JUHTKIRI: Äratus talveunest

Juba kaheteistkümnendat aastat järjest äratab Jõgeva linna talveunest Kesk-Eesti mess.

Mess annab maakonna ettevõtjatele võimaluse end ja oma toodangut-teenuseid tutvustada. Rahvas omakorda saab näha, kes on siinse kandi tugevamad tegijad ja mida siinpool üldse toodetakse. Eriti palju uudistajaid on alati muidugi seal, kus midagi põske pista või kurku valada saab, näiteks E-Piima Põltsamaa juustutööstuse ja Põltsamaa Felixi boksis.

Tee Jõgevale leiavad Kesk-Eesti messi ajal ka kaugemad ja suuremad tegijad: eile veeres näiteks kohale hiiglaslik Kalevi kommilaev ja messi “peakorteri”, kultuurikeskuse ees on saanud kahel messipäeval silmaga näha ja näpuga katsuda uuemaid automudeleid, mida muidu suurte linnade autosalongidesse kaema peaks minema.

Ettevõtete kõrval on messil teistlaadigi eksponente: koole, omavalitsusi ja organisatsioone, poliitilisi erakondi sealhulgas. Paljudes eestlastes tekitab see, kui poliitikud messil piltlikult öeldes pirukamüüjatega kõrvuti istuvad, kommikausid ja klantstrükised laual, ikka veel teatavat võõristust: sellesse kiputakse suhtuma kui poliitika tsirkuseks muutmisesse ja hingede värbamisse iga hinna eest. Kui uskuda maavanem Aivar Kokka, on mujal maailmas selline asi aga juba ammu omaks võetud. Järvenpää linna päevadel olnud näiteks terve tänavaäär erakondade esindusi täis ning tänava ühest otsast teise jalutades sai kõhu üsna kõvasti täis, sest igaüks pakkus midagi suupärast.

Tänavusele messile annabki erilise värvingu see, et samal ajal toimuvad Järvenpää päevad Jõgeval. Kuna Järvenpäält on kohal suur kultuuriesindus ja meie endi poolnegi messi kultuuriprogramm on tihe, peaks meelelahutust jätkuma igale maitsele.

Kes aga ettevõtete ja kunstimeistrite pakutavast ei hooli, võib rõõmu tunda lihtsalt sellest, et saab esimest korda sel aastal vabas või poolvabas õhus (loe: telgis) süüa-juua, tuttavatega juttu puhuda, Riigikogu ja linnavalitsust kiruda (seda, mille eest, leiab alati!) või minna hoopis Virtuse juurde lustima: seal tegutseb homseni rändtivoli.

Mõistagi on ka neid, kellele ei mess, vabaõhusööming ega ka tivoli peale ei lähe ning kes nädalavahetuse hoopis aiatööle pühendavad. Ja miks ka mitte: seegi töö tahab tegemist.

blog comments powered by Disqus