Juhtkiri;Enamasti lõikame seda, mida oleme külvanud

Kaunis komme tähistada emadepäeva on küllalt vana ja sarnaselt kõikide teiste tähtpäevadega oleneb meist endist, millise sisu sellele päevale anname. Reeglina kuulub emadepäev pigem vaiksemate perekonnasiseste pühade hulka, seda tähistame koduses ringis.

Kui lapsed on väikesed, joonistavad nad emmedele kaarte ja teevad ise armsaid kingitusi. Suuremaks saades kaugenevad lapsed emadest märgatavalt. Tütred ja pojad on emadele lähedased erinevatel aegadel. Pojad on ehk lähemad väiksemana, sest väikesed tüdrukud on oluliselt iseseisvamad. Teismeeas on tütred emadele lähedasemad,  pojad kaugenevad.

Iga inimese areng ja elukäik on muidugi individuaalne ja rohkem kui ümbrus ja sõprade arvamus mõjutavad meie lapsi nende endi geenid ning see, kuidas oleme neid esimestel eluaastatel kasvatanud. Seetõttu on nii oluline, et väike laps saaks just koos oma emmega võimalikult kaua kodus olla. Kuigi esimest kolme eluaastat hiljem sageli ei mäletatagi, mõjutab just see aeg kogu hilisemat elu.  

Kui emad kord vanaks jäävad, tasub kunagine lastega kodus oldud aeg kuhjaga tagasi. Need emad, kes oma väikesi lapsi  enda läheduses on hoidnud, ei jää kõrges eas üksinda ja hooleta. Kord saavad ju lapsed suureks ja emad jäävad väikeseks. Rollid vahetuvad, kuid side, mis on olnud tugev, oma olemuselt ei muutu.

Emaga suhteid parandada pole aga mitte kunagi hilja. Isegi siis, kui mingitel põhjustel on kaugenetud, tasub ikka uuesti alustada. Lilled ja tähelepanu emadepäeval võiks olla uus algus paljudele. Me kõik jääme kord vanaks ja lõikame enamasti seda, mida oleme külvanud.

Head emadepäeva kõigile, sest ilmas pole olemas ühtegi inimest, kellel ei oleks ema. Kas veel maa peal või juba taevas. 

blog comments powered by Disqus