Kononovite kodus valmivad põnevad kudumid

Andrei ja Diana kätetööna valmivad väiksemad esemed, nagu mütsid ja sokid-kindad, aga ka pont?od ja kampsunid, lasteriided ja muudki esemed. Tavaliste mustriliste sokkide kõrval kootakse näiteks ka varvassokke. Andrei Kononovi sõnul on esmalt vaja ära teha tellimustööd, alles siis saab teha seda, mis tõesti meeldib. Rohkem lähevad kaubaks sokid ja mütsid, huvitavamaks pidas aga juba kümmekond aastat käsitööga tegelenud mees pont?ode valmistamist.

Oma kodus on kudumishuvilised seadnud sisse lausa väikese töökoja, kus on olemas vajalikud masinad, pooleliolevad ja valminud kudumid, samuti lõngad, millest osa vajab veel pesemist, värvimist ja kerimist. Kudujate sõnul müüakse kõige kvaliteetsemat lõnga Sindis, hea lõng ei võta mustust sisse. Villa tuuakse näiteks ka Äksist.

Mustvees asuva kaupluse Kuldvillak avamise idee tuli siis, kui Diana läbis ettevõtluskursused ning sai teadmisi äriplaani koostamisest ja raamatupidamisest. Koostanud äriplaani, õnnestuski tal saada 20 000 krooni ettevõtlustoetust. Poes köitsid erilist tähelepanu vahvad lasteriided, mis hiigelsummasid ei maksnudki. Kudumeid viiakse ka Tallinna, kus Andrei müüb neid nii ise kui ka tellijafirma abiga. Turgudel on kaupa pakutud mujalgi. Meistrite sõnul on kudumite turustamine tunduvalt keerulisem kui nende valmistamine. «Et me müüme Tallinna kaupa hulgi, saavad inimesed sealt need natuke odavamalt kätte kui Mustvee kauplusest,» nentis Andrei.

»Tallinnas on palju müüjaid, kuid kaup on neil üsna sarnane. Eripäraseid asju ostetakse aga üsna meeleldi,» rääkis Andrei. Diana ja Andrei koovad riietesse ka põnevaid mustreid, näiteks slaavi tähestikku kasutades. Sümbolitega rõivaeset kandev inimene peaks saama sellest täiendavat energiat.

Andrei sõnul vaadatakse teda mõnikord veidi imelikult, sest kuduvaid mehi on väga vähe. Tema on selle käsitööga tegelnud juba viimased kümme aastat. Pereisa sai käsitööpisiku lapsepõlvekodust, kudumisega tegelesid juba tema ema ja vanaema, kes on Andreile ja Dianale nii nõu kui ka jõuga abiks olnud. Võrreldes möödunud aegadega on töö aga palju muutunud. Kui varem sündisid kudumid käsitsitööna, siis nüüd kootakse masinatega, mis muutuvad järjest paremaks.

Andrei on lühemat aega teeninud leiba ka ehitaja, kaluri ja valvurina. Seitse kuud elas perekond Tallinnas, kuid sealne elu väsitas kiiresti. «Mustvees on hea rahulik,» ütles Diana, kes on mustveelane juba mitmendat põlve. Kononovite peres kasvab kolm tütart, kellest üks käib koolis ja kaks on veel lasteaialapsed. «Suuremast tüdrukust on töö juures juba abi, näiteks lõnga kerimisel,» kiitsid vanemad. Väiksematest tüdrukutest on üks nelja-, teine kaheaastane. Diana, kes on tõsisemalt käsitööd teinud paar viimast aastat, saab kududa peamiselt päeval, kui tütred kodunt ära. Õhtuti ja puhkepäevadel vajavad nad palju aega ja tähelepanu.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus