Laiusel jõutakse kevadkülviga homme ühele poole

Maipühadest saati on taevakuppel seda nägu, et sealt pole lootust saada tilkagi vihma. Päike kõrvetab suvesoojalt ja kuivatab põldu. Tuul keerutab Laiuse mäel haritud lagedal põllul  tolmulonti. Külvikute ja põllurullide taga on aga selline tolmupilv, et masinaid ja mehi pole ei kaugelt ega lähedalt näha.

Keskpäevaks on traktoristid Elmo Pärtelpoeg ja Rein Aia saanud kirikutaguse Oldi põllu külvatud. Nende Belarus veab vanemat tüüpi Juko külvikut. Sellel põllul sai 62 hektarile raps, seda õlikultuuri kasvatatakse majandis  215 hektaril. Vanatänava põllul käib odrakülv. Siin näeb juba moodsamaid masinaid: Jaak Saar on topeltratastega Fendt?i klaaskabiinis ja veab Väderstati külvikut.  Varem autojuhi ametit pidanud ja paarkümmend sügist kombaini peal olnud Jaak Saar on Fendt?i roolis teist aastat. ?Head masinad, igatahes suu ja silmad pole selle traktori kabiinis enam tolmu täis, riided jäävad samuti puhtaks. Kätele ja näole veidi vett ja seepi näidata ? ja võib sööma asuda.? Peaagronoom Ares Moor ongi juba põlluservas, et ka see mees lõunale viia. Aeg, kui mehhanisaatoritele toodi kevad- jt hooajatööde ajal pruukost põlluservale, on möödas ? nüüd ikka soe toit ja söögilaua taga.

Üllar Saarel jäi kivikoristamine pooleli ja tuli sõit töökotta hüdrosilindrit putitama. Remondimees Enn Oleski abiga saab see korda ja sõit läheb Kivijärvele ? seal tuleb veel veidi kive korjata. Õhtupoole haagib ta traktori taha külviku, et puhtaks tehtud põllule külvata heinaseeme. Homne tööjärg on tal samuti teada: algab kartulipanek. Paluperre läheb viieteistkümnele hektarile “Ants”.

 ?Paarikümnele hektarile läheb ka poolsuhkrupeeti. See ongi meil viimane kord panna kasvama kartulit ja peeti,? märgib agronoom Taimi Kuslap. Mugulaid ja juurikaid võib kasvatada seni, kuni vanad masinad veel vastu peavad. Uue ja kalli kartulikombaini soetamisel pole aga mõtet, odavam on anda rühvelkultuuride asemel loomadele näiteks maisijahu.

Laiuse majandis vajavad ninaesist üle tuhande sarvilise ja nelja tuhande sea. Tänavu on külvatud kaer sajale hektarile, suvinisu läks 123 ja varajane oder 160 hektarile. Veidi üle saja hektari saab katteviljata heina alla. Laiuse mäe nõlvale, kus kivi kivis kinni, külvati lutsern.

     ?On väga hea kevad: muld ei kuivanud nii kiiresti ära. Vaid paaril viimasel päeval on maa nagu ülekuivanud, kuid juba neljapäevaks lubati vihma. Meie saame aga selleks ajaks kevadkülvi tehtud. Maipüha ja viimased nädalavahetused on olnud väga töised, kuid arvan, et  emadepäev on prii ja pered saavad koos olla ja seda tähistada,? loodab kolme lapse ema Taimi Kuslap.

 ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus