haana Zuba, haridus- ja teadusminister Toivo Maimets ja EUROPEA International’i belglasest peasekretär Georges Demeester.

“Nii mina kui ka paljud teised võistlustele tulnud on kuu aega tagasi Euroopa Liitu astunud Eestis esimest korda ja meil on väga hea meel näha siin tegutsemas sellist heal tasemel metsanduskooli,” ütles härra Demeester siis, kui raievõistlused Luua staadionil olid juba alanud. “EUROPEA eesmärkideks on õpilaste ja õpetajate vahetuse, keele- ja kultuurikontaktide ning teemavõrgustike arendamine. Ja just neid eesmärke täidavad edukalt sellised kutsealavõistlused. Noored, kes siin omavahel võistlevad, kogemusi vahetavad ja suhtlevad, on ju Euroopa tulevik.”</P>

Haana Zuba lisas, et rahvusvahelistel kutsealavõistlustel osalemine võimaldab nii õpetajatel kui ka õpilastel saada tagasisidet oma tööle: teiste riikide esindustega konkureerides selgub ju kõige paremini, missugusel tasemel metsandusspetsialiste kool välja õpetada suudab.

Luua koolil on suured ?ansid taas võita, sest kaks mullustel võistlustel Soomes “ilma teinud” noormeest, Anto Laas ja Artur Sammel saavad kaasa teha tänavugi. Lisaks neile kuuluvad võistkonda Mik Hansen ja Janek Hirs. Poiste võistlusteks ettevalmistamisega tegelesid vaat et kõik metsanduskooli õpetajad. Haana Zuba sõnul saab sellisteks võistlusteks valmistumine olla ainult meeskonnatöö: iga ainet tuleb õpetada ju seoses kõigi teiste ainetega.

“Mina ütlesin poistele enne võistlusi, et tehku oma tavaline tulemus. Aga nemad vastasid, et nende tavaline tulemus on võit,” ütles direktor.

Võistluspinget ja meelelahutust

Kui eile võisteldi Luua staadionil kõigil raiega seotud võistlusaladel, siis täna võisteldakse metsanduskooli õppemetskonna maadel metsakasvatuse ja -kaitsega seotud võistlusaladel. Ent mõistagi pakutakse külalistele ka meelelahutust. Eile toimus Luua pargis metsanduskooli klubi juhataja Valdi Reinase poolt ette valmistatud puhkeõhtu, millel esinesid väljamaised breikarid ja hip-hopparid ning Jõgeva tantsustuudio neiud, ent mängiti ka euroteemalist mälumängu. Viimase eesmärgiks oli mitte niivõrd teadmiste kontroll, kuivõrd noorte üksteisega suhtlema ahvatlemine. Täna jääb võistluste ja piduliku lõpetamise vahele neljatunnine paus, mille jooksul jõutakse külalised viia Elistverre ja Kassinurme. See, kas Luua poistel õnnestub oma möödunudaastast edu korrata, selgub, nagu öeldud, täna õhtuks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus