Juhtkiri: Kui mehe tervis on läbi, kannatab kogu pere

Praegu kestev vähinädal juhib inimeste tähelepanu, et Eestis on profülaktiline meditsiin ja kõik ennetavad kampaaniad seni olnud ainult naistekesksed. Läänes pole see nii ja seepärast on seal meeste ja naiste keskmine vanus hakanud teineteisele oluliselt lähenema. Eestis on meeste eluiga naiste omast tunduvalt lühem ja selle tõttu kannatavad ju mõlemad sugupooled.

Meie mehed ei lähe meelsasti arsti juurde, pigem otsivad nad väljundit mujal. Võib-olla on see sellepärast nii, et mees on harjunud oma tundeid varjama. Sajandite jooksul kinnistunud stereotüüp, et mehed on tugevad, on nii sügavalt juurdunud, et kui mehed arsti juurde lähevadki, siis kiputakse meeste kaebustele mõnikord oluliselt vähem tähelepanu pöörama kui naiste kaebustele. See on patriarhaalühiskonnast pärit alateadvuslik käitumine.

Võrreldes läänemaailmaga, mille elatustaset ega ka tervisekaitset meil ju veel ikka ei ole või ei tunta, töötavad meie mehed liiga palju ja teevad seda sageli tervise arvelt. Ja kui mehe tervis on lõpuks läbi, ei kannata ta selle all mitte üksi, vaid kaasab sellesse karusselli tahes-tahtmata juba kogu perekonna.

Loodetavasti aitab praegune kampaania ?Mehe teine süda? pisinatukenegi kaasa sellele, et meie mehed hakkaksid oma eluviisidele rohkem tähelepanu pöörama ja oma tervist kontrollima. Igal juhul muudab sellistest asjadest rääkimine vähemalt tulevikupilti ja selleks ajaks, kui meie poegadest mehed saavad, on oma tervisest hoolimine muutunud enesestmõistetavaks.

Tervis on ju tähtis ka selle poolest, et terve mees suudab palju rohkem teenida ja oma perekonda nii materiaalselt kui ka hingeliselt paremini kindlustada.

blog comments powered by Disqus