Keskraamatukogu jagas Idasid

Tänavune maakonna tublimate raamatukogutöötajate tunnustamine oli järjekorras juba seitsmes. Pidulik aastalõpuüritus toimus seekord Pajusi rahvamajas.

Alates 2008. aastast tunnustab Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu tublimaid raamatukogutöötajaid auhinnaga. See on käsitöönukk, kes on saanud Põltsamaa esimese kauaaegse raamatukogujuhataja Ida Sutt-Reima järgi nimeks  Ida. Maakonna keskraamatukogu direktor  Rutt Rimmel lausus, et kui alguses anti Idasid välja viies kategoorias, siis hiljem hakati neid välja andma kolmes kategoorias. Nüüd antakse välja raamatukoguhoidja Ida, mitte-raamatukogutöötajale mõeldud sõber Ida ning elutöö Ida pensionile siirduvale raamatukogutöötajale. Tänavu elutöö Idat välja ei antud.

Rutt Rimmeli sõnul on olemas küll neid raamatukogutöötajaid, kes on praeguseks kahe Ida omanikuks saanud, ent samas pole tunnustused jõudnud veel kõikidesse Jõgevamaa raamatukogudesse.

Käiakse külakorda

Idade väljaandmise kohta saavad ettepanekuid teha Jõgevamaa kõikide raamatukogude töötajad. Ettepaneku juurde tuleb lisada selgitus, miks esitatud kandidaat Idat vääriks.  

Keskraamatukogu direktori sõnul  on raamatukogude töötajad erialaseid üritusi korraldades maakonna raamatukogudele n-ö ringi peale teinud. Üle-eelmisel aastal pakkus Mustvee raamatukogu välja, et järgmine aastalõpuüritus võiks nende juures toimuda. Tänavu pakkus keskraamatukogu  aastalõpuseminari võõrustamist Pajusi raamatukoguhoidjatele ja nemad olid lahkesti nõus. Et kokku saadakse jõulude eel, tuleb alati kohale ka jõuluvana ja igalt raamatukogu esinduselt ootab ta etteastet. Seekord tuli esitada koondportree raamatukogutöötajast. 

Tiitli tõi pikaajaline töö

Maakonna keskraamatukogu peaspetsialist Siiri Õunap ütles, et neil on jälle rõõm välja anda kaks vahvat Ida nime kandvat nukku, millest ühe saab aasta raamatukoguhoidja tiitli vääriliseks tunnistatud inimene. Õunapi sõnul on Idal igal aastal küll isevärvi soeng, kleit ja juuksed, ent alati on ta ikka seesama Ida.

Raamatukoguhoidja Ida tiitli vääriliseks tunnistati tänavu Erika Pahla. Ta lõpetas 1971. aastal Viljandi kultuurharidustöö kooli ning on töötanud kogu aeg Põltsamaa raamatukogus. Kahjuks ei saanud Erika Pahla talle omistatud tiitlit vastu võtma tulla. Siiri Õunapi sõnul on Erika Pahla bibliograafia järjepidevuse kandja maakonnas. Oma põhitöö kõrvalt suutis ta 15 raamatukoguhoidjale valla- ja linnalehtede bibliografeerimise põhitõed selgeks teha. Põltsamaa raamatukogu ajaloo raamatusse koostas ta üle 900 kirje, mis kajastavad raamatukogu tööd aastatel 1914-2014.

Sõbralik ja vastutulelik

Sõber Ida puhul hinnatakse raamatukogude vastu üles näidatud hoolivust ning lugupidamist, mida ei ole Siiri Õunapi sõnul kunagi liiga palju. Sõber Ida tiitli vääriliseks tunnistati OÜ Vali Press Põltsamaalt. See firma on keskraamatukogu peaspetsialisti sõnul olnud maakonna raamatukogudele alati hea koostööpartner, samuti on see firma olnud alati väga sõbralik ja vastutulelik, on annetanud maakonna raamatukogudele hulgaliselt raamatuid. Koostöös Vali Pressiga on raamatuid välja andnud mitmed maakonna raamatukogud. Firma toetas maakonna keskraamatukogu mitmete juubelimeenete ja -kutsete  ning vabariikliku rahvaraamatukogude suveseminari meenete trükkimise ja valmistamisega. Samas nägi trükivalgust ka mahukas raamat Põltsamaa raamatukogu sajandipikkusest ajaloost.

Ettevõtte juhataja Heikki Soom tõdes, et Põltsamaa raamatukoguga on neil alati olnud meeldiv koostööd teha ning samas tunnevad nad heameelt sellest, et nende kui trükitööstuse tegemisi tähele pannakse ning tunnustatakse.

Soom lausus, et firma kahekümneaastase tegevusaja vältel on palju raamatuid trükitud, kuid tõepoolest väga tõsiseks tööks  osutus raamat Põltsamaa raamatukogu ajaloost. Ettevalmistusi selle trükkimiseks alustati juba kevadel.

Vali Pressi kujundaja Riina Soomi sõnul valmistasid raamatukogu poolt materjali ette mitmed töörühmad. Põhiline raamatu kontseptsioon tuli keskraamatukogu juhatajalt Rutt Rimmelilt. Heikki Soom tunnustas samuti raamatu trükiks ette valmistamiseks tehtud tööd. Tema sõnul on neile raamatute koostamiseks toodud ka sellist materjali, millega tuleb alles hakata suurt tööd tegema, nüansse täpsustada ja tekste korrigeerida.

Riina Soomi sõnul teavad raamatukogutöötajad  muidugi suurepäraselt, kuidas raamat sisu poolest üles ehitada, millega seda alustada ja kuidas see peab lõppema. Heikki Soomi sõnul on neil niisuguste kohuse- ja asjatundlike inimestega alati suur rõõm koostööd teha.

Ka keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul on tal hea meel, et Vali Pressi hinnapakkumine kõige soodsam oli. Ka tema kinnitusel sujus koostöö suurepäraselt ning nad on raamatu “Põltsamaa raamatukogud A. V. Hupeli aegadest 21. sajandisse”osas saanud positiivset tagasisidet.  Ühe Rutt Rimmeli kolleegi sõnul kajastab see raamat kõige paremini raamatukogude arengut kogu riigis. Rutt Rimmel lausus, et sõber Ida tiitel ei läinud Vali Pressile siiski mitte ainult selle ajaloolise raamatu eest, vaid see anti firmale pikaajalise ning sisuka koostöö eest ning pikaajalise sponsorluse eest.

i

Idad 2014

*Raamatukoguhoidja  Ida – Erika Pahla

*Sõber Ida – osaühing Vali Press

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus