Kas, kuidas ja kus praegu tervisekõndi teha?

Meie kõikide tervis on COVID-19 viiruse levikuga löögi all. Vabariigi valitsus on kehtestanud piirangud meie tegemistele, sh liikumisele. Liikuda ei tohi rohkem kui kahekesi ning kaaskodanikega tuleb hoida kaks meetrit distantsi.


Erand on tehtud peredele. Igati mõistlik on piiranguid järgida ning hoida end sotsiaalsetest suhetest mõnda aega eemal. Isegi tervisekõnnile on praegu tervislikum minna üksi.
Aga küsimus on, kuhu, millal ja miks minna. Miks minna vast väga suurt seletust ei vaja, sest värske õhk, füüsiline tegevus ja kevadine päike aitavad meie immuunsüsteemil vastu pidada ka teiste võimalike haiguste puhul. Füüsiline tegevus aitab samuti mõtteid korrastada ja hoida neid positiivsena.
Paljud tegevused, kust olime harjunud oma rõõmu ammutama, on hetkel pausil. Seega võib õues käimine olla päeva kõige positiivsem emotsioon. Samas tuleks õue minnes hoiduda kohumast teiste inimestega. Kui jalutuskäik tundub kurnav või hirmutav, siis istuge 10–20 minutitki päikesepaistes, soovitavalt päikeseprillideta.
Kuhu minna? Kindlasti on maal või eramajas elavad inimesed praegu õnnelikumas seisus. Aiatööd saavad alguse ning mullast ammutatav energia ja looduse tärkamise rõõm täidab hinge. Linnarahval on valikutega natukene kesisem. On harjumuspärased rajad, kus käiakse tervisekõndi tegemas. Aga sarnased rajad on paljudel, sest need on sammudega omaks mõõdetud ja hea harjumuse kujundanud. Praegu, kus meist palju peavad tegema tööd kodukontoris ning ainus tegevus kodust väljas võibki olla tervisekõnd, oleks ka sinna vaheldust vaja. Mitmekesiseid radu ja eesmärke.
Kõige kurvem on see, kui linnas harjumuspärast rada kõndides hingame ikka üksteisele kuklasse. Pausile pandud sporditöötajad ja kultuuriinimesed võiksid siin ideid pakkuda, kuhu oma samme seada, et valik saaks kirjum ega siirdutaks järjestikku ühte rada läbima. Kindlasti ei maksa kõndima minna linna südamesse või tänavatele, kus on teada, et samas liiguvad paljud inimesed. Samas võib tundmatutel radadel eksida, seega ikka tasakaalukalt.
Millal minna? Minna tasuks esiteks siis, kui päike paistab. Teisalt võiks oma jalutuskäigu võtta ette natuke ebatraditsioonilisemal ajal, kui väljas liigub vähem inimesi. Hommikul varem või siis pärastlõunal. Ja miks mitte teha päevas ka kaks päikesesse vaatamist, kui ilmad lubavad.
Võtame soovitust mitte kontakte luua väga tõsiselt. Mõtleme poeskäigud tõsiselt läbi ja hoolitseme oma tervise eest. Püüame ostukorvi tõsta neid toiduaineid, mis ka vitamiine ja mineraalaineid sisaldavad ja teeme toidu kodus ise. Külastame kauplusi võimalikult harva, desinfitseerides nii käed kui ka ostetud kauba. Nii saame väga palju ära teha enda ja teiste tervise säästmiseks.
Noorematele inimestele, kes võib-olla kahtlevad piirangute vajaduses ega taha neid tõsiselt võtta, sooviksin rakendada empaatiavõimet. Mitte kõik inimesed ei ole tugeva immuunsüsteemiga ning meie kõigi kohus on olla kaaskodanikke arvestav.

Maiu Veltbach, terviseedendaja

blog comments powered by Disqus