Jaagul ja Toonil on nokad kindlalt Eesti suunda pööratud

Jaak pühkis Etioopia tolmu jalgadelt 14. märtsil ja tegi läinud öösel peatuse Iisraeli-Jordaania piiril. Ta on lennanud kuue päevaga umbes 2200 km. Tooni alustas oma kevadrännet kaks päeva hiljem ? 16. märtsi hommikul,  oli läinud öösel Sudaani põhjaosas ja on läbinud nelja päevaga 800 km. Võrdluseks: samas projektis osalev Läti must-toonekurg Varis alustas rännet Lõuna-Etioopiast naistepäeval ja on praeguseks läbinud umbes 3000 km. ?Lätlane? peatus eile öösel samuti Iisraeli-Jordaania piiril, aga 220 km Jaagust põhja pool.

?Lätlanna? Maija pole veel talvituspaika hüljanud. Senised tulemused kinnitavad meie varasemaid oletusi, et isaslinnud saabuvad kevadel varem Eestisse (ja seavad pesa paarilise saabumise ajaks korda). Loodame, et edasisel rändel probleeme ei teki ja meie kured jõuavad aprilli alguses Eestisse. Üle poole teest on veel ees…

Meie kaks toonela-lindu on kõige kirdepoolsemad pesitsejad 20 spetsiaalses projektis osalevast linnust. Täiskasvanud must-toonekured varustati läinud suvel saatjatega kaheksas Euroopa riigis: Hispaanias, Prantsusmaal, Belgias, Luksemburgis, Tsehhis, Ungaris, Lätis ja Eestis. Saatjad töötavad umbes aasta, st kuni juunini. Neli saatjaga must-toonekurge on ilmselt hukkunud – “ungarlase” Koppany saatja jäi septembri lõpus paigale Loode-Türgis pärast Marmara mere ületamist, “prantslase” Claude’i saatja leiti sügisel koos linnu jäänustega üles Lõuna-Hispaanias, “ungarlanna” Margit saatis oma viimase signaali jaanuari keskel Etioopia keskosast. Läänepoolset rändeteed kasutanud kurgedest on “hispaanlane” Espartero tõenäoliselt hukkunud Kameruni kirdeosas. Kõigi projekti lindude liikumisi saab vaadata dünaamilisel kaardil t?ehhi kolleegide weebist: http://www.rozhlas.cz/flyingover/portal/

Rahvusvahelise projekti “Lennates üle Natura 2000” (Flying Over Natura 2000) eesmärgiks on selgitada välja erinevates Euroopa osades pesitsevate must-toonekurgede rändeteed ja talvitusalad. Lisaks tutvustas projekt Natura võrgustiku alasid, millest must-toonekured oma sügisrändel üle lendasid. Projekti ametlik veebiaadress (ka eesti keeles) on  www.flyingover.net Lisaks keskkonnaministeeriumile tegelevad Eestis must-toonekure kaitsega EOÜ ja Kotkaklubi ( www.kotkas.ee ) ning 2004-2008 tehakse seda Euroopa Liidu LIFE programmi toel (projekt EAGLELIFE).

EOÜ on lindude uurimise, kaitse ja tutvustamisega tegelev vabaühendus, rahvusvahelise linnukaitseorganisatsiooni Birdlife International partner Eestis.

EESTI ORNITOLOOGIAÜHING

blog comments powered by Disqus