JUHTKIRI: Suured söövad väikesed välja

Esimest maist enam kondiitriäri Uko tooteid osta ei saa, sest Mare Urmeti kondiitriäri lõpetab tootmise. Peale juhataja jääb töötuks veel viis inimest.

Kondiitriäri kinnipanemine ei ole otseselt tingitud kehtimahakanud euronormidest ega konkurentsist. Kaudselt ehk küll. Sest kõik toiduainetetööstuse ettevõtted, ka väikefirmad, ei rahuldu ainult kohaliku turuga, vaid püüavad haarata endale kliente kaugemalt. Kogused, mis sinna viiakse, on aga väga väikesed. Mõni pood rahuldub isegi paari saiaga. Näiliselt on ostjal suur valikuvõimalus, kuid tegelikult on tema eelistused juba välja kujunenud ja vaevalt ta neid muudab.

Kunagi veeti Siimustist pagari- ja kondiitritooteid Mustveesse ja Tartusse. Näiteks võttis siis Mustvees üks kauplus üle 20 tordi. Mõned korrad käidi isegi Tallinnas.

Aastaid tagasi aga lõpetati Tartusse viimine ja praegu ei veeta toodangut enam ka Mustveesse.

Kolm korda nädalas veetakse praegu kaalukapa, peamiselt rullbiskviite ja plaadikooke ning torte Põltsamaale. Tänaseks on väikesed kauplused kadunud nii Mustveest kui ka Jõgevalt.

Kauplused ketistuvad, tulevad suured ja võimsad super- ja hüpermarketid. Ja nendesse üks väikefirma niisama naljalt oma kaupa ei sokuta. Kes ei rahuldu väikese nisitootja mainega, peab turult kaduma.

Rahval ei ole raha ja seetõttu ostavad nad üha vähem kondiitritooteid. Tänavu osteti isegi vastlakukleid ja naistepäevaks torte vähem kui mullu, pani Uko omanik tähele. Veel usub staazikas kondiiter, et pärast 1. maid, kui me oleme juba Euroopa Liidus, alles näeme, kui vaesed me tegelikult oleme. Esimesest maist tõusevad suhkru, bensiini ja jahu hinnad. Olulisteks kuludeks on veo- ja elektrikulud ning riigimaksud. Eesti Energia plaanib elektrienergia hinda tõsta. Toodete omahinnad kallinevad pärast 1. maid väga kiiresti ehk peaaegu üleöö ja küllalt oluliselt, kuid samas on valmistoodete hinnad küllalt madalal tasemel ja ei pruugi nii kiiresti tõusta kui kulud. Sellises olukorras on väikeettevõttel väga raske kulusid ja tulusid tasakaalus hoida, rääkimata kasumi teenimisest. Nii ongi meil 1. maist tortide-kookide valik jälle kesisem.

blog comments powered by Disqus