Jõgevamaalased suusamessil uisumaratoni tutvustamas

Loksunud laupäeva hommikul trammiga läbi inimtühja Helsingi messikeskusesse, tundub sealne rahvarohkus suisa üllatav: tuleb välja, et kõik pealinlased ei istugi kodus teleka ees.

?Täna on messil juba hoopis teine pilt,? ütleb Jõgeva maavanem Aivar Kokk. ?Eile käisid põhiliselt lapsed. Aga ikkagi õnnestus meil n-ö miinimumprogramm juba eile ära täita: saime kokku mitme mõjukaid infokanaleid valdava inimesega, kes lubasid Kalevipoja uisumaratoni kohta käiva teabe levitamisega tegelema hakata.?

 Iltalehti spordilisa tegijatega polnud näiteks kontakti vaja otsidagi, sest nende boks on suisa uisumaratoni oma kõrval.

?Siin tasubki eelkõige püüda selliseid inimesi, kel taga mingi klubi, spordikool või meediakanal: nende kaudu levib info suurema hulga inimesteni,? tõdeb Pala vallavanem Jozsef Weinrauch ja kurdab, et räägib mitut keelt küll, aga neist ühegagi pole siin suurt midagi peale hakata.

?Nii et jututöö jääb põhiliselt kolme keeleoskaja ? maavanema, tema nõuniku Vahur Kuke ning Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Katrin Rajamäe teha,? ütleb Weinrauch. Ta ise on asjade käiku jälgides taibanud: vaatamata sellele, et messile tuldi eelkõige uisumaratoni tutvustamiseks, oleks tulnud siiski kaasa võtta ka oma valda tutvustavad materjalid. Seda enam, et Palal on ju head suusarajad ning kooli õpilaskodu näol nüüd ka majutusvõimalus.

?Siin saad aru, kuipalju oleks oma piirkonna tutvustamiseks veel ära teha vaja,? tunnistab Mustvee linnapea Mati Kepp. ?Ja muidugi saab siit hulganisti ideid, kuidas messiboksi või infotrükiseid kujundada. Meie siinolek on aga Mustveesse investeerimisest huvitatud Soome ettevõtjatele signaaliks, et vähemasti uisumaratoni ajal koguneb meie linna väga suur hulk rahvast.?

Kasepää vallavanem Jüri Vooder ütleb, et mess on kogemuste saamiseks väga vajalik.

?No Soomes on rahvast ikka tunduvalt rohkem kui Eestis ja kui suudad siin kellelegi silma jääda, on sellest kindlasti kasu. Ega tuntuks muud moodi ei saa, kui pead ise inimeste sekka tulema,? ütleb Jüri Vooder.

Dissidendid

Maavanema nõunik Vahur Kukk tõdeb, et uisumaratoni propageerimine on Skiexpol siiski mõnevõrra ?dissidentlik? tegevus, sest kogu muu tegevus keerleb siin mäe- ja murdmaasuusatamise ning lumelauasõidu ümber.

?Tundub, et just lumelauasõit on siinmail tõeliseks massispordialaks tõusmas,? ütleb Vahur Kukk. ?Ning enamasti pakutakse just pakettreise. Näiteks Soome raudtee pakub võimalust erirongidega suusakeskustesse sõita. Õigupoolest peaksime hakkama ka Kuremaad just nii müüma ? gruppidele, kellega siis mitu päeva kohapeal tegeldakse: ühel päeval suusatatakse, teisel ujutakse ja rassitakse jõusaalis, kolmandal tehakse terviseprotseduure jne.?

Rahvast saalib suurte fotoplakatitega kaetud seinte ja jääd meenutava kattega kaetud põrandaga uisumaratoni boksist läbi hulganisti. Noorem publik huvitub eelkõige Kalevipoja kommidest, mida Katrin Rajamäe alatasa paati meenutavasse savikaussi juurde valab, täiskasvanud publik kuulab ka seletusi, võtab voldikuid ja jätab lähema info saatmiseks kontaktandmeid. Enamasti käib jutt soome, vahel ka inglise või eesti keeles. Eestlasi elab-töötab Soomes ju praegu palju ja mõni ime, et mõni neist ka messile satub.

On ka soomlasi, kes Eestist päris palju teavad ja siin korduvalt käinud. Üks selliseid on näiteks Järvenpää motomatkaja Esa Ristola, kes paaril korral Jõgevatrefil käinud ja selle ajal ka Mustveesse sattunud. Ristola on rõõmsalt üllatunud, kui kuuleb, et Järvenpää on Jõgevamaa sõpruspiirkond, et Jõgevamaa messiesindus ööbib Järvenpääl ning et Järvenpää linnapea Erkki Kukkonen on peatselt messile tulemas.

?Linnapead tunnen ma päris hästi: ta on kõva jalgrattur ja uisutaja,? ütleb Esa Ristola.

Kaubamärk ja sponsorlus

Linnapea tulebki mõne aja pärast ? koos abikaasa Riitta Vainio ja Järvenpää külje all Tuusula järvel korraldatava uisumaratoni Orange Tour ühe eestvedaja Maarten Odde de Bonniot?ga. Kohe läheb käima elav keskustelu uisumaratonide korraldamise teemal.

?Rootsis toimub uisumaratone üsna palju,? ütleb Maarten. ?Nii et juhul kui ootame ka rajataguseid külalisi, peame nii meie kui teie vältima oma ürituse ajalist kattumist Rootsi suurte maratonidega. Ja alguses tuleb olla realist: osavõtjate arv kasvab tasapisi, mitte väga suurte hüpetega.?

Suures messihallis saab eesti keelega hakkama veel ühes boksis: Tartu spordirõivafirma Ilves-Extra omas. Tõsi: firmanime boksiseinalt otsida ei tasu. Seal seisab ainult kaubamärk ISC, mis on Soomes ja kogu suusamaailmas juba üsna tuttav: kannab ju kahekordne olümpiavõitja Andrus Veerpalugi selle märgiga suusarõivaid.

?Olime väljas ka mullusel Skiexpol, ainult et siis polnud me veel Soome Suusaliidu ametlikud koostööpartnerid,? ütleb ASi Ilves-Extra omanik ja ärijuht  Arvo Kivikas ning lisab: ?Soomes on poolteist miljonit murdmaasuusatamisega tegelejat ja kui me vaid ühe protsendigi nendest enda poole võita suudame, siis tähendab see ju ka ikkagi pooltteist tuhandet uut klienti.?

Kivikase jutust jääb mulje, et ta teab nii ilmastikukindlast spordirõivastusest kui ka kaubamärgi ülestöötamisest absoluutselt kõike. Teab ka sponsorlusest: tema firmale esitatakse iga päev paar-kolm toetustaotlust. Maavanem Aivar Kokk ei varja, et on ärgitanud Kivikast, keda ta tunneb juba viisteist aastat, Kalevipoja uisumaratoni toetama. Kivikas vastab diplomaatiliselt, et uisumaraton on tema arvates väga tore üritus, aga mis sponsoriks hakkamisse puutub, siis see sõltub konkreetse lepingu konkreetsetest üksikasjadest.

III Kalevipoja Uisumaratonini on jäänud pisut vähem kui neli kuud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus