Kuremaa lossis tunnustati imede kunstnikke

Kodanikupäeval tunnustati Kuremaa lossis Jõgevamaa parimaid kodanikuühendusi. Üheksandat aastat Jõgevamaa parimate kodanikuühenduste tunnustamiskonkurssi korraldab Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus koos Jõgevamaa Kodukandi Ühendusega. Tunnustamist on toetanud rahaliselt Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja alati ka kohalikud omavalitsused.


Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus kodanikuühenduste konsultant Kersti Kurvits ütles, et sel aastal on fookuses vabaühendustes tegutsejate märkamine ja tunnustamine. „Soovime kogu ühisnädala jooksul, et inimesed märkaksid senisest enam vabaühendustes tegutsejaid. Märkaksid ka oma kaaskodanikke, tunnustaksid ja väärtustaksid nende tehtud panust meie igapäevaellu,“ ütles Kurvits.

Lisandus kaks kategooriat

Üheksa aasta jooksul on olnud erinevaid kategooriaid. „Kõigil neil aastatel on traditsiooniliselt kõige olulisemad olnud parim kodanikuühendus ja parim kodanikuühenduste projekt. Lisaks on meil tänavu kaks uut kategooriat: tunnustame ettevõtlikku vabaühendust ja väärt algatust,“ rääkis Kurvits.

Vajadus uute kategooriate järele oli olemas: ettevõtliku vabaühendusega soovitakse innustada ühendusi rohkem teenima oma tulu ning olla majanduslikult iseseisvamad. Väärt algatusega soovitakse innustada looma või algatama uusi sündmusi või rajama objekte, millest on kasu kogu kogukonnale. Tänavu sai komisjon parimad imede kunstnikud välja valida 31 nominendi seast.

Parimaks kodanikuühenduseks valiti Avinurme Suveteater. Lavastaja Mari Oolberg ütles Vooremaale, et saadud tunnustus tuli üllatusena. „Me ei arvanud, et nii väga välja oleme paistnud. Teatrid jäävad ikka natuke tahaplaanile. Sõna kaob õhku ära ja siis pole seda enam pärast näha. Samas oleme väga rõõmsad, et meid on heas mõttes ära kasutatud, et meid kutsutakse ja oleme ilmestanud kohalikke sündmusi. Siis tunneme, et oleme vajalikud,“ rõõmustas Oolberg.

Peipsi romantika tõi tiitli

Hiljuti 15. sünnipäeva tähistanud Avinurme Suveteater saab lavastaja sõnul tunnustusega ainult indu juurde. Kuid suure pidutsemisega esialgu ei kiirustata.

„Ma arvan, et me ei tähista tunnustust enne, kui on tulemas talvepäevad. Tänavu kutsume Viljandimaa aktiivsed külaedendajad endale külla ja näitame, mida on Jõgevamaal ja Peipsi ääres teha. Samas võtame ka ise puhkuse ja tähistame. Ühtlasi motiveerime ka oma perekondasid, kes meid tihti nädalavahetustel üldse ei näe. Siis saame ka koos nendega olla,“ rääkis Oolberg.

Parima kodanikuühenduse projekti tiitliga pärjati Jõgevamaa Kodukandi Ühendust maakonna kogukondade tänavakunstifestivali eest. 

Hannes Soosaar

Aasta sädeinimeseks valiti Mustvee vallas tegutsev Hannes Soosaar, kelle suurimaks panuseks on seitse aastat korraldatav Peipsi romantika, aga ka uue tulijana lisandunud rääbisefestival. Läinud aastal korraldati just Soosaare eestvedamisel Tartus laulva revolutsiooni meenutuseks kontsert „Viis isamaalist laulu”.

„Emotsioon on väga hea, suur au ja rõõm, et selline tunnustus osaks sai,“ rõõmustas Soosaar Vooremaale. Peamist põhjust, mis sädeinimese tiitlile viia võis, ta öelda ei osanud. „Ise mõtisklesin ka, ju ma siis olen aktiivne olnud. Olen tegev arendus- ja ettevõtluskeskuse nõukogus, aga ka Seitungi nõukogus valla esindajana. Lisaks vabatahtlikud ametid, mis rahalises mõttes tulu ei too. Ka Peipsi romantika on pigem kogukonnale ja toredaks suviseks ajaviitmiseks, kindlasti ei ole see kasumi teenimise üritus,“ ütles Soosaar.

Ent saadud tunnustus ei tähenda palju mitte ainult sädeinimesele, vaid sütitab ka tervet kogukonda. „Mustvee valla inimestel läks eile väga hästi. Ei olegi veel jõudnud mõelda, kuidas tähistada. Saame täna (eile – toim.) tunnustatutega kokku ja mõtleme, kuidas tähistame. Kindlasti tänan Kodukanti ja JAEKi vahva nädala ja ürituse eest.“

JÕGEVAMAA PARIMAD KODANIKUÜHENDUSED

Parim kodanikuühendus – MTÜ Avinurme Suveteater

Parim kodanikuühenduse projekt  –  Jõgevamaa Kodukandi Ühendus „Jõgevamaa kogukondade tänavakunstifestival 2019“

Ettevõtlik vabaühendus  – MTÜ Avinurme sotsiaal- ja turvakeskus

Käsitöökoda Kuldne õlg

Väärt algatus – Margus Raska – Siimusti ujumiskoha kordategemine

Arvo Kaselo, Ell Maansoo, Eve Kõrts, Kaide Tammel – raamatu „Seisis küla keset raba, nagu seitsme luku taga… Umbusi“ koostamine ja väljaandmine

Aasta sädeinimene – Hannes Soosaar

 

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus