Kivimäel toimetanud karu viidi Alam-Pedjale

Vooremaa 22. detsembri numbris oli juttu noorest karust, kes end ühe Palamuse vallas Kivimäe külas asuva suvekodu aeda sisse oli seadnud ning asunud mesitarusid rüüstama. Möödunud nädala alguses viisid Palamuse jahiseltsi esindajad mõmmiku inimasustusest eemale Alam-Pedja looduskaitsealale.


Esialgu üritati karu pakkuda Eestis tegutsevatele loomaparkidele. Elistvere loomapargist vastati, et noort karu pole turvaline aastaid kohapeal elanud vana emakaruga ühte puuri lasta, rohkem puure neil aga pole. Alaveski loomapargi rahvas teatas, et neil on niigi juba seitse karu.

Nii ei jäänud muud üle, kui karu inimasustusest kaugemasse kohta viia ning loota, et ta seal ise hakkama saab. Looma transportimiseks tuli ta mõistagi uinutada. Selleks tuli kohale veterinaar. Et esimese uinutidoosi mõjus poldud kindlad, tuli teha veel teinegi. Selle tarvis tuli aga kohale tuua kopp, mis veterinaari õhku tõstaks, sest mõmmik oli roninud puu otsa. Pärast teist süsti jäi ta seal korralikult magama ning tema puu otsast mahatoomiseks oli jälle vaja tehnikat — sedakorda autotõstukit.

Maa peale toodud mõmmiku laadis Palamuse jahiseltsi esimees Marko Õun oma džiibi kasti ning viis keskkonnaametnikega kooskõlastatud kohta Alam-Pedja looduskaitsealal, Puurmani ja Laeva vahel.

“Kui kohale jõudsime, tegi veterinaar äratussüsti. Viie minuti pärast oli karu jalul ja jooksis minema,” ütles Marko Õun. “Oleme väga tänulikud Elva loomakliiniku veterinaarile Tõnu Kaljale, kes tõelise profina looma uinutamise enda peale võttis, samuti ettevõtjatele Madis Makkarile ja Raino Pollile, kes tehnika kohale tõid. Spetsialistide arvates peaks noor karumõmm praegu veel üht-teist söödavat loodusest leidma: jõhvikaid, tammetõrusid ja võib-olla ka mõne loomakorjuse. Peatselt jääb ta aga loodetavasti magama.”

Et karu Kivimäe suvekodu aias juba üsna julgeks muutus, kaaluti mingil hetkel ka karu hukkamise võimalust, ent õnneks leiti siiski teine lahendus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus