Kätlin Kool tahab saada heaks moefotograafiks

Viimased olid Kätlini jaoks lausa nii tähtsad ja huvitavad, et ta läbis Syracuse Universitys stuudiumi lausa kahe aastaga. ?Fotograafia-alane õpetus on USAs väga kõrgel tasemel, Eestis pole selline tase praegu veel võimalik,? ütles Kätlin. Kokku on noor naine õppinud USAs ülikoolis viis aastat, neist esimesed kaks kulusid üldainetele.

Kätlin saab alati pahaseks, kui kaheldakse Ameerikas antava hariduse kvaliteedis ning arvatakse, et õppima pääseb igaüks. Tema sõnul ei ole see tõsi, Ameerikas on palju erinevaid ülikoole ja võimalusi.

Kätlin Kooli sõnul oli alguses võõras riigis õppimine päris keeruline, sõnaraamat tuli igatahes pidevalt kõrval hoida. Aga õppejõud on väga vastutulelikud. Kooli vilistlased on samuti igati abiks nii tudengitele kui ka õppejõududele, vahetades oma tööalaseid kogemusi ning infot vabade töökohtade kohta.

Abielu ameeriklasega

Kätlini õde, kosmeetik ja meikija Karmen Kütt lisas, et õpe oli igatahes väga pingeline, õpingute ajal viibis Kätlin vahel hiliste öötundideni koolis. Ja ega peale õppimise õel millegi muu jaoks aega küll jäänud.

Kätlin sattus võõrale maale aga hoopis teisel põhjusel ? ta nimelt abiellus ameeriklasega. Passis kannab noor naine perekonnanime Defosse, kuigi fotograafina kasutab ta neiupõlvenime Kool. Tulevase mehe MikeŽiga sai Kätlin tuttavaks üsna juhuslikult. Mike oli maadleja ja tuli Eestisse maadlusvõistkonna treenerina. Kohtumisest arenes aga üsna kiiresti välja pikaajaline suhe. ?Ameeriklased on eestlastest avatumad, nad tulevad ise tänavalgi vestlema ega häbene öelda ka seda, et sa näed täna hea välja või sul on hea meik,? rääkis Kätlin Kool. Ta võrdleb ameeriklasi mingil määral venelastega, ja seda just heas mõttes. Nad on suurrahvana temperamentsed ja avatud.

Oma sõnul on tal Ameerikas küll päris palju tuttavaid ja isegi mõned lähedasemad sõbrad, kuid väga suur suhtleja ta tegelikult ei ole. Kõige olulisemad on ikkagi abikaasa ja Eestis elav õde.

Õpib lisaks reklaamindust

?Meie pere traditsioonid on tegelikult segu Eesti ja USA kommetest. Näiteks tähistavad ameeriklased jõule 25. detsembri hommikul, meie tähistame siis kaks korda, nii 24. kui ka 25 detsembril,? rääkis Kätlin. Üldiselt meenutab tema kodulinn Syracuse natuke Tartut ? seal on samuti üks suur ülikool, mille ümber elu käib. Suuruselt on linn aga võrreldav Tallinnaga. Omapärane on linn ka selle poolest, et lähikonnas elab palju indiaanlasi, kuigi oma piirkondades ja küllalt eraldatult. Riik püüab neid kõikvõimalike abiprogrammidega toetada.

Kätlin on töötanud kommertsstuudios assistendina, edaspidi tahab ta pühenduda moefotole. Assistenditöö nõudis eelkõige aimamist, mida fotograaf järgmisena teha tahab, sest kõik vajalikud töövahendid ja valgustus tuleb tema jaoks valmis sättida. Praegu jätkab ta õpinguid magistrantuuris reklaaminduse alal.

Kätlini õde Karmen Kütt on üks ilusalongi Bellissima omanikke, kosmeetik ja meikija. Tema iseloomustas Kätlinit kui väga sihikindlat, rahulikku, leebet ja töökat inimest. Viimast kinnitab kasvõi see, et Kätlin suutis ülikooli lõpetada cum laude. ?Muidu oli Kätlin minu väike õde, nüüd vaatan pigem mina talle alt üles,? tunnistas Karmen.

Juuni lõpuni on Kätlin Eestis, Jõgevamaal, kus tal on koos õega käsil tutvustava fotoalbumi tegemine. ?See on professionaalne album, mis on kasulik eelkõige minule,? rääkis meikija Karmen Kütt. Albumisse koondab õde sellised tööd, mida ta tavaliselt ei tee. Fotode tegemiseks peab aga olema hea koostöö fotograafi, meikija ja ka modelli vahel. Fotograafi ülesanne on võimalikult täpselt ja efektselt anda edasi kunstniku loomingut, kelleks antud juhul on meikija.

?Isiklikku albumit on vaja selleks, et ennast tutvustada, näidata, milleks ma võimeline olen,? rääkis Karmen Kütt. Ühe sellise pildi valmimine võtab tegelikkuses üsna palju aega ja energiat. Näiteks peab arvestama sellega, et igaühele igasugune meik ei sobi. Kõigepealt teeb meikija kavandi, seejärel tuleb leida antud meigile võimalikult ideaalse näoga modell. Ainuüksi meikimine võtab aega umbes poolteist tundi, mõnikord isegi kauem.

Õdede koostöö algas aasta tagasi

Õdede koostöö algas eelmisel aastal, kui Karmen oli modelliks Kätlini lõputöö tegemisel. Sealt sündis ka idee oma tutvustav meigialbum teha, sellele sai ta kinnitust Tallinna reklaamibüroost, kus nad koos õega käisid. Karmen Küti sõnul sujub neil õega koostöö väga hästi, sest nad suudavad teineteist sõnadeta mõista, tajuvad teineteise tegevust.

Moefotograafia köidab Kätlinit seetõttu, et seal on palju tegemist ilu ja esteetikaga. Samas nõuab moefotode tegemine palju silmatreenimist, et tuleks välja just selline pilt, mis annaks edasi just meikija tööd. Fotode tegemisse tuleb sisse elada. Ühe modelliga tehti näiteks rohkem kui viiskümmend fotot, millest tuleb välja valida ainult üks.

Kätlini enda sõnul läks temal aega umbes poolteist aastat, enne kui silm päriselt ?lahti? läks. Mida rohkem on kogemusi ja treenitust, seda kergem on heade fotode hulgast välja valida seda kõige paremat. Pildistamisel on muu hulgas vaja ka filigraanset täpsust. Moefotode juures on oluline ka üldmulje ja tunnetuse edasiandmine.

Lõplik otsus just moefotograafiaga tegelda sündis alles viimasel semestril, enne seda õpiti tegema olmefotosid, vahepeal oli Kätlin Kool kavatsenud spetsialiseeruda toidufotole. Ameerikas spetsialiseerutakse nimelt väga kitsale alale, ka näiteks ainult toiduainete või lennukite ja laevade pildistamisele.

Ära iial ütle “iial”

Oma tuleviku kavatseb noor naine siduda USAga, kuigi alustamine seal on üsna keeruline, sest praegu läheb kogu fototööstus üle digitaalfotole. Kätlin on mõelnud küll ka Eestis rakendust leida, kuid sellest ideest siiski loobunud. ?Jääksin niimoodi kahe riigi vahel rändama,? arvas fotograaf ise. Aga ometi ütleb ta, et iial ei tohiks öelda ?iial?. Kui ikka tuleb mõni väga hea pakkumine, on võimalik ka töötamine Eestis.

Praegu käib Kätlin Eestis umbes kord aastas, Karmen sama tihti USAs. Kui juba külla minnakse, siis ikka kuuks ajaks korraga ja seegi aeg kaob imekähku.

?Me oleme hästi lähedased ja lahkuminekud on alati väga vesised,? tunnistas Karmen. Kätlini sõnul suheldakse aga praktiliselt iga päev, sest olemas on ju meilid, telefon ja MSN.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus