Projekt Crash saab teoks Euroopa Ühenduse programmi Euroopa Noored rahastamisel ning selle eesmärgiks on uurida kommunikatsiooni läbi keele ja liikumise, reaktsioone meie ümber, vastasseisu eri vorme ning seda, mida eri maade noored ootavad oma tulevikult ja kuidas nad seda ise loovad. Nii et kuigi projekti tulemuseks on lavastus, ei ole selle valmimine eesmärk omaette.”Kui tavaliselt võtab eri rahvustest inimeste üheks grupiks sulandumine päris palju aega, siis meil käis see väga kähku. Ühest küljest sellepärast, et teekond ühes bussis Tallinna lennujaamast Palamusele võttis mitu tundi aega, teisest küljest sellepärast, et projektis osalejad on lihtsalt väga avatud ja seltsivad inimesed,” ütles projekti Eesti-poolne juht Marit Kannelmäe MTÜst Arena.
Tema sõnul olid Eesti- ja Hollandi-poolsed töögrupid projekti põhisuunad eelnevalt interneti teel suheldes paika pannud. Palamusele jõudes alustati aga sellest, et igaüks esitles end, st rääkis, millega ta tegeleb, mis on talle südamelähedane ja milles on ta tugev.
Poeesiast karateni
“Esitlus tõi ilmsiks, et osalejate huvide spekter on väga lai ? poeesiast karateni. Ning et kahe äärmuse vahele mahub kõikvõimalike tehniliste vahenditega seonduv,” ütles Crashi lavastusgrupi liige, Tallinna huvikeskuse Kullo koolteatri juhendaja Virko Annus, lisades, et tänapäeva noorte loomingulisus avaldubki tegelikult sageli just läbi tehniliste vahendite.
Sestap sai ka lavastus üsna “elektrooniline”: osa muusikast on loodud arvuti abil ning elavat tegevust näitelaval täiendavad videoinstallatsioonid. Ent suur osakaal on etenduses ka elaval muusikal ja liikumisel. Napp sõnaline osa on eesti, hollandi ja inglise keeles.
Lavastuse ideede allikaks olid muuhulgas projektis osalejate reaalsed elulood. Ent lavastuse terviksü˛eed ei pidanud Virko Annus võimalikuks ega otstarbekakski ümber jutustada.
“Mina räägiksin selle ilmselt lahti üht, Hollandi-poolne lavastaja Fransje teist, Marit kolmandat ja keegi veel neljandat-viiendat moodi. Ja tegelikult peabki lavastus kõnelema ise enda eest, mitte laskma end ümber jutustada. Sü˛eed viib laval eelkõige edasi ju tegevus, mitte sõnad,” ütles Virko Annus.
Lavastuse ettevalmistusprotsessis kulutati sõnu siiski omajagu.
“Eestlased on minu meelest konkreetsemad ja oskavad oma mõtteid paremini lõpuni lahti seletada,” ütles Hollandi-poolne lavastaja Fransje Kraaij. “Ja mulle tundub, et eesti noored võtavad oma elu ka tõsisemalt, sest õpinguid ja tööd puudutavaid otsuseid tehes lasub neil suurem vastutus.”
Tööhullud
Kuigi pärit eri maadelt ja kultuurikontekstidest, osutusid projektis osalevad noored Marit Kannelmäe sõnul siiski võrdselt “tööhulludeks”, kes enam-vähem kogu söömisest ja magamisest vabaks jäänud aja tegelesid lavastuse ettevalmistamisega. Isegi puhkeruumis, mis avalikult töövabaks piirkonnaks kuulutatud oli, kippunud jutt ikka lavastuse peale minema. Siiski vaadati ühiselt ära ka Palamuse vaatamisväärsused ning teisipäeval saadeti oma esindus Palamuse vallarahva ühisele vastlasõidule Aruküla mäele.
“Enamik meie grupi eestlastest on esimest korda Palamusel ja enamik hollandlastest esimest korda Eestis, nii et meie kõigi jaoks on siin olemine suur elamus,” ütles Marit Kannelmäe. “Hollandlastele on uudisasjaks juba lumigi: kodus näevad nad seda vaid laiguti ja poole päeva kaupa. Seepärast oli neile üpris arusaamatu, miks ühel päeval lumi hakkas kokku ja teisel päeval enam ei hakanud. Kihelkonnakoolimuuseumis nähtud “Kevade” filmist said hollandlased igatahes inspiratsiooni ja pidasid maha korraliku lumesõja.”
Crashi videotoimkonnas kaasa löönud Jim Ashilevi ja Jaak Ollino (esimene tudeerib Tallinna Pedagoogikaülikoolis audiovisuaalset meediat ja teine on Rocca al Mare kooli õpilane) kinnitasid, et Palamusele tulek oli väga hea valik.
“Kui oleksime Tallinnas olnud, oleks seltskond vahepeal kindlasti mööda linna laiali pudenenud, aga siin keskendume kõik tööle,” ütles Jim. “Siinne rahvamaja on mõnusalt koduseks ka saanud.”
Jimi loodud on ka Crashi kodulehekülg, mille iga huviline võib leida aadressilt www.hot.ee/crash2004.
“Oma riiki võib tutvustada tavapärasel viisil, st turistidele huvitavaid loodus- ja kultuuriobjekte näidates. Aga võib lasta ka kahe maa noortel mõnda aega kõrvuti elada ja reaalselt koos töötada, nagu siin,” ütles Virko Annus. “Ma ei oska küll selle projekti tululikkust rahasse arvestada, aga olen veendunud, et taolistesse projektidesse tasub investeerida. See on riikidevahelise koostöö elav, tõhus ja kontsentreeritud mudel.”
Jõgeva kultuurikeskuses algab Crashi etendus kell 16. Kõik huvilised on oodatud.
RIINA MÄGI