Loomad väärivad õiglast kohtlemist

Läinud nädalal andsid loomasõbrad loomakaitseorganisatsioonile Loomus märku, et Jõgevamaal tuuritav tsirkus kasutab oma etendustes loomi. Aastal 2018 keelustas Eesti metsloomade tsirkuses kasutamise.
Põhjusi, miks tsirkuses loomi mitte vaadata, ammugi kasutada, on mitmeid. Peamine neist: trikitamine ei ole karude, püütonite, jäneste ja tiigrite loomulik viis toimetada. Ja kitsad transporditingimused on samuti loomuvastased. Rääkimata asjaolust, et tegelikult kuuluvad loomad loodusesse, mitte inimeste silme alla põlevatest rõngastest läbi hüppama või rattaga sõitma. See pole lihtsalt nii loodud.
On kurb, et rahva- ja kultuurimajad ei näe endal vastutust selliste ürituste võõrustajatena. See loob kehva maine kõigile ja annab selliste tuuritavatele tsirkustele rohelise tule, et nii võibki käituda. Kui sotsiaalmeedias üleskutse levima hakkab, näevad kõik, et on paigad, kus nõrgemate heaolu eest ei hoolita.
Ja kui keegi mõtleb, et mis see looma heaolu ära ei ole, siis tegelikult on tark end korraks looma käppadesse panna: kas me tahaksime, et meid kitsas transpordipuuris ühest kohast teise veetakse, alaväärselt käitutakse ja sunnitakse tegema asju, milleks me loodud pole? Kui inimene läheks sellise kohtlemise peale kõrgematele võimuorganitele kaebama, võiks samamoodi suhtuda ka loomadesse. Nemad ei saa enda eest seista ega kõva häälega protesteerida.
Loomad väärivad õiglast kohtlemist ning tulerõngad, piitsutamine ja kehv kohtlemine pole seda kohe mitte. Las tsirkustes trikitamine jääb inimestele. Loomatsirkusi võiks oma rahaga mitte toetada.

blog comments powered by Disqus