Küülikupidaja peaks majja võetud närilisega tegelema

Kaheaastase küülikuneiu Anna omanikest noor pere rõhutas, et kõigepealt peaks koju toodud jänkul laskma vähemalt kolm nädalat rahulikult ainult oma puuris olla. Nii valib loom endale ühe kindla koha WCks, kuhu ta edaspidi sirtsutamas käib. Kui teda pidevalt toas ringi lasta joosta, võib jänes oma tualettruumiks valida suvalise toanurga, mis omanikele kindlasti ei meeldi.

Annaga on omanikel probleeme pärast suvist maalolekut. Nimelt saab loomake maal õues vabalt ringi joosta ja sirtsutada, kuhu juhtub. Linnakorteris pole see muidugi mõeldav ja nii tuleb küülikupreilil taas pisut oma puuris istuda ja WC leida. Enamasti saab ta sellega kiiresti hakkama.

Jäi koolivihikust ilma

Küülik on näriline, mistõttu ei tasu tema lähedusse jätta asju, millest te pole nõus ilma jääma. 14-aastane Silver õppis bioloogia kontrolltööks ja unustas oma jänksi puurile bioloogia vihiku. Järgmisel hommikul polnud tal aga enam kusagilt midagi korrata, sest jänkupoiss oli vihiku katki närinud. Hädast aitasid välja klassivennad ja lubasid oma vihikutest kordamisküsimused üle vaadata. Edaspidi ei jätnud poiss ühtegi tähtsat paberit oma jänku puuri lähedale.

Väikeloomakliiniku Remedium arst Liivi Ulvi märkis, et küülikuomanik peab arvestama oma lemmiku puuri sagedase puhastamisega. ?Kui puur lõhnab, on viimane aeg puhastada. Jänest nagu igat teist lemmikloomagi tasub puhtana hoida, sest tema karvale jääb ebameeldiv lõhn juurde, teda on paha sülle võtta. Pigem tuleks puhastada sagedamini, sest jänese uriin haiseb üsna tugevalt,? kinnitas ta.

Küülik vaktsineerige kevadel

Koristamata märja puuri põrandalt võib küülik saada jalatalla alla nahahaigusi.

Jänese toiduks on kuivatatud hein. Seda võib osta poest pakituna, aga ka ise kuivatada. Samuti on kõikides loomapoodides saada närilistele mõeldud graanulid. ?Tähtis on, et toit oleks tasakaalustatud ? köögivili, kuiv hein ja spetsiaalsed segud. Närilise hambad peavad saama piisavalt tegevust, muidu kasvavad nad nii pikaks, et loomake ei saa nendega enam süüa,? märkis tohter.

Veel esineb küülikutel kõrvas kuulmesügelislesti, kuid neid tuleb küllalt harva ette. Levinum parasiit on jänestel karvaväiv, mille raviks on olemas spetsiaalsed pulbrid.

Liivi Ulvi kinnitusel tuleks küülikut vaktsineerida kevaditi vaid müksomatoosi vastu. Talvel ja sügisel pole mõtet looma vaktsineerida, sest müksomatoosi levitavad vaid verd imevad putukad ? sääsed ja parmud. ?Olen jäneste omanikke teavitanud, et võtan nad kevadel kõik jälle jutule. Tulgu ühel päeval, siis saavad nende lemmikud oma vaktsiinisüsti ja võivad jälle aasta muretud olla,? rääkis Liivi Ulvi.

Palju küsitakse ka kastreerimise kohta. ?Loomulikult võib seda teha, kuid peab arvestama, et jänes on narkoosi suhtes palju tundlikum kui näiteks kass. Risk on alati olemas ja jänese puhul on see üsna suur,? märkis arst.

Küülik on väga õrn loom

Jänesel pole innaaega, nii et sama hulluks, kui emase kassi pidaja elu korra-paar aastas, jänese omanikul kohe kindlasti olemine ei lähe. Kui küüliku omanik soovib poegi, tuleks emase küülikuga minna väljavalitud peiu juurde. Kui isane küülik on väga võõras ümbruses, ei tea ta, mida peale hakata ja ei pruugi ka emasestki üldse välja teha.

Veel rõhutas Liivi Ulvi, et erinevast tõust küülikuid võib küll kokku lasta, kuid silmas peaks pidama, et loomad oleksid enam-vähem ühesuurused. Väga suur isa ja tilluke ema pole kohe kindlasti õige variant, sest pojad võivad kõik sünnitusel surra, hukkuda võib nende emagi.

Küülik on väga õrn loom, kui ta on mingi häda külge saanud, on teda küllalt raske ravida. Kui looma on õigesti hooldatud ja toidetud, ta naljalt ei haigestu. Enim esineb küülikul kõhulahtisust, mis on tavaliselt tingitud toore toiduga liialdamisest. Siis tuleks loomake panna kuiva heina dieedile ja teda hoolsalt jälgida.

Vitamiine saab jänes valmis toidusegudest piisavalt, soovi korral võib talvel osta lisaks ka näriliste vitamiine.

Et küülik on ablas loom ja sööb pea kõik ka ära, mis talle ette antakse, ei maksa toidukogustega üle pingutada.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus