Kas tuleb hea koera-aasta?

Tõnis Teppo, Luua metsanduskooli õpilane:

“Usun küll, et tuleb hea aasta ? igal uuel aastal on läinud mul üha paremini. Aasta algus on ikka niimoodi, et väike nibin-nabin, aga siis hakkab päris hästi minema. Ma pole neid Idamaa asju väga uurinud ja täpselt ei teagi, kuna mõni kuke-, sea-, ahvi- või muu looma aasta algab. Üldiselt on mul kama kaks, milline loom neil kunagi valitseb. Koerad on olnud minu seltsiliseks juba lapsest saati: kodus on meil kaks koera, vanem on peaaegu minuvanune. Ei ta näe ega kuule enam hästi, kuid ikkagi on hea sõber ja hoiab mind. Sõbrapäev ja halloween on saanud juba ka meil popiks, nende tähistamine mulle meeldib. Idamaade uue aasta saabumist võiksime ka meie lõbusalt tähistada. Noortel oleks üks pidupäev juures ja saaks tegutseda.”

Mihkel Otto, pensionär Pataste külast:

“Ei oska siin midagi öelda ega ennustada. Horoskoope ma ei usu, need lood jätan ajalehest lugemata. Olen sündinud neljakümnenda aasta juunis, aga millise looma või tähtkuju ajal, seda ma küll ei mäleta. Et nüüd on kuke aasta ja pühapäeval algab koera oma, seda olen küll lehest lugenud ja kalendrist vaadanud. Koertega puutun iga päev kokku. Mul endalgi kodus koerake ? peab teine õues koeraametit. No eks koeraameteid ole teisigi, võtame või sinu omagi: kogu aeg pead jooksma siia ja sinna. Ega ajakirjanikke muidu ei kutsutaks ühiskonna valvekoerteks. Aga hea küll, jäta juba, näe, sealt tuleb pikk, sirge mees, mine tee pilti temast.”

Marju-Ly Kaarjärv, lasteaednik Jõgevalt:

“Ma pole küll koera-aastal sündinud, kuid olen kindel, et see tuleb hea aasta. Horoskoobid ja tähetark Mang on lubanud mulle kõike head ja paremat. Pühapäeval lõppev kukeaasta oli mul küllaltki hea, aga eks uus tuleb veelgi parem. Juba sellegi pärast, et mul enda väike armas toakoerake. Mina hoian teda ja tema mind, eks sõprus ole alati vastastikune. Koerte, ka hulkuvate suurte koerte ees ma hirmu ei tunne ja nemad pole mind kunagi puutunud, pigem on sõbrad. Nojah, eks koer tunneb koera ära. Idamaade järgi me uue aasta saabumist küll ei tähista, aga siiski soovin paljudele head uut aastat. See toob elevust ja loob rõõmsa meeleolu.”

Ats Hordo, talunik Kaera külast:

“Pole siin midagi arvata – eks siis näeb, kui aasta läbi. Kalendreid ja igasuguseid horoskoope ma ikka jälgin ja vahel lähevad need ka täkke. Seda olen ka kuulnud, et need looma-aastad olla tulnud sellest, kui Buda olla enne taevaminekut kutsunud loomad enda juurde ja kaksteist kohalejõudnut saanud aasta valitsejaiks ja mõjutajaiks. Tänavuse aasta algus on küll veidi raske olnud, aga kõik, mida vaja, on saanud tehtud. Minule oli see õnneks, et ilm läks korraks väga külmaks ? saab metsatööd teha. Arvan, et algav koera-aasta on hea minule, kogu mu perele ja kõigile. Ka koertele, neid on mul kodus koguni neli. Loodan, et tänavu jääb hunte veidi vähemaks ja nad ei tule enam minu koeri murdma.”

Margit Paluoja, sekretär Jõgevalt:

“Arvan, et tuleb hea aasta. Koeri on igasuguseid ja see on paljuski inimese enda teha, kas tuleb hea või halb aasta. Ei usu, et see, kuidas keegi elab, sõltub mõnest kalendrist, tähtkujust või horoskoobist. Ega see midagi muuda, et tuleb koera-aasta. Kõik loomad on toredad, mulle ja mu lastele meeldib näiteks küülik. Linnakorterites koera pidamist ma ei poolda, seepärast on meil kodus armas kääbusküülik. See vagur loomake ei tee kõva häält ega jookse õue reostama. Koeri ma ei karda ja ükski tige loom pole mulle kallale tulnud. Küll võib aga hammustada inimene, seda sõnadega, kuid see võib olla veel valusam ja jätta hinge suurema haava kui koera puremine. Paraku on ka nii, et meil elab hea peremehe koer palju paremini kui mõni inimene.”

Aili Jalakas, kolme lapse ema Tabivere vallast:

“Lehest olen lugenud ja kalendris on ka kirjas, et algab koera-aasta. Mina ootan uut aastat ikka meie kalendri järgi, idamaine jääb mulle võõraks ja kaugeks. Horoskoope ma ei loe ega usu ja ei arva, et need saaksid minu elu kuidagi muuta. Ma ei mäletagi, millise looma aastal olen sündinud või kelle aasta on praegu. Õnneks on mul senini kõik aastad, olgu see uue või vana, hiina või india või ükskõik millise kalendri järgi olnud head, miks peaks see uuski halvem tulema? Küllap tuleb hea aasta kõigile, ka koertele. Mu kaks õuekoera pidasid ka käredale külmale vastu. Kuigi neil on ilusad ja soojad kuudid, olid nad rohkem väljas – ju nad on karastunud nagu minagi.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus