Näitusel eksponeeritakse ka Peipsi ökosüsteemi kirjeldavaid jooniseid, pilte ja tekste järve kalaliikidest, lindudest,põhjaloomastikust, taimsest ja loomsest hõljumist ning suurtaimedest.
Püsinäituse muudab atraktiivsemaks ineraktiivne “Studio Viridise” valmistatud Peipsi makett, kus on näha Ida- ja Lääne-Peipsimaa loodus- ja kultuuriväärtused. Tutvuda saab stendidega, kus on juttu Peipsi äärsetest asulatest nii Eesti- kui Venemaal. Tekstid on kolmes keeles- Peipsi järve ja selle elukeskonnaga saab tutvuda eesti, vene ja inglise keeles.
Peipsi Koostöö Keskuse projektijuhi Virve Tuubeli sõnul saab Peipsi maketit olulist informatsiooni kultuuriväärtuste kohta, näiteks saab vastavatel nuppudel klõpsates teada, kus asuvad i-punktid majutusasutused või linnuvaatlustornid.
Näituse avati osaliselt möödunud suvel, kuid aasta jooksul on see palju täienenud ja tänaseks üles saanud täies mahus. Eelmisest nädalast saab tutvuda jäeve kaladega, järve makett on aktiivne, samuti on vahepeal täiendatud näitust jooniste ja pildimaterjaliga.
Pool miljonit krooni maksma läinud püsinäitus on valminud Peipsi Koostöö Keskuse ja Kallaste Linnavalitsuse ning stuudio “Viridise” koostöös, seda on toetanud Maailma Keskonnafond ning ÜRO Arenguprogramm.
Virve Tuubeli sõnul on Pepisi järve püsiekspositsioon ainuke taoline Peipsi ääres. Kui üldiselt on näitused on keskendunud eelkõige kultuurile, siis Kallaste loodushariduslik püsinäitus tutvustab tervikuna Euroopa suuruselt neljandat järve ja selle äärset paikkonda.
EVA KLAAS