Lauri Ausi mälestuseks võistlesid ka isad, pojad ja tütred

Möödunud pühapäeval Luual toimunud Lauri Ausi mälestusvõistlusted jalgrattasõidus tõestasid, et varalahkunud spordikuulsuse auks võistelda on auasi. Võistlemas oli sportlasi erinevatest põlvkondadest.


Võistluste üks korraldajaid, Jalgrattaklubi Vooremaa Centrum/Rattabaasi eestvedaja Kaido Kriidi sõnul osales sel aastal Lauri Ausi mälestusvõistlustel koos rahvasõiduga 130 ratturit. „Lauri mälestusvõistlustel eraldistardist oleme sõidu algusaastastest hoidnud tähelepanu all just noorte vanusegruppe. Võistlevad nii poisid kui tüdrukud vanusegruppides kuni 10-aastased, 11–12-aastased, 13–14-aastased ja 15–16-aastased. Lisaks korraldame Eestis ainulaadset võistlust rattasõidus, kus mõõtu võtavad paarid, mis koosnevad isast ning tema pojast või tütrest.

Aja jooksul on huvi meie võistluse vastu väljendanud ka emad, kes on samuti Lauri mälestusvõistlustega on liitunud. Nii selgitame igal aastal just Lauri mälestusvõistlustel välja kõige rattaspordisõbralikumad pered Eestis,” rääkis Kriit.

Rõõmustav noorte osalemine

„Kuna erineme oma võistluspäeva kava ja programmiga kõigist teistest rattavõistlustest, siis me ei ootagi väga suurt osalejate arvu, vaid just neid, kellele meie poolt pakutu korda läheb. Osalejate arv on siiski püsinud üpriski stabiilsena, nii 100–150 vahel,” lisas Kaido Kriit.

Traditsiooniliselt tehti enne rahvasõitu väike peatus varalahkunud ratturite Lauri Ausi ja Toivo Reinovi mälestusplaadi juures. See asub endise Luua rattabaasi seinal kahe elupuu vahel, mis on istutatud meeste mälestuseks. Sel aastal avati samas paigas ka Lauri Ausi pink.

Võistluse eraldistardi rada kulges turvalisel ja suhteliselt raskel teelõigul Luua-Ehavere-Palamuse vahel.

„Rahvasõidu ringi oleme juba aastaid teinud ümber Kuremaa järve. Sest kui juba Jõgevamaale on võistlustele tuldud ja veel osalema Lauri Ausi võistlustele, siis on võistlusrajal alati antud endast kõik. Meeldivalt mõjuvad korraldajatele just kõige nooremad võidusõitjad. Sel aastal oli kõige noorem osaleja sündinud 2012. aastal. Oleme M/N-10 vanuseklassis autasustanud alati kõiki osalejaid ja tore on kuulda tagasisidet, et see on lastele korda läinud ja meie sõidule tahetakse tagasi tulla. Samuti on vanu rattureid, kes just meie Lauri Ausi võistlusel teevad aasta ainukese rattasõidu,” sõnas Kriit.

Vooremaa Centrum/Rattabaasi klubist osales tänavu 23 ratturit. „Tänan ja kiidan neid kõiki, sest lisaks võistlustel osalemisele olid nad koos vanematega abiks ka võistluste korraldamisel,” lisas treener ja sporditegelane.

M16 klassis neljanda koha saanud maakonna hetke üks tugevamaid rattureid Janmar Reiljan ütles, et teda seob Lauri Ausiga seegi, et mõlemad on pärit ühest paigast, Luualt. „Olen osalenud kõikidel tema auks korraldatud mälestusvõistlustel. Alustasin veel üsna väikese poisina. Lauri ja tema võitude auks on uhke tunne võistelda,” rääkis Vooremaa Centrum/Rattabaasi 15-aastane sportlane Janmar Reiljan.

Aktiivsemalt osalenud klubidest nimetas Kriit järgmisi: Velo, Rein Taaramäe rattaklubi, Kuusalu rattaklubi, Kalevi Jalgrattakool, CFC spordiklubi, Tartu Ülikooli Akadeemiline spordiklubi, Põltsamaa rattaklubi ja Peloton.

Loosiauhinnaks „Katkenud võidusõit”

„Treeneritel tuleb võistlusi valides loomulikult teha raskeid valikuid, aga Lauri mälestusvõistluste omapära on ka see, et siia võib ja saab tulla ka ilma treenerita – hoopis koos isa ja emaga,” lausus Kriit.

Arvestades Eesti mõistes erakorralisi ilmastikuolusid, ei saanud temalt jätta küsimata, kas ka palavus tunda andis. „Kuna ilm on võistluste kordaminekul üks suuremaid murekohti, siis palusime head ilma ikka põhjalikult. Sai küll natuke liiga hea, sest sooja oli üle 30 kraadi. Aga tänu Luua Metsanduskooli perele, kes meile selle vahva platsi stardilinnakuks andis, oli meil ka võimalus terve päeva hoida külm joogivesi voolikuga käeulatuses.”

Lauri Ausile mõeldes lisas Kaido Kriit veel: „Laurist on noored ratturid kuulnud just Jõgevamaa vanematelt rattasõitjatelt. Kindlasti aitab sellele kaasa ka see, et jagame auhindadeks ja loosime soovijate vahel välja raamatut Lauri Ausist „Katkenud võidusõit”, mille autoriks on Tiit Lääne. Sel aastal avaldas soovi loosimise kaudu raamatu omanikuks saada 40 inimest, kes kõik olid ka Lauri mälestusvõistlustel kohal.

Samuti on soe ja hea tunne näha Luual Lauri mälestusvõistlustele kaasa elamas Lauri Ausi vanemaid, abikaasat koos poegadega ja venda koos pojaga. Lauri sõidule on läbi aastate tulnud kohale Eesti treeneritest suurimad tegijad, näiteks Toomas Puusepp, Jüri Kalmus, Harald Osjamets, Aavo Pikkuus jt. Samuti on sel päeval alati olnud kohal ka Lauri esimene treener Kalev Raudsepp.”

Raudsepp kinnitas enda poolt, et vahel kipume tuntud ja tunnustatud inimesi pärast nende igavikuteele minekut üsna ruttu unustama. „On aga rõõm tõdeda, et Lauri Aus on spordirahval ja -sõpradel ikka meeles. Seda tõestavad nii tema mälestuseks korraldatud võistlused kui ka äsja avatud mälestuspink,” ütles Kalev Raudsepp.

Lauri Ausi tänavusele mälestusvõistlustele aitasid kaasa Jõgeva vald, Vooremaa Centrum/Rattabaas, Kurmo Rattaäri, Spordiliit Kalju, Luua Metsanduskool, Aivar Kokk, Allar Aardevälja, Rein Reimets, Raul Soodla ja Kalev Raudsepp.

Lauri Ausi mälestusvõistlus 2019

Tulemused

M10: 1. Kaspar Kostin (KJK), 2. Ott Kormann (Vooremaa Centrum/Rattabaas), 3. Märt Laansoo (KJK); N10: 1. Linda Lensment (KJK), 2. Jette Kriit (Vooremaa Centrum/Rattabaas), 3. Rika Arula (Tallinn); M12: 1. Andreas Vilbaste, 2. Markus Aleksander Saar, 3. Herlen Kajo (kõik Kuusalu rattaklubi); N12: 1. Viktoria Kovbasnjuk (Vooremaa Centrum/Rattabaas), 2. Ketrin Mesila (KJK), 3. Elis Maarja Aardevälja (Vooremaa Centrum/Rattabaas); M14: 1. Gabriel Helmut Aduson (CFC), 2. Martti Lenzius  (Vooremaa Centrum/Rattabaas), 3. Karl Kurits (Rein Taaramäe Rattaklubi); N14: 1. Saskia Sulp (Vooremaa Centrum/Rattabaas); M16: 1. Martin Anier (Rein Taaramäe Rattaklubi), 2. Joosep Mattias Õun (CFC), 3. Oskar Pau (Rein Taaramäe Rattaklubi); N16: 1. Aleksandra Volke (KJK).

Absoluutklass: 1. Artjom Mirzojev (CFC) 11.49,93, 2. Joonas Kurits (Rein Taaramäe Rattaklubi) 11.59,04, 3. Peeter Pung 12.12,69, 4. Rihard Koll (mõlemad Vooremaa Centrum/Rattabaas) 12.18,65, 5. Ottomar Metslind (Rein Taaramäe Rattaklubi) 12.39,62, 6. Artur Kupp (CFC) 12.41,52.

Perevõistlus I grupp (poeg/tütar, 2007 ja hiljem sündinud):

  1. Alar Nigul – Armin Aleks Nigul, 2. Tõnu Lensment – Linda Lensment, 3. Aare Pärn – Greg-Emil Pärn.

Perevõistlus II grupp (poeg/tütar, 2006 ja varem sündinud):

  1. Meelis Leidt – Markus Leidt, 2. Andre Aduson – Gabriel Helmut Aduson, 3. Mart Koll – Rihard Koll.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus