Kasulik reis lombi taha

 

Spordiklubi Forte ja Kuremaa Spordikooli A-vanuseklassi korvpallipoisid käisid hiljuti võistlusreisil Kanadas ja USAs. Kokkupuude lombitaguse kõrgetasemelise korvpallikultuuriga andis meie poistele suure elamuse ja väärtuslikke kogemusi.

iii

iii

Oktoobri lõpus ja novembri alguses toimunud reisi tegi kaasa 11 noort korvpallurit, sealhulgas üks Rakverest ja kaks Jõhvist „laenatud“ mängijat, kes aitasid Jõgevamaa korvpallurite ridu tugevdada. Treeneritena olid kaasas Sven Kukemelk ja Priit Kään ning võistkonna esindajana Forte eestvedaja ja Kuremaa Spordikooli direktor Ergo Prave.

Kanadas kohtusid meie poisid Toronto Ajax High Schooli ja Anderson High Shooli meeskonnaga. Esimest mängu Ajaxi kooli vastu alustasid meie poisid rabedalt, mistõttu vaheajale läksid nad neljapunktilises kaotusseisus 34:38. Teisel poolajal suutis meie meeskond võõrustajatele oma mängujoonise peale suruda ning vastased tulemusega 80: 68 alistada.

Pikkadest ja kiiretest mängijatest koosneva ja agressiivselt mängiva Andersoni kooli võistkonna (see kuulub oma vanuseklassis Ontario provintsi paremate hulka) vastu meie poistel siiski saada ei õnnestunud. Osalt aitasid väljakuperemeeste 102:93 võidule oma mitte just kõige objektiivsema tegutsemisega kaasa ka kohtunikud.

Ameerika Ühendriikides osaleti Summer Hill Cup 2009 nime kandval turniiril, mis toimus Atlanta äärelinnas Cartersville’is. Georgia osariigi meeskondade vastu mängides said meie poisid võidu ja kaks kaotust ning saavutasid nelja osalejaga turniiril kolmanda koha. Esimene mäng Chattahoochee Tech Golden Eaglesi vastu kulges esimesel poolajal tasavägiselt, ent teisel poolajal läksid vastased oma teed ja võitsid kohtumise suurelt 102:66. Teises mängus saavutatud 68:66 võit OnPoint Prep juunioride meeskonna üle pakkus meie poistele erilist rahuldust revanšimaigu tõttu: sama võistkond oli ju septembris Eestis ja võitis siin meie poisse kahes mängus. Kolmandas mängus Summer Hill Blue Devilsi tuli aga jälle vastu võtta kaotus.

Niagara ja NBA

„Kui Kanadas mängisime koolimeeskondade vastu, siis USAs olime vastakuti juba klubimeeskondadega ning kahele neist polnud meil ka kõvasti punnides kuidagi võimalik vastu saada,” ütles Ergo Prave. „USAs on juba 17-18-aastaste noorte tase võrreldav Eesti meeste absoluutse tipptasemega.”

Nii Kanadas kui ka USAs osalesid meie noored ühel treeningul. Kanadas tehti ühistreening Ajaxi kooli võistkonnaga, kus juhendajateks olid mõlema meeskonna treenerid. USAs saadi osa Claytoni Ülikooli meeskonna (see oli eelmisel hooajal NCAA üliõpilasliiga II divisjonis 16 parema hulgas) vanemtreeneri Gordon Gibbonsi treeningtunnist.

„Juba selle treeningtunni esimesed minutid näitasid kätte selle, millest meie treeningutes senini vajaka oli jäänud,” tõdes Ergo Prave. „Nii Gibbonsi treeningtunni ülesehitus kui ka tema antud harjutused olid suhteliselt lihtsad, aga neid tuli sooritada täiskiirusel. Meil üritatakse rohkem kombinatsioone teha ning iga mees nende käigus justkui ei tohikski peale visata, aga seal mängitakse enamasti lihtsat mees-mehe vastu mängu ja kes korvi all vabaks jääb, sellel on lausa kohustus peale visata.”

Osalt oli käik Suure Lombi taha ka noortele korvpalluritele puhkusereisiks. Kanadas külastati Toronto Eesti Maja, lustiti maailma ühes suuremas vabaajapargis Wonderlandis ning saadi vapustavaid looduselamusi Ontario rahvuspargist ja Niagara kose juurest. USAs külastati Atlanta olümpiaparki ning jälgiti 20 000-kohalisel Atlanta Philips Arenal kohtumist kahe NBA meeskonna — Atlanta Hawksi ja Washington Wizardsi — vahel.

Kodudes ja hotellides

„NBA mäng oli minu jaoks üks elu suuremaid elamusi,” tunnistas Ergo Prave. „Kogeda, kuidas „tehakse“ korvpalli selle ala absoluutses tipus ja milline show sellega kaasneb, oli midagi enneolematut. Sealse korvpallikultuuri tasemeni on meil veel tohutu maa kasvada.”

Kanadas olid meie poiste vastuvõtjateks sealsed eestlased, kellega aitasid kontakti leida treener Sven Kukemelgi vahtralehemaal elavad sugulased. Kanadas ööbitigi sealsete eestlaste kodudes, USAs, kus jõgevlaste vastuvõtjaks oli OnPointHoopi spordikool, elati hotellides.

„Reis oli küll kulukas ning seda oli keeruline korraldada, kuid meile kõigile tuli see suureks kasuks,” ütles Ergo Prave. „Treenerid said palju uut infot ning nii nemad kui ka mängijad palju kogemusi. Juba esimeste reisijärgsete nädalate jooksul on jõudnud meie poiste mäng agressiivsemaks, ründavamaks muutuda: nad on enesekindlamad ja julgevad rohkem peale visata.

Lisaks sellele tekkisid meil reisi käigus head sidemed Andreson High Schooli meeskonnaga, kes avaldas soovi tuleval aastal siia võistlema ja võib-olla ka paariks nädalaks treenima tulla. Atlantas tegutsevate Oklahoma Impacti meeskonna ja OnPointHoopi spordikooliga on meil aga juba varasemast suhted olemas. Nendegi esindusi on siia võistlema oodata. Samas pakkusid nad neljale meie mängijale võimalust osaleda nende korraldatavas mitme klubi noormängijate treeninglaagris.”

Suurema osa reisikuludest kandsid Prave sõnul korvpallurite vanemad, ent toetust tuli ka Jõgeva linna- ja vallavalitsuselt ning Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupilt. Reisifirmale Kaleva Travel ollakse aga tänulikud abi eest reisi logistilisel korraldamisel ja soodsate lennupiletite hankimisel.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus