Kuidas ennetada äikesekahju elektriseadmetele

Igal äikesehooajal tekib elektrikatkestusi ja tarbijad  pöörduvad meie poole, et anda teada elektriseadmete kahjustustest. Kuidas kahjusid vältida ja mida teha, kui elektriseade on siiski viga saanud?

Kahjude ärahoidmiseks eemaldage äikese lähenedes  elektriseadmed vooluvõrgust. See on otsese piksetabamusega korral, millega kaasneb ülikõrge pinge, ainus ja väga tõhus ennetusvahend.  Äikese lähenedes tõmba vähemalt hetkel mittevajalike elektriseadmete pistikud vooluvõrgust välja. Kui äikesehooajal kodunt pikemaks ajaks ära lähete, tasub elektriseadmed võrgust eemaldada.

Vajadusel hankige kaitseseadmed või kindlustage oma vara. Absoluutset kaitset äikese vastu paraku ei olegi. Ühel või teisel moel võib loodusjõud tekitada kahju, mida ei saa või on kulukas ennetada. Tuleb hinnata oma elektriseadmete väärtust, kaitseseadmete või kindlustuse maksumust ja juhtumi tõenäosust ning selle pinnalt sobiv lahendus valida.

Väga üldistatult öeldes on äikesest rohkem ohustatud hajaasustusega maapiirkonnad, kus elekter tuuakse kohale õhuliini kaudu. Maakaabliga ühendatud linnakorterites on oht väiksem. Kaitsemeetmetele on põhjust rohkem mõelda ka tarbimiskohas, kus on palju liigpinge osas tundlikke ja kalleid elektroonikaseadmeid.
Igasuguste kaitsvate lisaseadmete toimimise eelduseks on see, et hoonele on ehitatud nõuetekohane maandussüsteem. Kodutehnika kaitseks on mõeldud liigpingepiirikud, mis juhivad tekkinud liigse pinge maandussüsteemi. Neid on mitut tüüpi ja neid saab paigaldada kas elektrikilpidesse või pistikupesadesse. Kilpidesse paigaldavad liigpingekaitsmeid elektritööde ettevõtted, kellega tuleks sobivate seadmete valiku osas konsulteerida. Vahetult pistikupesaga ühenduvaid kaitseseadmeid saab osta paljudest elektroonika- ja ehituskauplustest ning nende hinnad algavad mõnekümnest eurost. Parima kaitse tagab kombineeritud mitmeastmeline liigpingekaitse.
Elektrivõrgu riketest tingitud kahjude vastu pakuvad kaitset ka paljud kodukindlustuspaketid. Soovitame valida oma vara kindlustamiseks sellise kindlustuse, mis hüvitab ka äikesest põhjustatud kahjud. 

Kui kahju on tekkinud otseselt äikese tagajärjel, siis Elektrilevi sellist vääramatust jõust tekkinud kahju ei hüvita. Kui teil on kodukindlustus, tasub uurida, kas see katab ka äikese tagajärjel tekkinud kahjud. Kui teil on kahjude tekkimise põhjuste osas kahtlusi, saate esitada Elektrilevile kahjunõudevalduse.

TAMBET TOOMEMÄE, Elektrilevi klienditeeninduse juhtivspetsialist

blog comments powered by Disqus