Juulale on oodata huvitavat külalist

 

KAIE NÕLVAK

Reede õhtul saab Juula külamajas teoks järjekordne põnev kohtumine  — külla tuleb polaaruurija, meremeteoroloog, geograaf ja alpinist Vello Park, keda sealne rahvas uhkusega omakandiinimeseks pidada võib. Nimelt on huvitava elusaatusega mees pärit Õvanurmest.

Ta lõpetas aastal 1965 füüsikuna Tartu Riikliku Ülikooli, on olnud omaaegse Eesti Põllumajanduse Akadeemia õppejõud, ENSV TA Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudi kosmiliste uuringute sektori vaneminsener, hiljem töötanud Termofüüsika ja Elektrofüüsika Instituudi Läänemere osakonnas, aastatel 1992–1996 olnud aga mereinstituudi vaneminsener ning uurimislaeva Livonia kapteni asetäitja teadusalal.

Ta on ka ainus eestlane, kes on neljal  korral Antarktikas talvitunud: aastatel  1972-1974 oli ta polaarjaamas Molodjožnaja meteoroloog, 1975-1977 ja 1977-1979 Mirnõis aerometeoroloog ning 1981-1983 Vostokis meteoroloog. Just viimasel talvitumisel, aastal 1982 elas ta üle tuleõnnetuse, kui süttis polaarjaama elektrijaam ning talvitujad jäid polaaröös kütte ja valguseta.

Tänu sellele, et kõik ekspeditsioonirühma liikmed paanikasse ei sattunud, vaid meelekindluse säilitasid ja nutikalt tegutsesid, püsis jaam töös ning viis meest, nende hulgas Vello Park, said tollal vapruse eest Tööpunalipu ordeni.

Praegu 75-aastane mees on ka Tartu Ülikooli alpiklubi  üks asutajaid ning Eesti Polaarklubi president.

“Riho Västrik on teinud polaarjaama tulekahjust ka dokumentaalfilmi “Tulekahju paine”, aga meil pole plaanis rääkida Vello Pargiga ainult sellest traagilisest sündmusest, vaid ka tema  

Vooremaal veedetud lapsepõlvest ja tolleaegsest elust siinkandis üldse. Minu jaoks oli näiteks väga huvitav, et ta tundis hästi legendaarset Raigastvere koolmeistrit Maldarit, kellel oli nii hea raamatukogu, et Vello ei pidanud poisikesena paljuks Õvanurmest sageli Raigastverre kõndida, et temalt lugemisvara laenata,” rääkis Juula külavanem Eneli Kaasik.

Tema sõnul on Vello Park lubanud rääkida Antarktikast põhjalikumalt ja tuua kaasa ka rikkalikult pildimaterjali.

Juula külaseltsi eestvedajatel on plaanis kutsuda edaspidi järjekindlalt külla kodukandist pärit inimesi, kel on huvitav elukutse või põnev saatus või kes millegi erilisega hakkama on saanud.

Kohtumisõhtu Vello Pargiga organiseerib Raigastveres elav Tiina Saluvere. 

blog comments powered by Disqus