Jõgeva linna terroriseerib kamp vandaalitsejaid

Kuidas teile meeldib laste kevadjooksu auklik plakat, kus ühe lapse küljes haigutab suur auk? Või pilt rahva poolt armastatud vabaduselaulude autori näost, kus tükk puudu?  Või pilt Jõgevatreffi mootorratastest ilma ratasteta?

Need katki pekstud plakatid on olnud paraku mõnda aega maakonnakeskuse tänavatel meie visiitkaardiks. Öeldes, et see ongi Jõgeva, tolereerib väitja vandaalide tegutsemist oma kodulinnas. Jõgeva linnavalitsus tahaks vandaalitsejad välja selgitada, nende karistamine jääb politsei ülesandeks.

Üks plakat maksab umbes sada eurot. Viimasel ajal on Jõgeva linn pidanud tänavatelt kokku korjama kolm plakatit. Kümmekond plakatit on ribadeks, neid võib liigitada tormikahjudeks. Kokku hindab linn viimase aasta kahju suuruseks tuhat kolmsada eurot.

 

Tõsine ettevõtmine

Möödunud kevadel, enne Jõgeva linna 75. sünnipäeva pandi üles veel uusi raame ning plakateid, et linn kaunimaks muuta.

Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Hele Kull ütles, et ilmselt on plakateid loobitud kõige külmemal ajal, kui plastik on kõige rabedam. “Selleks on ikka kõvasti vaeva nähtud, suured kivid ja kaikad leitud ning tugevasti möllatud, et küllalt kõrgel olevatele piltidele pihta saada. Möödaminnes ühe korra visates poleks plakatiga ilmselt midagi juhtunud, tegemist on olnud ikkagi tõsise ettevõtmisega,” rääkis linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist.

Spordikeskuse Virtus ees on üht plakatit kahjuks vigastanud ka auto, see raam on viltu. Samuti on viltu ka Tähe tänaval asuva plakati raam, mida võib pidada tormikahjustuseks.

Jõgeva taksopeatus on kesklinnas, sealt on pärit kõige suuremate aukudega plakat.

 

Kurja tegid ka tormituuled

Kõik uued linna juubeliks tellitud plakatid on sisuliselt hävinud, neid on kahjustanud nii vandaalid kui ka torm.

Möödunud aasta lõpus ja käesoleva aasta algul Eestis möllanud tormid pole samuti Jõgeva linna säästnud. Näiteks Tähe tänava ääres olnud plakatid sattusid tuulekoridori ning need lõhkus tõepoolest tuul. Ka Virtuse ette ning Suurele tänavale paigaldatud plakatid on lõhkunud tuul.

Abilinnapea Raivo Meituse sõnul löödi Jõgeva põhikooli lähedal talvevaheajal ümber  prügikast, veidi hiljem toodi Aia ja Laia tänava nurgale suur paberikonteiner. Vaevalt üks nooruk seda teha suutnuks, tegemist peab olema kambaga. Politseid on juhtunust teavitatud ning mõnda aega on prügikastid nüüd oma õigetel kohtadel seisnud.

 

Lõigati maha noorte puude ladvad

Jaanuari algul murti ühel ööl Jõgeva linnas kruusaaugu vastas asuva Kivi tänava haljasalal sinna 2012. aasta Teeme ära! laupäevaku ajal istutatud kahe jaapani lehise ja kahe serbia kuuse ladvad. Üleskutse anda märku, kui keegi midagi kahtlast nägi, ilmus nii ajalehes kui ka sotsiaalmeedias. Linnavalitsus puusandistajate kohta vihjeid ei saanud.

Abilinnapea Ants Prii hinnangul tõmbas ajalehes ja sotsiaalmeedias avaldatu lõhkujaid veidi tagasi, vähemalt mõneks ajaks nad taltusid.

Linnapea Aare Olgo nentis, et need, kes linnas vandaalitsevad, suure tõenäosusega ajalehti ei loe ega vaata kuigi sageli ka  Facebooki.

Piiri pargis on pidevalt puruks pekstud valgustuslampide pirne. Kõik katki pekstud elektripirnid vahetati seal välja, nüüd on keskelt jälle neli lampi pimedad. Ka kultuurikeskuse pargis on lampe taas lõhutud. Kuu ajaga suudavad vandaalid neid üsna palju lõhkuda ja see pole linnale sugugi odav lõbu.

Ants Prii on Piiri pargis jalutades näinud kaht poissi roikaga prügikasti peksmas. Kui Prii noorukite juurde jõudis, eitasid poisid oma süüd

Hele Kull ütles, et Jõgeva linn kavatses soetada igal aastal raame juurde, et plakatid kõiki suuremaid tänavaid kaunistaksid. “Ei ole mõtet üldse pingutada, laamendajatele pole mõtet uusi objekte välja pakkuda,” tõdes ta. Samas on plakatid ajal, mil puud raagus ja jõulukaunistused ka ei põle, linnas ainsad rõõmsad värvilaigud. Iga sündmuse jaoks pole võimalik linna uusi plakateid juurde teha, see läheb lõhkumiste tõttu väga kulukaks.

Tõenäoliselt tuleb Jõgeva linna paigaldada turvakaamerad ning nende salvestustega politsei poole pöörduda, et laamendajad tabada. 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus