Ilusalong Duaal saab täna viieteistkümneaastaseks

Täna viisteist aastat tagasi avas Jõgeval uksed ilusalong Duaal. Salongi omanik ja juhataja Liivi Jalasto võib aga tänavu tähistada veel teistki juubelit: ta on juba kakskümmend aastat ettevõtja olnud.

 

Esimesed ärikogemused omandas Liivi Jalasto tegelikult juba 1980. aastate lõpus, kui aitas abikaasa Kalevil Sadalas Mesila baari pidada. Seal toimusid tollal ägedad peod. Iseseisvaks ettevõtjaks sai Liivi 1992. aastal, kui asus tegutsema tollal ameeriklastele kuulunud firma Beauty For All Seasons konsultandina. Firmas välja töötatud süsteemi kasutades aitas ta naistel nende silmade, juuste ja naha tooniga sobivaid rõiva- ja meigitoone ning isikupärast stiili leida.

Kui senini oli kaubandus naiste eest n-ö ära otsustanud, millist huulepulka valida – see oli kõigil ühesugune roosa – või mida selga panna, siis kauba poodidesse saabudes sattusid naised segadusse ja vajasid nõu,” meenutas Liivi Jalasto.

Ehkki Beauty For All Seasons, mis on nüüd sakslaste omanduses, hetkel ei tegutse, annab Liivi Jalasto stiili- ja värvinõu vajaduse korral praegugi, ent nüüd juba mitte firmast antavatele värvikoodidele, vaid oma kogemustele tuginedes.

Stiilinõu jagamise kõrvalt hakkas juuksuriks õppinud ja sellena ka paar aastat töötanud Liivi unistama oma ilusalongist. Paar sellealast plaani läks tal algul vett vedama, sest salongi asukohana sihikul olnud hoonete omanikud ei osutunud usaldusväärseteks partneriteks. Siis aga avanes võimalus saada ruumid linnale kuuluvas nn vanas teenindusmajas Suur tn 24. Salongi väljaehitamisel ja sisustamisel tuli Liivile appi nüüd juba ehitusettevõtja staatuses abikaasa Kalev.

Mina oma alalhoidliku loomuse juures oleksin leppinud palju vähemaga, aga Kalev, kes on riskialtim, ütles, et kui teha, siis teha korralikult,” meenutas Liivi Jalasto. Duaali nimi ja logo viitavadki sellele, et tegemist on mehe ja naise ühise ettevõtmisega.”

Uus tase

Kliendid meenutavat mõnikord praegugi, kuidas uus salong neid oma ilusate puhaste ja kaasaegselt sisustatud ruumidega lummas. Uut taset näidati ka toodete vallas: tippfirmade kvaliteetne salongikosmeetika oli midagi muud kui poes pakutavad šampoonid, palsamid jms.

Kaadri leidmisel tuli appi elu ise: üks Jõgeval tegutsenud juuksurite seltskond oli just ruumideta jäänud ning valmis n-ö uuteks väljakutseteks. Olles enam-vähem kõigiga koos töötanud, teadis Liivi Jalasto hästi, keda Duaali kutsuda. Kõik töötajad tõid kaasa oma senised kliendid ja uusi tuli veel juurdegi, nii et ehkki 1997. aastal olid majandusolud karmimadki kui äsjasel masuajal, ei saanud uus ilusalong kehva alguse üle kurta. Ning eks juuksed vaja lõikamist ning näonahk ja käed-jalad hoolitsemist igal ajal.

Viieteistkümne aasta jooksul on Duaalis juhtunud nii mõndagi: teenuseid on juurde tulnud, ruume on kahel korral suuremaks ning klientidele ja töötajatele mugavamaks ümber ehitatud (praegu on salongil pinda umbes poole rohkem kui alguses) ning tõusnud on teenuste ja toodete kvaliteet.

Juuksurid tavatsevadki öelda, et viiskümmend protsenti soengust on purgis. See tähendab, et soengu kvaliteet sõltub suuresti toodetest, mida kasutatakse,” märkis Liivi Jalasto.

Niisama tähtsad on juuksuri oskused. Duaali töötajad on saanud koolitust nii omas majas kui ka mujal. Liivi Jalasto ise käib igal sügisel Londonis, kus maailma juhtiv juuksuriakadeemia presenteerib uusi juukselõikus- ja värvimistehnikaid ning soengumoode. Iga kord võtab ta sinna kaasa oma salongi parima töötaja.

Sügise lähenedes läheb meil justkui sotsialistlik võistlus lahti: kõik pingutavad, et Londonisse saada,” ütles Liivi Jalasto.

Reeglid olgu paigas

Tema sõnul oskavad eesti naised hinnata hoolitsetud välimust. Kui neil n-ö täispaketi jaoks raha ei jätku, siis valivad nad mõne üksiku kvaliteetse salongiteenuse. Ka mehed hakanud Liivi Jalasto hinnangul oma välimuse eest rohkem hoolitsema. Oma roll on selles nii naistel, kes mehi tähtpäevade puhul ilusalongi kinkekaartidega üllatavad, kui ka spaadel, kus pediküür meestele pakutavates pakettides tavaliselt sees on. Kui mees korra tunda saanud, missugust mõnu see protseduur pakub, hakkab ta seda pidevalt tahtma.

Praegu on Duaalis juhatajaga kokku üksteist töötajat, neist seitse on juuksurid, kolm maniküürijad ja üks kosmeetik. Kui arvestada, et viis inimest on salongis töötanud selle avamisest peale, võib öelda, et kaader on olnud üsna püsiv. Tõsi, Liivi Jalastol on tulnud üle elada ka selline hetk, mil viis naist olid korraga lapsepuhkusel, aga sellegi olukorraga saadi kuidagi hakkama.

Kui töötingimused on head, reeglid kindlalt paigas ja pingeid tekitavad teemad omavahel avameelselt läbi arutatud, püsib õhk firmas puhas ja töötajad tööl,” ütles Liivi Jalasto. Meil pole ka ühtegi niisugust inimest, kes oma tööd vastumeelselt teeks. Pigem vastupidi: seda tehakse sellise mõnuga, et kliendilt raha võtminegi võib kogemata ununeda. Minu enda jaoks on parim päev see, kui klient laseb mul mingi väga ägeda lõikuse teha, sellega väga rahule jääb ning seda ka välja näitab. Tõsi, eestlane pole aldis oma tundeid ilmutama, aga eks ma loe üht-teist välja ka kliendi kehakeelest.”

Liivi Jalasto sõnul ongi Duaal oma hea käekäigu eest tänu võlgu tublidele töötajatele ja ustavatele klientidele. Viimasel ajal hakkavad aga üha sagedamini juuksuritooli sattuma kauaaegsete klientide järeltulijad.

Vaatad noorele daamile näkku — ja saad kohe aru, kellega tegemist. Isegi juuksestruktuur on selline nagu emal ja pöörised samas kohas. Ning siis mõtled: huvitav, kas peaks talle ka samasuguse soengu tegema?” ütles Liivi Jalasto muiates.

Ka tema enda tütred on viieteist aasta jooksul tublideks ja asjalikeks inimesteks kasvanud: Jane töötab Elionis, Pirgit õpib turundust ja rahvusvahelisi suhteid. Pesamuna Ruuben lõpetas aga alles teise klassi.

Lapsed on minu jaoks ikka väga tähtsad olnud, olgu siis tööl nii pingelised ajad kui tahes,” tõdes Liivi Jalasto.

Sünnipäevapidu on Duaalis igal aastal peetud ning sel puhul klientidele soodustusi ja mõnikord ka meelelahutust pakutud. Tänagi kehtib ilusalongis kõigile toodetele kolmekümneprotsendiline hinnasoodustus ning pakutakse kohvi ja kooki. Lisaks sellele on kõigil soovijatel võimalus uurida uudse seadme — nioskoobiga — oma peanahka lähivaates ning saada uuringu tulemustest lähtuvat nõu juuste hõrenemise vastu võitlemiseks.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus