Kartulilehemädanik ohustab saaki

Suuremad kartulikasvatajaid nagu OÜ Hansukartul, kes kasvatab kartulit 54 hektaril, teevad lehemädanikku tõrjet juba kolmandat korda. Hansakartuli juhataja ja omaniku Hans Tamme sõnul peab vähemalt ühe korra veel kartulipõlde lehemädaniku vastu pritsima. Kuid vaatamata pritsimisele on nii mõneski kohas kartulilehemädanik taimi natuke kahjustanud.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi meristeemkartuli grupijuhi Ilmar Polli sõnul on nemad kartuleid lehemädaniku vastu juba kolmel korral pritsinud ja veel kahel korral tuleb seda kindlasti teha. Viiekordne pritsimine suurendab aga kindlasti tänavusi kartulikasvatamise kulusid ja teeb selle omahinna kalliks.

Ilmar Polli andmetel ei ole olukord siiski eriti hull. Nendest kohtadest aga, kus vesi vagude vahele jäi, saaki ei saa, kuid nendest kohtadest, mis olid ainult ajutiselt vee all, kuid kust vesi hiljem ära voolas, võib kartulit veel saada.

Kartulivõtuaeg hilineb aga nädala või paari võrra.. “Ma tahaksin ikka septembri algul kartulit võtma hakata,” teatas Ilmar Polli.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus