Keskerakonna esimees Edgar Savisaar usub enda poolt juhitava erakonna tõusu võimule paljudes Jõgevamaa omavalitsustes

Laupäeval esinesite ettekandega Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna konverentsil. Kas külastate kõiki erakonna piirkonna konverentse Eestimaa eri paikades?

Igale poole ma kindlasti ei jõua, kuid võimalikult paljudel üritustel püüan osaleda. Viimastel aastatel tegelesin rohkem Tallinna probleemidega, sest olin Tallinna linnapea. Nüüd püüan maakondades sagedamini ringi sõita.

Sageli räägitakse, et poliitikaelu käekäiku mõjutavad suuresti mitmesugused kokkulepped, kompromissid, vahel intriigidki. Tahaks siiski uskuda, et Eestis kui demokraatlikus riigis määrab asjad ikka lõplikult rahvas. Kui tugevaks võiks hinnata rahva poliitilist mälu ja oskust toimunust järeldusi teha ?

Vahel kiputakse rahva mälu pikkust mõõtma mõne kuu või poole aastaga. Mina inimesi ei alahindaks. 1992. aastast kuni tänaseni on toimunud neljad Riigikogu valimised. Selle perioodiga on inimestel tarkust juurde tulnud. 1995.aasta sügisel oli ?lindiskandaal?, aasta hiljem aga kohalikud valimised, kus Keskerakond sai Tallinnas esimest korda väga palju hääli, mis tähendab, et inimestel olid meeles viimase aasta sündmused ja tagamaad ja nad otsustasid Keskerakonda toetada.

Vähem kui aasta pärast on taas kohalikud valimised. Kas keskerakondlastel on loosung valimisteks juba välja mõeldud ?

Keskerakonna kongress on tuleval aastal 20.-21. augustini Rakvere spordihallis, kus pärast arutelu kuulutatakse välja ka kohalike valimiste loosungid. Eks ikka on aga valimistel osalemisel meie erakonnale kõige olulisemateks põhimõteteks õiglus ja õigustunne, vajadus olla toeks keskklassile ja vähemkindlustatud inimestele.

Riigikogus ja Tallinnas on Keskerakond praegu opositsioonis. Milliseks võiks aga Keskerakonna edu kujuneda järgmistel valimistel omavalitsustes, kus praegu koalitsiooni kuulutakse: Tartus, Jõgeva linnas, Jõgeva vallas jne ?

Kõik oleneb sellest, kuidas Keskerakond ühes või teises koalitsioonis on ennast üleval pidanud, mis mulje ta inimestele on jätnud. Selle põhjal otsustatakse, kas Keskerakonda toetada või mitte. Üldiselt on poliitikareegel niisugune, et kasulik on olla pärast valimisi koalitsioonis ja enne valimisi opositsioonis. Ma ei järgiks seda reeglit aga väga rangelt. Reformierakonnal on kombeks aasta enne valimisi mõnes omavalitsuses opositsiooni minna. Keskerakond on lähtunud sellest, et kui oleme võimul, püüame võimuvastutust kanda järgmiste valimisteni.

Millise hinnangu annaksite Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna tööle ?

Jõgevamaal algas massiline Keskerakonda astumine mõni aasta tagasi. Arvan, et nüüdseks on Keskerakond tõusev jõud Jõgevamaa poliitikaelus. Praegu on Keskerakond siin võimul kahes kohalikus omavalitsuses. Pärast 2005. aasta valimisi on selliseid omavalitsusi kindlasti rohkem.

Millal hakkab aga Keskerakond valmistuma presidendivalimisteks ?

Keskerakond on Eesti üks mõjukamaid parteisid ja oleks imelik, kui me ei osaleks presidendivalimistel. Ja kindlasti on meil rohkem kui üks väärikas kandidaat presidenditoolile.

Keskerakond pooldab otsevalimisi, et kogu rahvas saaks presidenti valida. Hiljuti näis, et sama toetavad ka veel Eestimaa Rahvaliit, Res Publica, Reformierakond. Tundub aga, et mida aeg edasi, seda rohkem napib otsevalimiste pooldajaid Olemegi vist Riigikogus ainsateks otsevalimiste pooldajateks jäänud. Kahju, sest usun, et presidendi otsevalimine vähendab rahva võõrandumist võimust.

Talve tulek ja libedad teed on põhjustanud juba kümneid avariisid ja toonud kaasa ka inimohvreid. Sageli on õnnetustes süüdi kiirustamine. Missugused tagajärjed võivad aga kiirustamisel olla poliitikas ?

Praegustel libedatel teedel tuleb hoida pikivahet ja piirata kiirust, mida on küll raske teha, kui sõidetakse kenade autodega. Poliitikas oleneb kõik olukorrast. Mõnikord tuleb kihutada, mõnikord tuleb osata oodata. Kindlasti on seda viimast raskem õppida.

Iga Eesti erakond tahab midagi pakkuda maainimesele. Mitmed maapered kurdavad, et hundid on nende koduloomad maha murdnud. Kas teie maakodu Hundisilma talu ümbruses ka hundid liiguvad ja kurja teevad?

Tänavu pole ma Hundisilmal hunte kohanud, 1996. aasta külmal talvel oli aga huntide ulgumist korduvalt kuulda. Talumeestel soovitaks aga muretseda kangemaid koeri. Huntideohtlikul ajal pole mõtet sellistel koertel, kes lasevad ennast maha murda. Ma loodan, et Hundisilma talu koerad murravad ise hundid maha. Ühtlasi tuleks muuta ka seadusi, et need võimaldaksid inimestel oma kodud turvalisemaks muuta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus