Kas plaanite noorte laulu- ja tantsupidu vaatama minna? Millised on Teie mälestused kunagistel suurpidudel osalemisest?

Tuuli Jukk, Põltsamaa muusikakooli õpetaja

Jõudsime koos Põltsamaa ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Meeli Nõmmega reedel kooli poistekooriga Tallinnasse, pakkisime kohvrid lahti ning sättisime ööbimispaiga korda. Meiega koos sõitis Tallinnasse ka kooli segakoor. Täna jõuab pealinna ka Põltsamaa puhkpilliorkester. Laste- ja mudilaskoori lapsed tulevad samuti laupäeval. Ilm on praegu selline, et õnneks ei saja. Aga me oleme ka vihmaseks ilmaks valmistunud ning peolistel on kaasas kilekeebid ja joped. Proovid algavad meil pärastlõunal lauluväljakul. Reedel oli meil proove vähe, aga laupäeval toimuvad proovid terve päeva. Vahepeal on küll teiste kooriliikide proovid, aga meil tuleb laupäeval päev läbi lauluväljakul olla. Pühapäev on peopäev, mis algab hommikul ööbimispaikades asjade kokku pakkimisega, rongkäiku kogunemisega ning sellele järgneb pidu lauluväljakul. Mul puudub praegu info selle kohta, kas meie orkestrijuht Urmas Mägi noorte laulu- ja tantsupeol dirigendipulti läheb, sest mul pole olnud veel mahti laulupeo kavaga täpsemalt tutvuda.

Tantsupeo proovid käivad juba kolmapäevast ja tantsijad andsid reede õhtul esimese etenduse. Kunagi oli laulupeolistel võimalik minna tantsupeo peaproovi vaatama, aga nüüd ei võimalda seda väga tihe lauluproovide graafik. Kui oleks ise tantsupeo pileti ostnud, oleks olnud võimalik tantsupidu vaadama minna. Meie läheme reede õhtul poistekooriga hoopis batuudikeskusesse, kus poistel on võimalik lisaks laulurõõmule ka batuuudil hüppamisest rõõmu tunda. Praegu loodame kogu hingest sellele, et ilmataat meile kuiva päeva kingib. Laupäevaseks proovide päevaks lubasid ilmaprognoosid paremat ilma.

Rene Alberi, EELK Avinurme koguduse õpetaja, Avinurme Elulaadikeskuse juhataja

Mina noorte laulu- ja tantsupidu vaatama ei lähe, küll läheb laulupeole minu 17aastane tütar Hanna, kes laulab kaasa neidude kooris. Mul on siin töid ja tegemisi nii palju, et laulu- ja tantsupidu vaatama minna ei ole lihtsalt aega. Ma olen nii laulu- kui tantsurõõmust üldiselt eemale jäänud. Omal ajal koolis küll kooris laulmas käisin, aga minu lauluhääl pole kunagi hästi helisenud. Tantsimisega on minu puhul veelgi hullem lugu, olen tantsimist silmas pidades n-ö puujalgadega. Oma pulmapeol pidin valsi keerutamisega kuidagimoodi toime tulema, aga eks see rohkem karu liigutustega tantsimine oli. Nende annetega ei ole mind õnnistatud. Olen ka väga ainulaadne inimene, kes pole kordagi kohapeal laulu- ja tantsupidu kuulamas-vaatamas käinud. Olen neile pidudele teleri vahendusel kaasa elanud. Kindlasti jälgin seda pidu telerist ka nüüd. Mine tea – ehk Hanna lehvitab meile. Ei välista võimalust, et lähen näiteks 2019. aastal toimuvat täiskasvanute laulu- ja tantsupidu kuulama ja vaatama. Ega ma eriti kodunt välja ei kipu. Minu igapäevane töö on nagunii täis inimestega suhtlemist, seetõttu eelistan rahvamassi sees olemisele looduse rüpe viibimist. Aga minu tütrel on päris ilus lauluhääl ja temale loomulikult meeldib sellel peol kaasa lüüa. Küllap on talle see kogemus väga põnev ka seetõttu, et ta osaleb laulu- ja tantsupeol esimest korda. Hanna hakkas tütarlaste kooris kaasa laulma alles kaks aastat tagasi. Lisaks laulurõõmule naudib ta seal omaealistega koos olemist.

Tiina Tegelmann, Sihtasutus Kuremaa Turismiarenduskeskus juhatuse liige

Minul ei ole seekord plaani Tallinnasse laulu- ja tantsupidu vaatama minna, aga kindlasti elan sellele peole kaasa teleri vahendusel. Meil on kaks täiskasvanud tütart, kes on koolieast välja kasvanud. Ja pole veel ka selliseid väikesi peolisi, kellele seal kaasa saaks elada. Kuid sõprade ja tuttavate lapsi on sellel peol osalemas. Võin enda kohta öelda, et tegelikult olen ma laulu- ja tantsupidudel ajast aega osalenud. Noorena tantsisin ma kaasa praeguses mõistes põhikooli tantsurühmas, hiljem naisrühmas ja olen ka kooris laulnud. Praegu küll ise laulmise ja tantsimisega ei tegele, aga kultuurivaldkonna inimesena puutun laulmise ja rahvatantsuga väga tihedalt kokku. Kultuuritöö korraldajana plaanin kindlasti minna vaatama-kuulama 2019. aastal toimuvat juubelihõngulist laulu- ja tantsupidu. Oleme mõelnud sellelegi, kuidas seda sündmust kogukonnas tähistada. Minu jaoks on juubelipeol osalemine ühelt poolt töine kohustus ja teisalt äärmiselt meeldiv võimalus. Kooliaegsetest laulu- ja tantsupidudest on mulle väga kummalised emotsioonid jäänud. Ajad olid siis ju hoopis teistsugused. Olin siis kaheksanda klassi neiuna laulu- ja tantsupeol, kui minu võõra võimu eest ära läinud vanaema peale pikka Eestist eemalolemist esimest korda kodumaad külastas. Teiste seas nägi ta siis oma silmaga ka oma pojalapsi, mind nende hulgas. Aga laulu- ja tantsupidudel meeldis mulle õpilasena väga käia. Tallinnas elatud nädal, kuhu mahtusid nii proovid kui sellele järgnenud pidu oli midagi nii ilusat ja ülevat, et seda on väga raske sõnades kirjeldada. Mulle on väga erilisena meelde jäänud üks tantsupidu, kus osales minu tütar, kes Palamuse koolis 12 aasta vältel rahvatantsurühmas kaasa lõi ning leidis tuhandete pealtvaatajate hulgas üles Kalevi staadioni tribüünil oma vanemad ja lehvitas meile sealt. See oli super tunne.

 TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus