Jõgevamaa noorkotkad käisid Inglismaal suvelaagris

Mitmel Jõgevamaa noorkotkal avanes suvel võimalus osaleda British Army Cadet Force´i suvelaagris Okehampton Battle Camp. Üks laagris viibinu oli ka Markus Õim.


Noorkotkaste rühma liige Markus Õim rääkis, et Eestist sai sinna laagrisse viis poissi ja viis tüdrukut. „Mina olin üks kandidaatidest. Sinna pääsemiseks olid oma nõuded ja meid testiti ka. Jõgeva malevast oli mu parim sõber Ruuben, Sakala malevast kaks poissi ja üks Põltsamaalt. Tüdrukuid oli neli, kaks neist Jõgevalt, kaks Tartust. Üks jäi haigeks ja ei saanud kahjuks tulla.“

„Noorte Kotkaste Inglismaal tegutsev British Army Cadet Force nimeline partnerorganisatsioon kutsus sel suvel esimest korda oma suvelaagrisse delegatsiooni Eestist. Kui palju on noorkotkaste väljaõpe ja tegevus seotud riigikaitselise tegevusega kitsamas militaarses mõttes, sõltub malevast. Mõnes malevas on suund selgem, mõnes seda eriti pole. Brittide organisatsioon seevastu on põhimõtteliselt nende armee haru. See on ka noorteorganisatsioon, aga tunduvalt selgema militaarse suunitlusega,“ rääkis Noorte Kotkaste Jõgeva maleva vabatahtlik instruktor Andreas Kangur.

Markus Õim rääkis, et kadetid õpivad mitmesuguseid militaaroskusi ja valmistuvad sõjaväelase karjääriks. „Briti noortel on kadetiorganisatsioonist lihtsam pääseda armeesse, nagu enamik neist soovib. Aga osa kadettidest on selle organisatsiooniga ühinenud sellepärast, et see on nende kooli valik.“

Jõgevamaa oli seepärast ülekaalukalt esindatud, et rühma tuumiku moodustasid need noored, kes osalesid eelmisel aastal toimunud rahvusvahelises laagris Baltic Guards 2017, mis toimus siinsamas Jõgevamaal Kirna õppekeskuses. Ka Inglismaa partnerorganisatsioon oli selles laagris esindatud.

„Need noored, kes meilt Inglismaale läksid, olid välja valitud juba Baltic Guards´i jaoks, mis oli ka militaarlaager ning andis nende ettevalmistusele omakorda palju juurde. Eesti kontingent sai Suur-Britannias väga hästi hakkama, kohati ületas nende ettevalmistus kohalike teadmisi ja oskusi,“ oli Andreas Kangur oma rühmaga väga rahul.

Loomulikult jätkub koostöö ja 2019. aasta suvel on plaanis jälle üks delegatsioon Suur-Britanniasse saata. Selle aasta Baltic Guards toimus Lätis ja ka seal olid kohal nii britid kui ka Eesti noored, küll seekord teistest malevatest.

„Eesti noortele see laager väga meeldis, sest Eestis pole nii militaarseid laagreid väga tihti  korraldatud. Viimane oligi Baltic Guards 2017. Järgmisel me selle puudujäägi likvideerime, mitte veel nii suures mastaabis, aga pilootprojektid ongi väiksemad,” rääkis vabatahtlik instruktor juba uutest plaanidest.

„Seekord olid laagris kavas laskmine, metsaoskused, sõlmed, navigatsiooni- ja militaarliikumise taktikad. Õpetati metsas noa kasutamist ‒ meie oskasime seda juba. Meil oli seal üldse üsna lihtne. Aga varem ei ole ma tulepuuriga tuld süüdanud. Seekord oli meid tulepuuri kallal vist viis inimest, seepärast saime tule ruttu üles ‒ kümne minutiga. Üksi võib selleks kuluda terve päev.

Päev algas kell kaheksa, siis oli hommikusöök. Järgnesid tegevused gruppides. Teemad vahetusid, tegevused gruppides kestsid kella kuueni, õhtusöögini. Pärast seda oli kella üheteistkümneni vaba aeg. Eesti laagrites meil nii palju vaba aega küll pole. Seda saime kasutada brittidega tutvumiseks, leidsin sealt sõpru ka,“ jagas oma muljeid noorkotkas Õim.

„Riigikaitse teema paelub noori. See on nüüd selline huvitav seltskond, kellega on hea koos asju teha. Vahva on vaadata, kuidas nende laagrite käigus saab tühiasjadest numbrit tegevast ja dramaatilisest teismelisest professionaalse suhtumisega asjalik noor inimene. Niisugused üritused just kasvatavadki,“ hindas ka Andreas Kangur laagrit kõrgelt.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus