Jälle pidu

Spordisõbrale on käes ilusad ajad. Vähe sellest, et meie vutimehed võitsid järjekordset saareriiki ja võrkpallurid peaaegu et Soomet. Vähe sellest, et New Yorgis on Kanepi taas legaliseeritud. Peale selle on ju tulemas Eesti Vabariigi kohalike volikogude valimised. Pöidlad pihku!

Tegemist on lausa kosmilise sündmusega. Kuigi meie kõrgeim voor ulatub Laiusel 144 meetrini, ei ole see ju mingi kõrguse piir. Sina, armas valija, sõber ja hingesugulane, oled praegu Päike, kelle ümber tiirlevad kandidaatidest planeedid, komeedid, asteroidid ja kosmilise tolmu kübemed. Naudi hetke, nagu ütles luuletaja.

Kogu elu on helgem. Kui sa oled seltskonnainimene, oled kindlasti märganud, et paljud su tuttavad on teinud endale uue soengu, ostnud riideid ja riputanud külge iluvidinad. Nad naeratavad sulle iga kord ja peaaegu et flirdivad. Mõnes aga on ärganud elutarkus, läbinägelikkus, majandusteadlase, filosoofi või nõidarsti tunnusjooned. Vaata neid, kuula neid, vabasta seinakapist endagi vangistatud mõistus.

Ka kollektsionäärid on või sees. Kohtumisel kandidaadiga ulatatakse sulle suure numbriga varustatud väike nimekaart. See tähendab, et vastav valimisvanker on ülevaatusest läbi saanud. Tavaliselt järgneb sellele kas postkaart, pastapliiats, šokolaadike, välgumihkel, helkur. Vihjed sellele, et sa oskad vaadata või kirjutada, oled gurmaan või ahelsuitsetaja, kobad pimeduses. Pane kõik ajaloo jaoks tallele, isegi, kui asi ei tööta.

Ja nüüd, targimast targem, riikluse sünnitaja, Rahva Tahe. Kui sa veel ei ole otsustanud, kuidas planeedid ringlema peavad, käi minu tegude, mitte minu sõnade järele. Nimelt kuhjan ma enda ette töölauale ajalehed, voldikud, avan interneti, pistan põske karamellkommi, odava, aga seni veel suhkrumaksuta ning asun tegema oma valikut.

Nii: Jõgeva maakonnas on end võistlustele registreerinud 600 sportlast ehk kandidaati. Neist 270 kandideerivad 27 kohale Jõgeva valla volikogus, kus valin mina. Karm konkurents alagrupist edasi pääsemiseks. Finaalikohta pärast madistavad viis parteid, kolm valimisliitu ja üks üksikkandidaat. Viimane on oma kaalukategoorias juba võidumees, aga mina pean lahendama küsimuse, kas Parteiline Jõgeva vald või Inimeste Jõgeva vald.

Loen kokku inimesed, keda ma tunnen, neid on sama palju kui volikogus kohti ehk 27, aga nad on erinevates nimekirjades ja kuigi enamik nendest on toredad inimesed, pole usutav, et ainult minu tuttavad sisse saavad. Peibutusparte on meeldivalt vähe, vaevalt, et nad pealinna moosipoti juurest ära tulevad. Aga kohalikke olusid tunnevad nemadki. Mõne tõmban oma märkmelehel siiski maha.

Seltskonnakroonikat: kohalik VIP, kes tulnud parteidest N1 ja 2 ning rääkinud siis partei N3 loosungeid, kandideerib nüüd parteis N4! Loogiline, sest Toompeal on koalitsioon ju muutunud. Ega kolhoosiajal omandatud oskused ole maha visata. Nüüd hakkan nägema trips-traps-trulli mujalgi ning nimekiri kahaneb. Teisest küljest nad ju on aktiivsed oma korteriühistutes. Inimene on ekslik ja eksimine inimlik. Sügan kukalt.

Mida nad siis mulle lubavad? Et me ühineme, no seda ma teadsin ennegi. Aga kus on reklaamiuputus, mida mujal kurdetakse? Paar voldikut mul on, tolm lubatakse ära kaotada ja maavalitsused, ja tänavavalgustus mu jalgtee ääres põlema süüdata. Vabandust, maavalitsusi ei süüdata, neist tehakse rahvamajad. Vabandust, mitte rahvamajad, vaid riigimajad. Ja riik pannakse siis sinna sisse. Mulle pannakse riik raamatukokku, ega mujale polegi panna peale interneti. Midagi lubatakse Jõgevale ja Kaareperre, aga mina! Äkki tuleb ikka veel mõni voldik või koosolek? Minu vanaisa, keda ma näinud pole, olevat vaielnud isegi Kingissepaga!

Aga mida ma siis ikkagi tahaksin? Seda, et jalgtee tehtaks pikemaks, seda kindlasti. Aga valla rahaga toda vist ei saa, pigem riigi ja Euroliidu rahaga. Kas algkool suri loomulikku surma sugutungi vähenemise või väikese valla koondumise tõttu? Aga nüüd tehakse Superlasteaeda! Külaseltsi võiks toetada, sellega me klaarime ise üht-teist ära. Koristame ja naeratame, ja laata teeme, ja karnevali. Lumesahk ja koolibuss käisid varemgi, ehk käivad edaspidigi. Tahan, et keegi midagi teeks, isegi sellega oleks nõus, et Jõgeva papist purskkaevud veel uhkemaks saavad.

Ja mida ma ei taha? Suurt kaklemist ei taha. Maailmalõpuga ähvardamist ei taha ja kurtmist, et midagi teha ei saa. Nagu praegu raadioski – juba kolmas partei viskab välja neid, kes tõsiusklikud ei ole, aga partei nime tagant ei leia ma valla lubadusigi üles! Ja seda ei taha, et eelmise volikogu ajal ehitatud asi järgmise volikogu poolt jälle ära lammutatakse. Aga äkki hääletaks suunanäitaja, mitte augulappija poolt? Rohkem mõistust!

Kus ma hääletan, kas jaoskonnas või internetis? Vahet pole, apelsine või sibulaid puhvetis nagunii ei müüda. Aga ma hääletan, sest ma olen spordisõber!

Tegelikult on mul häbinägu peas, sest ma ei suutnud sulle, armas valija, korralikku nõu anda. Mul on ikka selline unenäo-tunne, et mul on pilet, aga ma ei tea, kuhu sellega sõita saab. Minu märkmepaberile jäi läbi kriipsutamata veel viis toredat inimest kolmest eri seltskonnast ning ma loodan kangesti, et järgnevad paar nädalat toovad mulle ilmutuse. Paari nädala pärast on Päike juba keegi teine, aga sinul endiselt võimalus olla valimiste järel tekkivas uues vallas planeet.

JAANUS JÄRS

blog comments powered by Disqus