Ivo Kiis kujundab maja, restaureerib mööblit ja armastab pildistamist

Täiskasvanud Õppija nädala raames oli Jõgeva Täiskasvanute Keskkoolis avatud uste päev, kus muu hulgas sai vaadata Ivo Kiisi loodusfotode näitust. See oli esimene kord, kui noormees oma pildid avalikult näha tõi, muidu teeb ta pilte oma tarbeks. “Mõned fotod näevad välja nagu postkaardid,” imestas kooli direktor Reet Kikkas.

Ja tõesti ? Ivo pildid panevad vaatama, mitte ehk niivõrd tehnilise professionaalsuse kui selle tõttu, et Ivo piltidele saab juurde mõelda sedagi, mida seal tegelikult ei ole. Ja noormees on leidnud huvitava nurga või külje, kuidas pildistatav vaatajani tuua.

Jäädvustab päikesetõuse ja -loojanguid

Direktor Reet Kikkas ja emakeele õpetaja Maie Peda toovad Ivo Kiisi kohta välja ridamisi positiivseid iseloomuomadusi: avatud, lahke, abivalmis, paljude huvidega, ei häbene isetehtud ikebanasid ka kooli tuua ja õpetajatele kinkida.

Fotograafia vastu tekkis noormehel huvi seitse-kaheksa aastat tagasi, selle pisiku sai ta külge oma täditütrelt. Enamasti jäävad Ivo fotoaparaadi ette loodus ja loomad. Talle meeldib jäädvustada päikesetõusu ja -loojangut, taimi ja maastikku.

“Inimesed ei taha eriti pildile jääda, kardavad, et on koledad,” rääkis Ivo. Kõige tähtsam on Ivo arvates lihtsalt silmad lahti hoida ja õige hetk ära tabada. Pidevalt noormees fotoaparaati kaasas ei kanna, aga üsna tihti küll. Reisidel on aga fotoaparaat alati kaasas. Seni pikim ja eksootilisem puhkusereis on viinud Mallorcale.

Saareelanikud paistsid Ivole eestlastega võrreldes veidi teistsugused. “Temperamentsemad, sõbralikumad,” iseloomustab Ivo sealsetest inimestest jäänud esmamuljet.

Restaureerib vana mööblit

Ivo Kiisi teine suur hobi on mööbli restaureerimine, see sai alguse umbes viis-kuus aastat tagasi, kui Ivol tekkis mõte, et võiks päästa mõne ilusa asja prügimäele sattumisest. Ivo Kiis on restaureerinud erinevaid asju ? alates lampidest ja lõpetades suurte kappideni.

Vanu asju leiab noormees peamiselt tuttavate kaudu, aga ka kuulutuste abil ja mõnedest vanadest majadest. Enamasti tuleb vana mööbel kõigepealt puhastada ja parandada, vahel on vaja mõni puuduolev osa asendada. Vanade diivanite ja voodite puhul tahavad tihti vedrud silumist, pehmele mööblile on sageli vaja paigaldada uus polster.

Kõige rohkem võtab Ivo sõnul tavaliselt aega puhastamine ja uue värviga katmine. Tavaliselt on vanad uue näo saanud asjad Ivole sedavõrd armsad, et ta jätab need endale, kuid mõni leiab ka uue omaniku. Restaureerimistöid Ivo üldiselt tellimuse peale ei tee, sest ei tunne end selles valdkonnas väga kindlalt. Suureks abiks selles töös on käsiraamatud, aga kui vaja, saab abi ka käsitööõpetajalt.

Vanale mööblile uue näo andmine on aga tihedalt seotud Ivo teise suure kiindumuse kodukujundamisega. Noormees elab vanas talumajas Palamuse vallas Varbevere külas. Suure osa oma vabast ajast pühendab ta aiale ja selle kujundamisele. Ka maja on muudetud retrohõnguliseks.

Nii on varem tubades olnud nõukaaegne mööbel enamasti pööningule kolinud ? paremaid aegu ootama, sest mine tea, kellel seda vaja võib minna. Asemele on toodud peamiselt eelmise sajandi algusest ja üle-eelmise lõpust pärinev täispuidust sisustus.

Praegu võib veel majast leida ka saepuruplaadist mööbliesemeid, kuid see on plaanis tulevikus kindlasti välja vahetada. Lisaks vanale mööblile võib Ivo kodus silmata ka õdusa interjööri loomiseks olulisi nipsasjakesi, kujukesi, petrooleumilampe ja muud sellist. Samas majas elavad vanemad Ivole kodukujundamises takistusi ei tee. Mõnikord ehk natuke torisevad, kui Ivo jälle mõne vana mööblitüki kallal nokitseb, ja avaldavad vahel kahtlust, kas sellest asja saab. Aga kui midagi korralikku välja tuleb, on vanematelgi ainult hea meel. Tellimustööna on Ivol valminud sisustus peagi avatavale baarile. Uurib mõisate ajalugu

Rohkem kui maja sisemusele kulub Ivo vaba aega majaümbruse ja aia kaunimaks muutmiseks. Aias nokitsemine on üks tema lemmiktegevusi. Igal aastal on ta püüdnud aias midagi ümber teha, sellel aastal sai ehitatud sugulaste lastele uus liivakast.

Vanade hoonete, sealhulgas mõisate sisemus pakub noormehe samuti huvi. Nii on ta võtnud kooli lõputööna (sellega saab asendada ühe lõpueksami) käsile Kudina mõisa ajaloo uurimise. Kodule on küll lähemal Immukvere mõis, kuid hooneid ei ole seal praktiliselt säilinud, samuti pole kättesaadav seda mõisat käsitlev kirjandust, nii tuli kodukoha lähedase mõisa uurimisest loobuda.

Oma kooliga on noormees aga väga rahul: “Jõgeva Täiskasvanute Keskkoolis on väga sõbralikud õpetajad, meeldib, et nad suhtuvad õppuritesse kui võrdsetesse ning ka õppeainete käsitlemine on paindlik,” räägib Ivo.Ikebanasid, kimpe ja lilleseadeid teeb Ivo ka. Rohkem kui oma tarbeks valmistab ta neid tellimustööna. Nii palju kui võimalik, kogub Ivo materjali seadete jaoks loodusest, aga vahel on vaja siiski ka poematerjali lisada. Noormehe sõnul meeldivad talle endale kimbud, kus on rõõmsad värvid ja hästi palju rohelist. Praegusel aastaajal saab kasutada kuuse- ja männioksi, käbisid, puulehti ja igihaljaid taimi.”Tavaliselt korjan suurema hulga erinevaid taimi kokku, kuid lõpuks kasutan neist ainult väikest osa,” tunnistab noormees ise. Tema sõnul on tähtis, et kasutatavad lilled või muu materjal oleks õiges proportsioonis. Ivo on läbinud lühiajalised jõuluseadete kursused, samuti lauakaunistamise kursused.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus