Laiusel peeti turnipidu

Ajaloohõnguliseks muutis spordiürituse asjaolu, et sellega tähistati 130 aasta möödumist esimesest turnipeost, mis  samuti Laiusel peeti.

Esimese turnimispeo asukohale istutati kastanipuu. Pidu algas kolmesaja osaleja rongkäiguga. Sissejuhatavad tervitused ütles maskott Draakon, kelle hääl  kultuuritegelase Janek Varblase oma meenutas. Sündmust oma osavõtuga austanud Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann ütles: ?Täna tähistame eesti spordi tähtsat päeva. Eestis pole ühtki teist spordiala, mis võiks uhkustada 130 eluaastaga ja ühtlasi nii reibas olla. On oluline märkida, et võimlemisharjutusi kasutavad oma treeningutel väga paljude alade sportlased. Mõne spordiala puhul on võimlemisharjutused lausa  selle lahutamatuks osaks.”

Turnipeo lavastaja Merleen Läänemägi oli esimeseks esinemiskavaks valinud ?Me elame raudtee ääres”, mida esitas tema juhendatav Jõgeva kultuurikeskuse Tantsustuudio rühm KKK.

Merleen Läänemägi juhendatavatest tantsurühmadest olid kohal ka Nööbike 1, Nööbike 2, Föönix, Flex ja Fooria. Jõgeva kultuurikeskust esindasid veel Pärlipiigad ja Plixid, keda juhendab Marika Järvet.

Tallinnast oli peole saabunud tantsutrupp Modus kahe rühmaga. ?Ühes rühmas tantsivad isad koos väikeste lastega, teises aga kooliõpilased. Laiusel olen esmakordselt ning üllatusin igati, et maakoolil nii avar staadion on. Sellist pole isegi mitmel Tallinna koolil,” märkis Tallinna Ülikooli II kursuse koreograafiaüliõpilane Sirli Kriis. ?Alustasin kõigepealt tantsu õppimist, kuid neli aastat oma elust olen ka võimelnud. Tants ja võimlemine käivad ikka käsikäes,” ütles Sirli.

 Viljandit esindas peol spordikool, kus võimlejaid juhendab treener Urve Tamm.

 ?Rahvarõivastes on turnipeol igati uhke olla,” ütles Jõgevahe Pere naisrühma tantsija Katrin Viik. Jõgevahe pere liikmed, keda juhendab Airi Rütter, lõid turnipeol kaasa kavades ?Tüdruk”  ning ?Idla tagasi koju”, mis oli pühendatud võimlemise suurkujule Ernst Idlale. 

Rahvarõivastes esines peol ka Laiuse naisrahvatantsurühm Meie Mari. ?Selle peo tegi suurepäraseks ka imeilus päikepaisteline ilm. Väga vahva, et peole eelnes teivashüppevõistlus, mille korraldas spordipedagoog ja treener Hendrik Lindepuu,” ütles Meie Mari tantsija Malle Aia. Meie Mari juhendaja Virve Muser oli aga üks peo korraldajaid.

?Pidasin kõige olulisemaks, et läbi tantsu ja võimlemise  saab pakkuda lastele huvitavat esinemisvõimalust ja tutvustada neid ühtlasi eesti võimlemise pikaajalise ajalooga,” märkis turnipeo lavastaja Merleen Läänemägi.

Peo peakorraldaja, Jõgeva vallavalitsuse haridus- ja kultuuritöö peaspetsialist Marika Prave ütles: ?1996. aasta turnipeol osalesin koos oma juhendatavate rühmadega. Tänavune pidu on aga teine, mida ise organiseerin. Paljudele lastele oli tänavune pidu ettevalmistuseks Tallinnas toimuvaks peoks, millega tähistakse spordiühingu Kalev 105. aastapäeva. Muide, Ernst Idlale pühendatud kava tuleb esitamisele ka Kalevi juubelipeol.”

Peole oli saabunud kauaaegne Tartu Ülikooli õppejõud ja Eesti Võimlemise Liidu esindaja Eesti Spordiajaloo Seltsi juures dotsent Linda Martis, kes avaldas arvamust, et tänavune turnipidu õnnestus igati. ?Hea oli vaadata nii tantsijate kui ka võimlejate esinemist, mis üksteist igati täiendasid. Kiidan oma kunagist treeningurühma õpilast Marika Pravet, kes spordipeo korraldamisel koos oma abilistega palju vaeva nägi. Traditsiooni püsimise huvides peaksid aga turnipeod Laiusel toimuma iga viie aasta järel.”

Peol võis kohata mitmeid nüüdseks pensioniikka jõudnud Jõgevamaa võimlejaid. ?Võimlemine on spordiala, mis võimaldab ajaviidet ja tervislikke eluviise erinevate põlvkondade inimestele, mistõttu on väga vajalik, et Eestis korraldatakse selliseid pidusid nagu turnipidu Laiusel,”  arvas Riigikogu Sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial.

Linda Martis rääkis turnipeole eelnenud mõttevahetusel eesti naisvõimlemise ajaloost ja tänapäevast. Tartu Ülikooli omaaegne õppejõud Helmut Valgmaa andis ülevaate esimese turnipeo korraldaja Jüri Soo elust ja tegevusest. Tutvustati ka keelemehe Eduard Vääri toimetatud raamatut ?Uno Sahva, spordi- ja rahvamees”. Tartu Ülikooli legendaarse spordiõppejõu lesk, samuti võimlemispedagoog Vilma Sahva märkis, et Uno Sahva võimlemisrühmad on esinenud ka Laiuse turnipidudel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus