Nii ongi inimestes kujunenud arvamus, et milleks kinnisvaramaaklerit üldse vaja on, kui on olemas kaks osapoolt ? müüja ja ostja, kes omavahel kõiges kokku lepivad.
Lõuna-Eesti kinnisvaraturul tegutseb ligi 200 maaklerit, kellest 80 on nn libamaaklerid. Jõgevamaal tegutseb kümmekond tunnustatud maaklerit, enamikus Tartu inimesed. Jõgeval töötavad Friis Kinnisvara OÜ maakler-assistent Aare Lill, OÜ Varameedia maakler-konsultant Viive Viira, Põltsamaal FIE Elvi Korjus ja veel mõni maakler.
Kinnisvaramaaklerist on palju abi
Aare Lill rääkis, et kinnisvaratehing on inimese elus üks suuremaid rahalisi operatsioone. “Samas tahab ta seda ise ilma asjatundja abita sooritada. Kinnisvaraspetsialisti ta ei usalda, kuid teisi spetsialiste, näiteks hambaarste, usaldab küll,” lausus Aare Lill.
Tema sõnul vajab inimene eelkõige asjalikku pilku ja nõuannet, eriti just vara tegeliku turuväärtuse viimisel piirkonna keskmiste hindade tasemini või isegi kõrgemaks.
“Seda saab teha väga lihtsate vahenditega. Näiteks tuleks koristada maja hoov või teha korter korralikult puhtaks. Spetsialisti pilk leiab üles ka teised puudused, mis takistavad müüjal korralikku müügihinda saamast. Kui vaja, siis tuleb korter enne müüki ka ära remontida,” märkis Lill.
Maakler pääseb kiiremini notari juurde
Maakler tutvustab müüjale, milliseid dokumente on vaja muretseda ja täita ning millisest bürokraatiakadalipust tuleb tal läbi minna.
“Notar ei asenda maaklerit. Ta kontrollib küll omandiõiguse poolt, selle ülemineku seaduslikkust ja hüpoteeklaene, kuid ta ei näe omandil ega ka korteril lasuvaid nõudeid ja võlgu, näiteks sooja- ning elektrivõlgu,” lausus Lill.
Parktikas on aga tavaline, kus Eesti Energia ei ühenda objekti elektrivõrguga enne, kui on oma raha kätte saanud. Nii võibki juhtuda, et korralikult ekspluateeritava kinnisvara asemel on ostja saanud nii-öelda lõhkise küna ja vahel tuleb tal korterisse elektri saamiseks isegi kohtutee ette võtta.
Maakler saaks need asjad välja selgitada, neist inimest teavitada ning aidata keerulisi olukordi vältida. Enamasti on kinnisvarafirma, kus maakler töötab, notari juures ajad kinni pannud, nii pääseb vara müüja kiiremini ka notari juurde. “Samuti on kinnisvaramaakleril müüdava objekti reklaamimine tunduvalt lihtsam kui tavalisel inimesel,” nentis Aare Lill.
RAIVO SIHVER