Jaan Tatika jüngrid valmistuvad sünnipäevapeoks

Möödunud aasta 17. veebruaril sai Juula külaselts ühe organisatsiooni võrra rikkamaks – asutati Jaan Tatika Nimeline Konstrueerimisbüroo ehk JTNK.  Pühapäeval, 16. veebruaril peetaksegi külamajas laste meisterdamisringi esimest sünnipäeva.

Sel puhul on esinema kutsutud mustkunstnik Fred-Erik Johanson ning laual on loomulikult ka sünnipäevatort.
Nimekiri aasta jooksul kordasaadetust on aukartust äratavalt pikk ja sisukas.

„Oleme tegelenud robootikaga, meil on Lego WeDo ja Mindstroms komplektid, neist esimesed on mõeldud väiksematele, 5-8-aastastele, teised suurematele lastele. Vastava koolituse läbinud juhendaja Marge Paluoja käe all valmivad lihtsamad ja keerukamad mehhanismid ja olevused, mida saab arvutiprogrammi abil liikuma ja tegutsema panna. Juhendajast veel niipalju, et ta on väga tore ja asjatundlik. Marge töötab Tartu katoliku koolis, aga tema maakodu on Tabivere vallas,  seega ikka pisut omakandi inimene,” rääkis  Juula külavanem Eneli Kaasik.

Ise võõrsil käies ja külalisi kutsudes

Lisaks konstrueerimisele-meisterdamisele tegeldakse igal Tatika-büroo töökoosolekul ka kokkamisega.

“Marju Maasiku juhendamisel on lapsed trühvleid valmistanud, rullbiskviiti küpsetanud, küpsisetorti,  piparkooke ja muud maitsvat teinud. Oleme käinud ka väljasõitudel: Tartus Ahhaa keskuses, Võru Robotitsõõris, seigelnud Pajusi kandis Sarapiku talu maisilabürindis. Oleme kutsunud ka külalisõpetajaid. Näiteks käis Toivo Reinsoo roopilli valmistamist õpetamas ja möödunud aasta parimaks õpilasfirmaks tunnistatud MTÜ Kolm Põrsakest põnevaid teaduskatseid tegemas,” kirjeldas Eneli paaril laupäeval kuus tegutseva ringi toimetusi.

Peagi on plaanis ka kabe- ja malemängu harjutama hakata – see huvi on lastes tärganud tänu Tabivere valla talimängudele,  kus  need mõttemängud alati võistluskavas ja kus Juula rahvaski alati aktiivselt osaleb. Oma küla mees Arnold Nahk on lubanud huvilisi juhendama hakata.

“Järgmistel valla talimängudel asub meie küla uus põlvkond  male- ja kabelaudade taga rünnakule,” lubas külavanem.

Järjekindlaid Jaan Tatika jüngreid, kes igal kokkusaamisel platsis, on Eneli sõnul umbes tosin, kuid mõnikord on maja täis ja napib vahendeid. Tullakse kaugemaltki –  siia toovad oma võsukesi sisukalt aega veetma ka Tabivere ja Maarja-Magdaleena aktiivsemad lapsevanemad. 

Raha saamiseks pea tööle

Tehnikahuviliste esimest kokkusaamist toetas aasta eest Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tabivere vald, edasist tegevust on vedanud Juula külaselts.

Mõte liigub ikka selles suunas, kuidas tegevuseks vahendeid juurde saada.

“Et huviring on ellu kutsutud kohalike perede ja külaseltsi poolt, olles sellega, ma arvan, üks esimesi kogukonna poolt loodud ja veetud huviringe Eestis, siis lisarahastust ega vahendite soetamise raha meile kuskilt ei tule. Toeks on külaseltsile meie sotsiaalne ettevõtlus, st teenime raha oma tööga.

Kirjutasin ka projekti Kohaliku omaalgatuse programmi, taotledes seal rahasid uuringu tegemiseks Tabivere valla laste ja noorte huvihariduse edenemise teemal. Tänu sellele saime endale robootikavahendeid juurde osta. Uuringus osales 81 last-noort ja 26 valla peret. Tegeleme just praegu selle tulemuste analüüsimisega ja kokkuvõtete tegemisega,” rääkis külavanem Eneli.

Sünnipäevapidu mustkunstnikuga algab pühapäeval kell 11, pileti eest tuleb lastel maksta üks ja täiskasvanutel kolm eurot.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus