Juhtkiri: Kas roolijoodikutelt tuleks auto ära võtta?

Kindlasti on täie mõistusega inimesed seda meelt, et purjus peaga autorooli istumine on kuritegu, mida tuleb karmilt karistada. Mõte roolijoodikutelt auto ära võtta pole iseenesest uus, ent on taas päevakorral ning tekitab vaidlusi.

Tõuke arutelule andis konkreetne juhtum. Nimelt arestis kohus Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlusel kahe joobes autot juhtinud mehe sõidukid.

Ühte arestitud autoga juhti, 33-aastast Priitu karistati juba varem kolmel korral joobes juhtimise eest, kui ta 2002. aastal jäi kolmeks aastaks lubadest ilma ja sai 13-kuulise vabadusekaotuse. Tänavu juunis ja juulis istus mees aga taas keskmises joobes autorooli, kirjutab Eesti Päevaleht. Teine arestitaotlus puudutab 36-aastast Jossifit, kes on maksnud joobes juhtimise eest kokku enam kui 55 000 krooni trahve, viimati jäi ta politseile vahele juulis. Lõplikuks konfiskeerimiseks peab kohus taotluse heaks kiitma, märgib leht.

“Ma ei näe põhjust, miks kohus seda tegema ei peaks. Mõlemal juhul on sõiduauto kui kuriteo toimepanemise vahendi konfiskeerimise taotlemine täiesti põhjendatud,” ütles juhtumitega tegelev vanemprokurör Triin Bergmann. Tema sõnul napib mõjutusvahendeid liikluskultuuri parandamiseks ja joobes juhtimist esineb massiliselt. Samuti tõdes ta, et pikaajaline vangistus ei avalda alkoholijoobes juhtimise vähendamiseks tegelikult loodetud mõju.

Inimeste arvamused on aga erinevad ning näiteks internetiportaalis Delfi käib sel teemal tuline vaidlus. Väidetavalt ei sõida 70 protsenti roolijoodikuid enda nimel oleva autoga. Küsitakse ka, et miks peavad mehe pattude pärast kannatama naine ja lapsed, keda autoga lasteaeda viiakse.

Vooremaa arvates tuleb roolijoodikutega võidelda kõigi vahenditega ning ka auto konfiskeerimine on täiesti mõeldav karistus. Selliste otsuste tegemisel peaks aga igat juhtumit eraldi kaaluma ning mõtlema, mis mõjuks just sellele konkreetsele tüübile kõige rohkem, et tal purjus peaga rooli istumise isu alatiseks kaoks.

blog comments powered by Disqus