Linna kunstikogu täienes taas

 

 

Oma kunstikogusse on Jõgeva linn siinse kandiga kuidagipidi seotud kunstnike taieseid ostnud teatavasti juba 1995. aastast. Kui esialgu osteti aastas kunsti 10 000 krooni eest, siis ülemöödunud aastal tõsteti ostusumma 20 000 kroonile. Linnale kunstikogu soetamine on Eesti mastaapides kas päris või täitsa originaalne tegu: Tallinn alustas küll Ivi Eenmaa linnapeaks oleku ajal sama asjaga, aga kuuldavasti on see neil nüüdseks soiku jäänud. Veel võib kunstikogu omamises “kahtlustada” Pärnu linna.

“Kui esimestel aastatel ostsime eelkõige Jõgeva kunstiühingusse koondunud autorite teoseid, siis nüüd mõtlesime, et linna kunstikogus peaksid esindatud olema ka siinse kunstikooli õpetajate tööd. Tegevkunstnikuna on viimasel ajal neist kõige aktiivsemalt tegutsenud Ene Luik-Mudist ja tema maalide kasuks siis otsustasimegi,” ütles linna kunsti aastaostu komisjoni liige, Jõgeva Gümnaasiumi kunstiõpetaja Anne Kütt. “Lisaks sellele ostsime Agne Sillalt ära veel kaks tu?is teostatud kirjakompositsiooni sarjast “Vaimupimedus ja valu”. Esimesed kaks teost sellest sarjast ostsime möödunud aastal, aga neljast tööst koosneva sarja tervikuna ära ostmiseks nappis siis raha, kuna tahtsime osta ka ühe Siim-Tanel Annuse maali.”

Sari “Vaimupimedus ja valu” valmis Agne Sillal kolm aastat tagasi Tartu Kunstikooli lõputööna. Ene Luik-Mudistilt ostetud maalidest kannab väikesemõõtmelisem pealkirja “Pojeng, pojeng” ja suuremõõtmelisem pealkirja “Omaette ja kahekesi”. Viimasel on kunstnik kujutanud last ootavat ema.

“Siis, kui “Omaette ja kahekesi” mul Jõgeva kunstikoolis paar aastat tagasi toimunud näitusel väljas oli, polnud ma sellele veel õiget nime leidnud. Hea, et see oma õige pealkirja ära jõudis oodata, enne kui linna kunstikogusse sattus,” ütles Ene.

Taieseid, millega linna kunstikogu rikastus, austamisõhtul paraku näha ei saanud: kultuurikeskuse galeriis oli parasjagu üleval Jõgeva kunstikooli avatud stuudio näitus ja seda tervikut ei hakatud aastaostutööde ülespanekuga lõhkuma. Tegelikult ripub aga üldse õhus küsimus, kus oleks linna kunstikogusse kuuluvate tööde õige paik. Praegu on osa neist deponeeritud linna asutustesse (enamasti linnaraamatukogusse), ent näiteks Ene Luik-Mudisti “Omaette ja kahekesi”, nagu mõned muudki tööd, sinna ei sobi ? ei oma värvigamma ega ka formaadi poolest.

“Minu meelest ei jää Jõgeva linnal muud üle, kui rajada endale korralik püsigalerii: nii või teisiti satub linna kunstikogusse puht galeriikunsti, mis kuhugi asutusse ei sobi,” ütles Ene Luik-Mudist. “Mu enda peas on linnagalerii strateegia ja põhiplaan juba valmis, ainult et asjaomastele isikutele võivad minu ideed liiga uljad ja lennukad tunduda.”

Kuna linna kunstikogu püsikodu on alles tulevikumuusika, siis leiavad Agne Silla kirjakompositsioonid esialgu “peavarju” siiski linnaraamatukogus, kus on ees sama sarja teisedki tööd. Kus Ene Luik-Mudisti töid lähiajal näha saab, pole veel selge.

“Neid linna kunstikogusse kuuluvaid töid, mis praegu kusagil eksponeeritud pole, on teisigi. Lahendusi probleemile otsitakse,” ütles linna aastaostu komisjoni liige, linnavolikogu kantselei juhataja Jaan Järv.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus