Kuremaa järvejooks pakkus igal sammul retrot

Laupäeval märgiti Kuremaal toimunud retrojooksuga 50 aasta möödumist esimesest ümber Kuremaa järve jooksust. Kogu korraldus oli väljapeetult retrohõnguline ning teenis osavõtjatelt arvukalt kiidusõnu. Ainult võitjad olid uued.


Laupäevane hommik tervitas Kuremaa lossi ette kogunenud matkajaid ja jooksjaid päikeseküllaselt. Kuremaa Retrojooks viis osalejaid justkui tagasi aastasse 1969, mil siin esimest akorda ümber järve joosti.

Lossiesisel muruplatsil parkis helivõimenduse tarvis vana Paz buss, läheduses seisis Žiguli. Vanad stardi- ja finišisildid, vanadest aegadest pärit rinnanumbrid, samuti vanale põhjale kirjutatud diplomid. Kunagise kommentaatori Väino Rannamäe rolli täitis samaväärse mõnusa ja humoorika jutuga spordireporter Kalev Kruus. Retro mis retro.

Kiitust vääriv rada

„Eks meie eesmärk oli, et see oleks retrojooks igas mõttes. Seepärast rõhusime ka sümboolikale,” kinnitas üks jooksu peakorraldajatest Raul Soodla.

Hommikul kell 10 alustasid teekonda ümber Kuremaa järve matkajad, kelle seas, nagu pärast selgus, oli olnud ka jooksjaid. Matkajad saadeti teele kaks tundi varem lootuses, et nood keskpäeval startinud jooksjatele jalgu ei jääks. Ja ei jäänudki, kuigi viimased matkajad kõndisid lõpujoonelt üle siis, kui esimesed jooksjad finišisse jõudsid.

Juba matkarajalt tulnute kommentaarid olid kiitvad. „Rajaga on tehtud ära ikka meeletu töö, nii palju on seda puhastatud ja kui palju sildu ehitatud,” rõhutas Laiuse kooli spordiõpetaja Vallo Väljaots.

Veidi enne keskpäevast esimese jooksja starti asumist jõudis matkarajalt tagasi Sadalast pärit tuntud raadiohääl Sten Teppan. „Äge oli,” ütles Sten oma esimeseks kommentaariks. „Püüdsin lisaks kõndimisele vahepeal ka joosta, nii, nagu mu ettevalmistus lubas. Kokkuvõttes oli mõnus pingutus,” rääkis raadiomees.

Samas saatis Kalev Kruus juba jooksjaid 15sekundilise intervalliga teele, püüdes igaühelt enne veel mingit kommentaari välja võluda. Sportlikud jutuajamised tõid jooksjatele enne rajale asumist naeru näole.

Juhtus sedagi, et mõni mees jäi eemalt jutuajamist kuulama ja magas oma stardihetke maha. Nii näiteks jõudis jooksu üks favoriite Andi Noot starti 15sekundilise hilinemisega.

„Täitsa oma viga, ei pannud tähele ja magasin maha,” süüdistas Noot ennast vahetult pärast finišit. Aga kokkuvõttes ei muutnud see midagi, sest ta jäi retrojooksu võitnud Kaur Kivistikule, kes on Eesti rekordimees 3000 m takistusjooksus, alla enam kui minutiga.

Järgmisel aastal taas

Põnevusega oodati ka 13aastase imelapse Luna-Aleksandra Lagoda etteastet. Kui tütarlaps 53 minutit hiljem lõpetas, oli ta endaga väga rahul.

„Mulle meeldivad väga sellised jooksud, kus on ilus loodus, põllud. Arvan, et jooksin hästi,” ütles Lagoda, kes üldarvestuses lõpetas 10. kohaga ja oli naiste arvestuses teine.

  1. koha saanud Kaido Saar kiitis jooksu lõppedes Raul Soodlat ja tema Kuremaa meeskonda. „Tänud Raulile, et nii vapustava asja on korraldanud. Järgmisel aastal olen jälle kohal,” kinnitas Saar.

Sama kordasid teisedki jooksjad, kellest enamik tegid ümber Kuremaa järve jooksul kaasa esimest korda. Pooled osalejad polnud ju aastal 1983, mil viimati ümber järve joosti, veel sündinudki.

Kokku lõpetas retrojooksu 53 sportlast.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus