Kinobussi lodjatuur 2007

Kinolodi külastab seekord Peipsi, Võrtsjärve ja Emajõe sadamakülasid. Sellel aastal on põhirõhk lühifilmidel. Huvilised saavad teha käe valgeks filminduses ja õppida lähemalt tundma ka lodjaga seonduvat. Üritus algab kõikides kohtades kell 18.

Nagu eelnevatelgi aastatel, sõidavad filminäitajad mööda kauneid Eestimaa paiku, kinobussi asendab aga kinolodi. Selleks löödi käed MTÜga Emajõe Lodjaselts, korraldamise ja informatsiooni jagamisega tegeleb jätkuvalt MTÜ Kinobuss.

Tähelepanu, lühifilmid!

Kasutuses on kolm ekraani: lodja trümmisaalis, filmitelgis ja vabaõhukino lodja purjel (alustab päikeseloojangul). Pakutakse nii uuemaid ja paremaid Eesti filme kui ka rahvusvahelisi lühifilme. “Lühifilme saime peamiselt erinevatest saatkondadest,” ütles Kinobussi eestvedaja Mikk Rand.

“Sellel aastal sai tähelepanu juhitud eelkõige lühifilmidele. Meil on olemas dokumentaalfilmi, tudengifilmi ja animafilmi festival, lühifilmi oma aga pole. Sellel aastal ettevõtmine veel päris-festivali mõõtu välja ei anna, kuid proov-algatus on tehtud, ” ütles Rand.

Katsetused filmiga ja sõlmed

Eriprogramm koosneb mitmest osast. Neist esimene on pühendatud nukufilmi 50. juubelile. Lisaks näidatakse loodusfilme, Priit Pärna taastatud filme ja Eesti tudengite diplomifilme. On ka elav muusika nii tummfilmide taustaks kuilihtsalt meelelahutuseks; filmi- ning lodjatöötuba.

Filmitöötuba näeb laias laastus välja nii: paik, kus on üles pandud arvutid. Ühe-kahe arvuti+kaamera taga saab filmida üles animatsioonijuppe ja kaks arvuti+kaamera komplekti on mõeldud amatöörvideo tegemiseks (www.kinobuss.ee)

Lisaks filmitöötoale on võimalik õppida tundma ka lodjaga seotud tarkusi. “Näiteks õpetatakse mitmesuguseid sõlmi ? madrusesõlmed ja muu sellega seonduv. Kindlasti on see poistele väga huvitav, ” ütles Rand.

Auhinnatud Eesti filmid

Eesti viimastest kinohittidest tasub ära märkida “Klassi”, mis võitis 42.  Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil kaks auhinda. Film teenis Kesk- ja Ida-Euroopa uuele filmikunstile keskenduva võistlusprogrammi ?East of the West? eripreemia ?Special mention? ja Europa Cinemas Label peaauhinna.

Näha saab ka “Leiutajateküla Lottet”, mis võitis Uruguai DIVERCINE rahvusvahelisel laste ja noorsoofilmide festivalil kaks auhinda (parim täispikk animafilm ja parim täispikk film lastezürii arvates). Veel saab näha filme “Jan Uuspõld läheb Tartusse”, “Nuga”, “Laulev revolutsioon” jt.

Harivat ja huvitavat

Loenguid filmitegemise eri tahkudest peavad Mark Soosaar, Peeter Marvet, Andres Maimik / Rain Tolk, Piret Tibbo / Aare Toikka, Raimo Jõerand, Ilmar Raag, Jaak Kilmi, Marje Jurtshenko / Urmas E. Liiv, Hardi Volmer, Ülo Pikkov, Mikk Rand. Muusikat mängivad: Kalle Kindel, Andres Alaru ja Nikita Grushev. Kaasa lööb: teadusbuss “Suur Vanker”.

Üheksa kohta ja kümme päeva

Esimene randumiskoht on Alajõe sadam, järgnevad Mustvee sadam, Varnja (kala)sadam, Värska sanatoorium, Mehikoorma sadam, Reku parv, Jõgeveste külalistemaja, Valma sadam ja Tartu ööklubi Atlantis esine plats.

Viimased kaks kinopäeva veedab lodi Tartus, kus toimub samal ajal Emajõe Festival. “Mõlemal päeval on erinev kava. Meil on nii palju filme, et tegelikult neid ei jõuagi ühe päevaga ära näidata, “ütles Mikk Rand

 Kinobussi eesmärk on viia Eesti inimesteni kinokunst ja selle-alased teadmised. Rännates linnast linna ja külast külla, näitab Kinobuss Eesti ja üleilmalisi väärtfilme ja viib läbi Filmiõpitubasid. (www.kinobuss.ee) .Kava ja lisainformatsiooni saab aadressilt www.kinobuss.ee

Kino tõttab appi

Eesti kinopileti hinnad on maailmatasemel. See tähendab, et ka New Yorgist võib saada odavamaid. Paljudes linnades-asulates suurt valget ekraani polegi. Tihti puudub ka sobilik transport, millega filme vaatama sõita.   

Kinobussi esimene ringsõit oli aastal 2001, tänavu on tegemist seitsmendaga. Tegevust ja vaatamist jagub kogu perele ja üritus on tasuta! Vabaõhuürituse võib ühendada näiteks piknikuga, mugavuse huvides võib kaasa võtta oma tooli või madratsi.

Kui Muhamedil ei õnnestu mäe juurde minna, peab mägi rattad alla võtma või lainetel kohale loksuma? Kinobuss tuleb! Kino Koju Kätte! Cinema on demand!

Filme esitlevad:

Mängufilm “Tulnukas”: Rasmus Merivoo
Animafilm “Kui ma oleksin suur”: Aina Järvine
Animafilm “Elu maitse”: Ülo Pikkov
Dokumentaalfilm “Casting”: Urmas E. Liiv

Berit-Bärbel Rebane

blog comments powered by Disqus