Jõgeval sai helisevast suveööst sulisev

Ühte kontserti kuulati siiski ka välitingimustes ? Jõgeva alevikus Pedja jõe ääres. Seal esinesid Reine ja Jaana Koppel meeleoluka luule- ja muusikakavaga ning musitseerisid Jõgeva pasunapoisid. Veidi enne südaööd sai Pedja jõe kohal ka väikest ilutulestikku näha. Et kõik soovijad ikka kenasti ja enam-vähem kuivalt ühelt muusikasündmuselt teisele jõuaksid, oli sõitma pandud tasuta buss. Ja et tõsiseid muusikasõpru väga arvukalt ei olnud, mahtusid kõik sõidukisse kenasti ära.

Kuumaverelised ungarlased

Kitarriduo Riho Sibul ja Robert Jürjendal mängisid kitarripalu, mis panid rahva elama, ilma lisaloota igatahes mehi minema ei lastud. Duo on koos mänginud ka juba eelmisel aastal, neid iseloomustab inspiratsioon, meloodilisus ja paindlikkus. Kontserti kuulates imestas allakirjutanu isegi, kui erinevaid muusikapalu kitarrist küll välja saab võluda.

?Väga meeldiv on Jõgeval mängida, siit on võrsunud palju muusikuid ning on väga meeldiv publik,? sõnas Riho Sibul.

Publiku pani kihama ansambel Fix Stimm Folk Music Bänd Ungarist. Loomingulise kollektiivi esituses võis näha ja kuulda põhjamaalasele harjumatult kuumaverelist muusikat. Kohal olid nii muusikud kui tantsijad, kuulda sai ka ungarikeelset laulu.

Ansamblis olid esindatud viiul, keelpillid ja puhkpill, esitati rahvalikke temperamentseid tantse. Külalised tegid Jõgeva kultuurikeskusele toreda kingituse: nimelt anti üle komplekt rahvariietega. Naiste rahvariided vajasid põhjalikku tutvustamist, sest komplekti kuuluvaid alusseelikuid oli vähemalt seitse.

Esimesed välismaalased “Heliseval suveööl”

Ära ei unustatud ka linnapea Viktor Svjatõsevi, kellele samuti väike kingitus üle anti. Tervituse saatis linnapeale Veresegyhazi linnapea. ?Kui võrdlesime kitarriduo esinemist, kes mängis sellist rahulikku muusikat, külaliste esinemisega, siis oli kohe näha, kus elavad temperamentsemad inimesed,? lausus linnapea.

Kuigi suveöid on Jõgeval helisema pandud juba pikka aega, ei ole senini sellel ettevõtmisel väliskülalisi üles astunud, seda enam oli ungarlaste esinemine publikule meeldiv üllatus. Külalisesinejaid oli Ungarist tulnud kohale terve bussitäis ? ligi viiskümmend laulu-, tantsu- ja pillimeest. Tantsijatest said Jõgeval lavale astuda vaid üksikud, küll aga esinesid väliskülalised jaaniõhtul terves koosseisus Kassinurmes.

Pool tundi pärast südaööd alustas kultuurikeskuses musitseerimist Tiit Peterson, kes pärast Georg Otsa nimelise muusikakooli lõpetamist täiendas ennast Moskva professori Juri Judini, kuubalase Leo Brouweri ja argentiinlase Roberto Auselli käe all.

Seekordseks kontserdiks oli muusika valitud selle mõttega, et seda esitatakse vabas õhus, kuid peamiselt lõunamaise rütmiga palad sobisid ka kultuurikeskusse.

Jõgeva kultuurikeskuse juhatajale Airi Rütterile meeldis väga, et rahvas tuli kohale isegi siis, kui vihma sadas. Kuigi suures saalis jäi ruumi ülegi, oli kammersaali täituvus nii suur, et toole tuli juurde tuua. Muusikalises valikus tehti koostööd Eesti Kontserdiga, kes Rütteri sõnul on väga hästi mõistnud, millised loomingulised kollektiivid sellisele üritusele sobivad. Ka artistid ise on suutnud leida just sobiva repertuaari. Kultuurikeskuse juhataja sõnul võib üritust pidada igati kordaläinuks. Heliseva suveöö ürituse korraldas Jõgeva kultuurikeskus, kuid suur abi oli ka Jõgeva linna- ja vallavalitsusest, Eesti Kontserdist ning samuti toetas ettevõtmist Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa Ekspertgrupp.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus