Koduhiite kaitseks

Laval astusid maarahva iidsete pühapaikade kaitseks üles veel ansamblid Taak (Eesti), Skyforger (Läti) ja Swallow the Sun (Soome).

Hiite kaitseks mõeldud kontserdisarja kavandasid Maavalla Koda ja ansambel Metsatöll koos ning selle raames käidi veel Jõhvis, Kuressaares ja Haapsalus. Sarja eesmärk oli jagada teavet pärimuskultuuri ühe haruldasema ja vähemtuntud nähtuse kohta ning kutsuda avalikkust kaitsma oma esiisade ja järeltulijate hiisi, ohvrikive, ja -allikaid, ristipuid ja teisi ajaloolisi looduslikke pühapaiku.“Meil on hea meel, et saime koos Maavalla Kojaga koostööd teha ja võidelda Eestimaa põliste väärtuste eest. Samuti rõõmustab, et paljud inimesed valutavad südant samade asjade pärast, mis meiegi ja seisavad meiega ühel pool rindejoont. Ma tean, et meid on palju, kuid selleks, et meid oleks kuulda, peame tõstma häält!” ütles Metsatöllus pärimuskultuuri vaimu hoidev Lauri Õunapuu.

Maavalla Koda jagas kontserdil pühapaikadest lähemat teavet ja pani üles teemakohase pildinäituse. Selgitustega varustatud pildisari viib vaataja lühikesele retkele, mis annab ülevaate pühapaikade tähendusest põliskultuuris ja nendega seotud muredest. Näitus jääb arvatavasti avatuks aasta lõpuni ja sellega saab tutvuda Roc cafes toimuvate ürituste ajal.

Maavalla Koja vanema Ahto Kaasiku sõnul läks koostöö Metsatölluga hästi korda: ?Iga kontserdiga liitus üha suurem osa kuulajatest pühapaikade kaitse teemalise pöördumisega. Paljud inimesed soovisid kojale jõudu ja kinnitasid, et oleme õigel teel.

Anname endale aru, et muusikute eeskujul on pühapaikade väärtustamisel oluline mõju. Samas ootame, et teisedki ansamblid ja ülepea kõik põlisväärtustest hoolivad ühendused ja inimesed võtaksid pühapaikade säilimise oma südameasjaks. Koda püüab hiite sõpru vajaliku teabega jõudumööda aidata.?

Oma järgmistel kontsertidel kõneleb hiitest ansambel Kukerpillid. Samal teemal räägitakse ka eile alanud Johansonide kontsertsarjal

?Ring ümber kodumaa 2006?.

Pöördumises, millega kontsertidel ühines kokku üle 800 inimese,

oodatakse valitsuselt otsustavaid samme pühapaikade hävitamise

lõpetamiseks ja nende uurimise ja kaitse tõhustamiseks. Seni riiklikul tasandil valitsenud ükskõiksuse tõttu on ametnikud kooskõlastanud ehitustegevuse Paluküla hiiemäel, Kunda hiiemäel, Panga hiies ja mujal.

Pühapaikade kaitse pöördumisega saab ühineda Maavalla Koja

kodulehel www.maavald.ee . Samas saavad hiite sõbrad välja trükkida pöördumise teksti, et allkirju soovi korral ise koguda.

Maavalla Koda

blog comments powered by Disqus