Kuremaalane Vello Pütsep jõudis Worldloppeti sarja meistritiitlini

FIS-i pikamaasuusatamise Worldloppet Cup sarja kuulub 14 eri riikides toimuvat maratoni. Masteri normi täitmiseks tuleb osaleda maratonidest vähemalt kümnes riigis, neist üks peab olema aga väljaspool Euroopat ? kas Kanadas, USAs, Jaapanis või Austraalias. Vello Pütsep (61) sai oma Wordloppeti passi ja sellesse esimese sissekande Soomes pärast 75 km pikkuse suusamaratoni Finlandia Hiihto läbimist 1996. aastal. Mees on osalenud peaaegu kõikidel Tartu maratonidel, seal on ta sõitnud 18 korral. Esimene oli 1982. Aastal, mõni aasta on jäänud vahele, kuid seda mitte suusamehe süül, vaid need maratonid jäid lumepuuduse tõttu olemata. Pikima ja raskeima, 90-kilomeetrise Vasaloppeti suusamaratoni finisini Rootsis jõudis Pütsep alles tunamullu. Sellele eelnesid poolesajakilomeetrised või pisut pikemad suusasõidud Norras Birkenbeiner Rennartil, Austrias Domiten Lafil, viiekümnene distants Tsehhis ja sama pikk suusamaraton Saksamaal. Vello Pütsepal oli mulluseks kirjas juba 26 suurt maratoni, kuid Wordloppeti masteriks ehk meistriks saamisest jäid puudu suusasõidud Euroopast kaugemal. Need said mullu teoks: viiekümnekilomeetrine sõit Kanadas Keskinda Loppetil ja kilomeeter pikemal American Birkebeiner distantsil USAss.

“Vaid üks suurem sõit jäigi mul Worldloppeti masteritiitlist puudu. Tänavu tegin selle Prantsusmaal, 76 kilomeetri pikkusel La Transjurasienne maratonil ära. Sain WL passi küll kümnenda sissekande ja meistritunnistuse, kuid Masteri medali saamist tuli veidi oodata. Medal jõudis alles hiljuti Tartusse, kus ma selle maratonikeskusest kätte sain,” rääkis Jõgeva maakonna esimene Worldloppeti meister.

Jõgevamaalastest on jõudnud meistrinormi täitmisele päris lähedale ka Heino Sepp Siimustist, kellel on selja taga küll pikad sõidud USAs ja Kanadas, Rootsis, Prantsusmaal ja Itaalias, kuid mitte ühtegi Tartu maratoni. Pooled WL sarja maratonid on kirjas ka Marje ja Kalev Raudsepal, neil jääb aga puudu maraton väljaspool Euroopat.

Eestis on WL maratonide meistrinormi täitnud paarkümmend pikamaasuusatajat, esimestena Jaanus Teppan ja Margo Pulles 1998. aastal, neile järgnesid Jaanus Pulles, Aivo Pärn ja Raul Olle.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus