Kasepääl rajatakse Peipsimaa muuseumi

Mustvee vallas Kasepääl asuvas senises samovaride ja vanausuliste muuseumi hoones avatakse pärast remonditöid Peipsimaa ajalugu, kultuurilugu, traditsioone ja elulaadi tutvustav muuseum. Pidulik sündmus leiab aset pärast jaanipäeva.


Samovaride ja vanausuliste muuseumi eestvedaja Veronika Kookmaa sõnul tekkis idee rajada Kasepääl muuseum, milles piirkonnaga seotud väljapanekud erinevates vormides.

„Kui samovare ja vanausuliste kultuuri oleme tutvustanud vaid ühes osas majast ning tunda on olnud ruumipuudust, siis uus muuseum saab enda kasutusse kogu hoone. Sellise muuseumi rajamise idee tekkis mul ja mõttekaaslastel aastaid tagasi,” selgitas Kookmaa.

Seejärel tutvustasid nad oma mõtet ka avalikkusele ja nüüd on asi hakanud vilja kandma.

Esimeses etapis remonditakse ruumid, milles hakatakse tutvustama ikoonimaali (avatakse ikoonimaalija Pimen Sofronovi elu ja loomingut tutvustav tuba) ja vanausuliste kultuuri tervikuna. Näiteks perekondlikke kombeid. Ekskursioone hakkavad juhtima ettevalmistusega giidid.

„Muuseumis on võimalik korraldada koolitusi, kus saab õppida ikoonimaalimist, aga ka suhkru valmistamist vanausuliste köögi järgi või sibulapatsi punumist. Müügiletis on võimalik osta Peipsimaa maitsete järgi tehtud toitu, samuti kohaliku traditsiooni järgi valminud kunsti- ja käsitööd.

Menüüsse tuleb mõistagi samovaritee ja sibulapirukas, mis on Peipsimaal väga populaarne suupiste. Hakkame korraldama teejoomistseremooniaid. Peipsiäärsete emotsioonide pakkumisel on olulisteks koostööpartneriteks paikkonna ettevõtjad ja mittetulundusühingud,” märkis Peipsimaa muuseumi idee algataja Veronika Kookmaa.

„Esimese etapi renoveerimistöid on rahastanud Euroopa Liidu fond ning Mustvee vald. Teises etapis, milleks rahastamisallikad veel leida tuleb, on plaanis remontida muuseumimaja teine korrus, kuhu tuuakse üle paar maja eemal paiknev Peipsi järve elutuba.

Kolmanda korruse temaatikaks tuleb Peipsimaine köögiviljakasvatus. Väljapanek tutvustab kurgi, siguri kasvatamise möödanikku ja kaasaega. Kokku tuleb muuseumisse viis tuba,” ütles Kookmaa, kes Peipsimaa muuseumi rajamise eestvedaja.

Peipsimaa muuseumi esimese korruse ekspositsioon kavatsetakse külastajatele avada tänavu suvel mõned päevad pärast jaanipäeva.

Veronika Kookmaa sõnul on Peipsimaa muuseum tänulik inimestele, kes on valmis annetama piirkonna ajalooga seotud esemeid. Nii on oodatud näiteks ka kurgiraamid.

„Vajaksime ka toole, laudu ja mööblit, mis sobiks muuseumi kohvikusse,” lisas Kookmaa.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus