Kuremaal kõlab laupäeval muusika

Laupäeval, 13. aprillil kell 15 toimub Kuremaa lossis vokaalansamblite kontsert Vooremaa 2019, seda korda järjekorras kahekümne kolmas.


„Eesmärgiks on väärtustada kogukondlikku kultuuritegevust, populariseerida Eesti levimuusika kuldajastu heliloomingut ja motiveerida isetegevuslike vokaalansamblite tegevust. Kohaliku kultuurielu sädeinimese Vello Pütsepa algatatud sündmus on laulusõprade hulgas oodatud ja paljud kollektiivid on aastaid meil esinemas käinud,“ märkis kultuuriseltsi Jensel juhatuse liige Eili Rajapuu.

Kuna tänavu on lisaks suurele laulu- ja tantsupeoaastale ka eesti keele aasta, siis sellest lähtuvalt on repertuaaris üks kohustuslik laul Mart Saare, Veljo Tormise või Olav Ehala laululoomingust.

„Kontserdil esineb 12 ansamblit Jõgeva, Tartu, Järva ja Lääne-Virumaalt. Esindatud on nais-, mees- ja segaansamblid, sealhulgas Ukraina kogukonna naisansambel Barvinok Rakverest, Mustvee Kultuurikeskuse naisansambel Rodnik, mis väärtustab eri rahvuste vahelise koostöö jätku ja vastastikust rahvakultuuri tutvustamist. Tänavu on meiega liitunud kolm uut kollektiivi, sealhulgas Mehed Mandrilt Tabiverest,“ ütles Rajapuu.

Idee vokaalansamblite päeva korraldamisest tekkis Vello Pütsepal 1986. aastal, mil Kuremaa segaansambel osales vokaalansamblite festivalil Pärnaõis 86.

„Moodustati 12-liikmeline komitee, mida juhtis tollane Jõgeva Rajooni Täitevkomitee esimehe asetäitja Maie Päid. Toimusid eelvoorud Põltsamaal ja Jõgeval.

Selgitati välja 12 parimat ansamblit kes pääsesid lõppkonkursile koos külalisansamblitega naabermaakondadest. Kokku osales esimesel laulufestivalil 35 vokaalansamblit. Kahepäevane lõppvoor toimus Kuremaal 1987. aastal, mis lõppes suure kontserdiga Kuremaa rannalaval,“ selgitas Rajapuu saamislugu.

Algusaastatel korraldati ka laululoomingu võistlusi rikastamaks vokaalansamblite repertuaari. 1987. aastal kirjutas laulu „Vooremaa“ Vello Pütsep, mis on tänini repertuaaris. Tuntuks on lauldud Heldur Jõgioja „Vooremaa värvid“, Hans Hindpere „Minu Vooremaa“, Lea Kabrali „Vooremaa“. Alates 1993. aastast toimub ansamblite kokkusaamine vokaalansamblite päeva nime all Kuremaa kultuuriseltsi „Jensel“ korraldamisel.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus