Kell 11 näitame nooremale publikule filmi ?Bullerby lapsed?. See on südamlik ja maalähedane lugu, mille tegevus toimub väikeses Bullerby külas, kus on vaid kolm talu. Tuntud rootsi re?issööri Lasse Hallströmi perefilm, mis põhineb Astrid Lindgreni jutustusel, räägib kodusoojusest, armastusest, hoolimisest ja üksteisemõistmisest, ent mõistagi ei puudu loos ka vingerpussid ja töötegemine. Filmis teeb Põhjatalu vanema tütre Anna rollis kaasa Eestiski tuntud eurolaulik Anna Sahlin (Sahlene). Film kestab 85 minutit.
Filmi vaadates meenub paljudele kindlasti nende oma päikseline lapsepõlv. Vahel tundubki, et muretuid ja sõbralikke vanavanemaid ning eluterveid naabreid oli vaid ammuses minevikus. Tänapäev oma muutunud väärtushinnangutega kiirustab kõigest vaid üle ja ümber. Me kõik tegeleme põhiliselt omaenda isiklike muredega ega märka üldse, mis toimub meie kõrval või selja taga. Ometi võiks arvata, et tänapäeval oleme end palju paremini tundma õppinud ja oskame märgata, kuidas meie üks või teine käitumismudel või reageerimisviis meie kõrval olevaid inimesi mõjustada võiks.
Inimene ei ela ju suletud maailmas, iga tema meeleolu või sõna mõjutab nii või teisiti neid, kellega ta suhtleb. Pahurast ja enesekesksest tegelasest tõmbud instinktiivselt eemale, kuid rõõmsameelse ja heatahtliku inimesega koos tegutsedes laabuvad asjad iseenesest ladusamini. Hiljuti väitis keegi, et erinevaid emotsioone on lausa 300 ringis. Kui oskame ennast kõrvalt näha ja pisiasjugi tähele panna, saame ka oma elu mõistlikumalt juhtida.
Ühe võimaluse selliseks avastusretkeks annab ka kell 13 linastuv film “Klass?. Film põhineb lugematutel tõestisündinud lugudel ning selles teevad kaasa ka mitu Gerda Kordemetsale Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatrist Liblikapüüdja silma jäänud noort näitlejat ? Kadi Metsla, Karl Sakrits, Virgo Ernits ja Joonas Paas.
Filmi teema on enam kui tõsine ? koolivägivald, mis koolieluga ajast aega kaasas on käinud, ent mis viimasel ajal eriti aktuaalseks on tõusnud. Ei teagi, kas sellepärast, et kiusamismeetodid palju räigemaks on muutunud, või sellepärast, et oma probleeme teiste peal välja elavaid lapsi on varasemast rohkem. On see siis nii või teisiti, vaja oleks midagi, mis aitaks nii lastevahelisi kui ka laste ja õpetajate vahelisi suhteid tervendada. Ka olukorras, kus suur hulk inimesi võidujooksus edu nimel jalge alla tallatakse, võiks jääda valikuid neilegi, keda sisemine muutumine rohkem huvitab.
Noored ise on andnud filmile positiivseid hinnanguid. Martin: “Mulle läks see film tõsiselt südamesse, käisime oma klassiga seda vaatamas. Pärast, kui film läbi sai, siis mina ja kaks klassiõde nutsime. Jah? selle filmi kohta oskab vaid head öelda. Igati õpetlik. Aga mis teha? Elu on selline.? Johanna: “See film on üks kõige paremini tehtud filme üldse, mis kajastab koolielu telgitaguseid, mida isegi õpetajad ei suuda uskuda?? Merle: “Selle filmi puhul ongi nii, et enamik inimesi on mingit moodi kiusamisega kokku puutunud ? elu on selline. Aga miks ta siis selline on? Kas ei saaks seda kuidagi muuta? Mina igatahes ei oskaks. Praegu, vanema ja julgemana, astuksin küll kiusajatele vastu, aga 13-14-aastasel seda julgust ei ole ja ei ole ilmselt ka piisavalt empaatiavõimet, et kiusatule kaasa tunda.?
Filmi re?issöör-stsenarist on Ilmar Raag, filmi pikkus 95 minutit. Võib-olla suudavad need filmid panna midagi paremuse suunas liikuma ? meie kõigi jaoks. Ootame teid vaatama!
HELI JÄRV