JUHTKIRI: Väike Pala elas Anna Haava vaimus

Eile möödus Anna Haava sünnist 140 aastat. Haavakivi külas, nelja kilomeetri kaugusel Anna Haava nimelisest Pala koolist põles kirjaniku sünnikodu asemel mälestuskivi ees küünal. Kui iga aasta 15. oktoobri paiku peetakse koolis kodukandi kirjaniku sünniaastapäeva tähistamiseks kirjandushommikut, siis tänavu valmistuti selleks erilise hoolega.

Pala kool kannab Anna Haava nime juba 1958. aastast alates. Sellepärast on alati tähtsaks peetud kõike Anna Haavaga seonduvat, et siin koolis käinud teaksid omakandist pärit tuntuimat inimest ning tema kaudu suudaksid ka ise kodukanti rohkem väärtustada ja kaunina näha.

Talu kuulus Haavakivide perekonnale juba mitmendat põlve, alates Põhjasõja aegadest. See asus looduslikult kaunis kohas mäenõlvakul, mille all veskipais oja üsna laiaks muutis. Õue ja hooneid piiras rohtaed põliste haabade ja kaharate pihlakatega.

Luuletaja sünnimaja oli enam kui sada aastat vana talutare, kus ühtlasi rehte peksti. Haava vanemad olid väga töökad ja edasipüüdlikud inimesed. Ka lastel tuli juba maast-madalast neid jõukohastel töödel aidata. Kõik see kasvatas tulevasse luuletajasse jäädava austuse töö ja töötavate inimeste vastu.

Anna Haava kaotas oma sünnikoha ülekohtu tõttu: selle pettis tema vanematelt välja lähedane sugulane V. Peramets, kelle kohta rahvasuus on säilinud ütlus ?Põrguhaud saab täis, aga sinu varaahnus ei saa millalgi täis?.

Valusa kaotuse tagajärjel oli luuletajal hilisemas eas raske oma lapsepõlveparadiisi meenutada. Kui kord kohapeal algatati mõte püstitada kirjanikule mälestussammas, vastas ta: ?,Püstitage see ükskõik kuhu, aga mitte Haavakivile!?

Anna Haava luuletused on eripärased, mis pole kindlasti väiksematele lastele suunatud. Ei ole neid ka nooremate klasside programmis, välja arvatud natuke üheksandas klassis. Seepärast ongi Pala koolis püütud vastavalt laste vanusele ja fantaasiale seostada kirjanikku kodupaigaarmastusega. Seekordsel juubeliaastal kõneldi kõige enam Haavakivist ja elati mälestustes, et väiksemadki lapsed võiksid saada aimu oma juurtest ning sellest, mismoodi siinkandis võidi elada 140 aasta eest, mil Anna Haava sündis.

blog comments powered by Disqus